Okładka książki Chłopcy z Placu Broni

Nasza Księgarnia
Nemeczek, lektura dla dzieci
typ
papier
6.84 (9743 ocen i 526 opinii)

Opis książki

Był ciepły wiosenny dzień, gdy chłopcy z Placu Broni na szczycie swej twierdzy wywiesili czerwono-zieloną chorągiewkę. Wiedzieli, że walczyć i zwyciężać można tylko wtedy, gdy panuje zgoda. Czy pokonali Czerwone Koszule?

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2004

Opinie czytelników
Mikael95 | 2013-12-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Lektury
Przeczytana: marzec 2007

Zdecydowanie najlepsza lektura szkolna i jednocześnie jedna z moich ulubionych książek. Piękna opowieść o przyjaźni, męstwie, honorze, pełna świetnych wzorców zarówno dla dzieci, jak i tych starszych czytelników.

Jedna z niewielu książek, którą przeczytałem więcej niż raz, kilka razy wracałem do tej lektury i mogę uczciwie powiedzieć, że z każdym razem podoba mi się coraz bardziej. Dzięki tej powieści narodziła się moja miłość do języka węgierskiego i samego kraju.

Akcja powieści rozgrywa się pod koniec XIX wieku, w Budapeszcie, najważniejsze wydarzenia rozgrywają się na tytułowym Placu Broni.
To miejsce jest świadkiem niezwykłej walki dwóch przeciwnych grup chłopców o miejsce, które znaczy dla nich więcej niż zwykły plac dziecięcych zabaw.
Zakończenie wzruszające, szkoda mi najmężniejszego spośród chłopców, reszta bohaterów też sympatyczna, zwłaszcza udana kreacja przywódcy, Janosza Boki.

Kto nie czytał, niech żałuje, bo zdecydowanie warto zapoznać się z tym tytułem.

Michał | 2013-11-29

Książka ta była najlepsza jaką czytałem w podstawówce. Pamiętam ją do tej pory i przypomina mi o moich latach młodości.

Danway | 2011-12-21
Przeczytana: 1993 rok

Niezapomniana i niesamowita powieść opowiadając o grupie przyjaciół, którzy jako miejsce wybrali sobie Plac Broni... To jednak początek zawiłych perypetii chłopców, którzy muszą stoczyć bój o Plac z inną grupą zwaną Czerwone Koszule...

Wówczas na pierwszy plan wysuwa się legendarny już Nemeczek, dla którego najważniejszymi rzeczami na świecie były przyjaźń, lojalność, honor... Od tego niepozornego chłopca można się naprawdę sporo nauczyć, że w imię przyjaźni i miłości nie istnieją żadne granice...

Jest to momentami łzawa powieść, ale na pewno nie można przejść obok niej obojętnie... Refleksja po lekturze nasuwa się sama... Tej książki nie można nie przeczytać... Zdecydowanie polecam...

Emisunflower | 2013-12-10
Przeczytana: 17 marca 2009

Niezwykle , przygodowa i pełna ciekawych zdarzeń książka . Dziecięca fantazja zmienia to miejsce w prerię, na której rozmieszczone są fortece, zbudowane na sągach drzewa. Chłopcy uczą się męstwa, lojalności wobec siebie, posłuszeństwa, a przede wszystkim swoiście pojmowanego patriotyzmu, ponieważ ukochany Plac jest dla nich symbolem małej ojczyzny. Niespodziewanie dla wszystkich stają w obliczu utraty swojego miejsca, które chce im odebrać rywalizująca z nimi grupa czerwonych koszul.

W świat dziecięcej beztroski wdzierają się problemy dorosłego życia – jeden z chłopców dopuszcza się zdrady, następuje powszechna mobilizacja i wypowiedzenie wojny, a Boka układa doskonały plan obrony… Na głównego bohatera powieści wysuwa się jasnowłosy, wątły Nemeczek, lekceważony przez kolegów szeregowiec, który z całego serca pragnie zasłużyć na awans. Kreacja postaci Erna wzbudza sympatię, zadziwia odwagą i zachowaniem godnym nie chłopca, lecz prawdziwego mężczyzny, ale przede wszystkim uczy, czym j...

