8320537630
klasyka
Unn

To druga z cyklu Powieści Ludowych powieść Kraszewskiego. Ukazała się w roku 1847. Powieść rozpoczyna się w roku 1812 - trwa przemarsz armii napoleońskiej, kraj niszczeje. Akcja przenosi się do wsi, do dworu, którego pilnuje zarządca, hrabia z rodziną uciekł przed wojną. Zarządca pilnuje ruin dawnych bogatych hrabiowskich włości. Nawet całe chłopstwo ze wsi wyjechało. Został mały sierota -...

Akcja przenosi się do wsi, do dworu, którego pilnuje zarządca, hrabia z rodziną uciekł przed wojną. Zarządca pilnuje ruin dawnych bogatych hrabiowskich włości. Nawet całe chłopstwo ze wsi wyjechało. Został mały sierota - Ostapek z Bondarczuków. Jego rodzice umarli,a rodzina gdzieś przepadła w zawierusze wojennej.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marcin | 2015-09-16

Historia wykształconego w Berlinie lekarza, inteligenta o plebejskim pochodzeniu, o czym po powrocie do kraju nie pozwolono mu zapomnieć. Powieść zrobiła na mnie wrażenie "pre-żeromszczyzny" (pierwsze jej wydanie ukazało się w roku 1847, a Żeromski na powieściach Kraszewskiego przecież się wychował). Podobnie jak późniejszy doktor Judym, tak i doktor Bondarczuk odrzuca miłość kobiety na rzecz służby biednym ludziom, swoim pobratymcom. Na owe czasy była to rzecz nowatorska i prowokująca do dyskusji, na chwilę obecną jednak powieść Kraszewskiego znacznie się zestarzała. Dzisiaj to już zaledwie ciekawostka, rzecz tylko dla oddanych miłośników talentu tego najpłodniejszego z polskich pisarzy. Inni prawdopodobnie nie dokończą lektury, a jeśli nawet to prawdopodobnie znudzeni i poirytowani.

m_ght97 | 2015-12-10
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 13 listopada 2015

Jestem zdania, że tego typu powieść nie wszystkim się spodoba. Nie jednak mnie, dla mnie, czytelnika przyzwyczajonego do języka, struktury stylu Kraszewskiego, jest czymś bardzo interesującym. Można się rozpłynąć w języku będącym już dla współczesnych użytkowników nieco archaicznym, ale nie aż tak archaicznym jak jest to w powieściach historycznych autora, co dla nielicznych będzie zaletą czy wadą.

To chyba druga już moja powieść ludowa JIK-a, nie poczułem rozczarowania. Kiedyś sięgnę po kolejne powieści tego XIX-wiecznego pisarza. Ta była dobra. Tak bym to wyraził. Lubię tego typu literaturę, a sama powieść nie jest standardowa, jest dość krótka w porównaniu do wielotomowych powieści Kraszewskiego. Samego zaś "Ostapa Bondarczuka" dobrze się mi czytało.

MaPaKi | 2012-08-02
Przeczytana: 04 sierpnia 2012

Masochistom i tym, którym brakuje starego języka.

Morgoth | 2016-07-19
Przeczytana: 25 lipca 2016