Są książki, których być może nie czyta się z zapartym tchem, lecz po ich skończeniu na stałe wpisują się na listę utworów niezapomnianych. Do takich dzieł można śmiało zaliczyć powieść węgierskiego pisarza, Ferenca Molnára: „Chłopcy z Placu Broni”, która po raz pierwszy została wydana w 1907 roku i od tego czasu nadal podbija serca czytelników na całym świecie. O jej wartości na pewno świadczy fakt, że została zaliczona do światowego kanonu literatury dla dzieci i młodzieży i stała się podstawą nie jednej, a kilku ekranizacji filmowych.
Akcja powieści przenosi czytelnika pod koniec XIX wieku, do Budapesztu, gdzie mieści się Plac Broni, ulubione miejsce zabaw grupy chłopców, którym przewodniczył rozważny i spokojny Janosz Boka. Dziecięca fantazja zmienia to miejsce w prerię, na której rozmieszczone są fortece, zbudowane na sągach drzewa. Chłopcy uczą się męstwa, lojalności wobec siebie, posłuszeństwa, a przede wszystkim swoiście pojmowanego patriotyzmu, ponieważ ukochany Plac jest dla n...

Elilaya | 2011-12-13

Przeczytane dawno temu i pamiętam, że płakałam gdy czytałam o losach głównego bohatera (Nemeczek chyba miał na imię). Jest to jedna z niewielu lektur szkolnych, które przeczytałam od deski do deski i nie żałuję. Wspaniała i wzruszająca opowieść, która zostanie w mojej pamięci na długie lata.

Alieonora | 2011-10-13

Lektura? Chyba najlepsza, dotychczas przeze mnie czytana
Książka dla chłopców? Absolutnie nie.
Magiczna? Nie, wzruszająca prostotą.
I tak strasznie chwytająca za serce, że na końcu nie można powstrzymać łez.

eklerek | 2013-11-15

To zdecydowanie najlepsza książka z lektur obowiązkowych w podstawówce. Dużo wnosi do naszego życia. Malutki chłopczyk jest całkowicie oddany kolegom. Walczy o ich uwagę. Niestety to poświęcenie kończy się źle. Pomimo wszystko świetna, wzruszająca powieść nie tylko dla dzieci. Warto zajrzeć bo może dzięki takiej lekturze zmienimy pogląd na niektóre sprawy w naszym życiu. Dodatkowo szybko się czyta, dobry styl, odrobinę za mało ukazane są Węgry, ale to przecież nie przewodnik.

Flawia22 | 2012-12-30
Na półkach: *Ulubione*, Przeczytane

Niesamowita powieść opowiadająca o grupie przyjaciół. Jak dotąd jedna z najlepszych lektur szkolnych z dzieciństwa.:)

Książkowo | 2011-12-06
Przeczytana: 1994 rok

Postać głównego bohatera tej powieści, którym jest Erno Nemeczek może stać się dla młodych czytelników wzorcem. Autor ukazał nam, iż więzy przyjaźni i lojalności nie znają wieku ani nie poddają się żadnym przeciwnościom czy ograniczeniom.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Waleria Komarowa
    29. rocznica
    urodzin
    Jestem Księżniczką. Zabiję, jeśli trzeba zabić. Ułaskawię, jeśli przekonasz, że warto.
  • Oksana Zabużko
    54. rocznica
    urodzin
    a to wszystko to kłamstwo, bo tak naprawdę nic nie mija - choćbyś nie wiem jak bardzo starała się zamaskować przeszłość, zawsze będzie ciemnieć od spodu, przez skórę lat, jak siny wylew...
  • Thomas H. Cook
    67. rocznica
    urodzin
    Jej usta pozostały zamknięte, jednak z jakiegoś powodu byłem pewien, że w ciszy słyszę jej głośny krzyk.
  • Grażyna Szapołowska
    61. rocznica
  • Mika Waltari
    106. rocznica
    urodzin
    I nie jest winą kobiety, gdy zwraca się ona ku innemu mężczyźnie, lecz jest to wina mężczyzny ponieważ nie potrafi dać jej tego czego potrzebuje.
  • William Golding
    103. rocznica
    urodzin
    Jak człowiek się kogoś boi, to go nienawidzi, ale nie może przestać o nim myśleć.
  • Tanith Lee
    67. rocznica
    urodzin
    Dobrze ułożona dama nigdy z niczego nie spada.
  • Wil Haygood
    60. rocznica
  • Italo Calvino
    29. rocznica
    śmierci
    ...kimże jest każdy z nas, jeśli nie wypadkową nabytych doświadczeń, informacji, lektur, wyobrażeń? Życie każdego człowieka jest encyklopedią, biblioteką, inwentarzem przedmiotów, zbiorem rozmaitych stylistyk, gdzie wszystko nieustannie może podlegać przemieszaniu i porządkowaniu na wszelkie możliwe... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku