Chłopcy z Placu Broni

Nasza Księgarnia
Nemeczek, lektura dla dzieci
typ
papier
6,86 (10057 ocen i 534 opinie)

Opis książki

Był ciepły wiosenny dzień, gdy chłopcy z Placu Broni na szczycie swej twierdzy wywiesili czerwono-zieloną chorągiewkę. Wiedzieli, że walczyć i zwyciężać można tylko wtedy, gdy panuje zgoda. Czy pokonali Czerwone Koszule?

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2004

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Mikael95 | 2013-12-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Lektury
Przeczytana: marzec 2007

Zdecydowanie najlepsza lektura szkolna i jednocześnie jedna z moich ulubionych książek. Piękna opowieść o przyjaźni, męstwie, honorze, pełna świetnych wzorców zarówno dla dzieci, jak i tych starszych czytelników.

Jedna z niewielu książek, którą przeczytałem więcej niż raz, kilka razy wracałem do tej lektury i mogę uczciwie powiedzieć, że z każdym razem podoba mi się coraz bardziej. Dzięki tej powieści narodziła się moja miłość do języka węgierskiego i samego kraju.

Akcja powieści rozgrywa się pod koniec XIX wieku, w Budapeszcie, najważniejsze wydarzenia rozgrywają się na tytułowym Placu Broni.
To miejsce jest świadkiem niezwykłej walki dwóch przeciwnych grup chłopców o miejsce, które znaczy dla nich więcej niż zwykły plac dziecięcych zabaw.
Zakończenie wzruszające, szkoda mi najmężniejszego spośród chłopców, reszta bohaterów też sympatyczna, zwłaszcza udana kreacja przywódcy, Janosza Boki.

Kto nie czytał, niech żałuje, bo zdecydowanie warto zapoznać się z tym tytułem.

czytek | 2014-10-26
Przeczytana: 22 października 2014

Świetna książka, napisana prostym językiem co czyni ją piękną.
Jest to wzruszająca opowieść o Nemeczku oraz jego kolegach którzy przeżywają rozmaite przygody.
Uważam iż jest to jedna z najlepszych lektur jakie przeczytałem.
Książka opowiada też o przyjaźni, zdradzie, męstwie i patriotyźmie chłopców broniących swojej ziemi - Placu Broni.
Polecam, jeśli ta książka leży u was na półce nie patrzcie na nią obojętnie.

Michał | 2013-11-29

Książka ta była najlepsza jaką czytałem w podstawówce. Pamiętam ją do tej pory i przypomina mi o moich latach młodości.

Danway | 2011-12-21
Przeczytana: 1993 rok

Niezapomniana i niesamowita powieść opowiadając o grupie przyjaciół, którzy jako miejsce wybrali sobie Plac Broni... To jednak początek zawiłych perypetii chłopców, którzy muszą stoczyć bój o Plac z inną grupą zwaną Czerwone Koszule...

Wówczas na pierwszy plan wysuwa się legendarny już Nemeczek, dla którego najważniejszymi rzeczami na świecie były przyjaźń, lojalność, honor... Od tego niepozornego chłopca można się naprawdę sporo nauczyć, że w imię przyjaźni i miłości nie istnieją żadne granice...

Jest to momentami łzawa powieść, ale na pewno nie można przejść obok niej obojętnie... Refleksja po lekturze nasuwa się sama... Tej książki nie można nie przeczytać... Zdecydowanie polecam...

książek: 19495

Są książki, których być może nie czyta się z zapartym tchem, lecz po ich skończeniu na stałe wpisują się na listę utworów niezapomnianych. Do takich dzieł można śmiało zaliczyć powieść węgierskiego pisarza, Ferenca Molnára: „Chłopcy z Placu Broni”, która po raz pierwszy została wydana w 1907 roku i od tego czasu nadal podbija serca czytelników na całym świecie. O jej wartości na pewno świadczy fakt, że została zaliczona do światowego kanonu literatury dla dzieci i młodzieży i stała się podstawą nie jednej, a kilku ekranizacji filmowych.
Akcja powieści przenosi czytelnika pod koniec XIX wieku, do Budapesztu, gdzie mieści się Plac Broni, ulubione miejsce zabaw grupy chłopców, którym przewodniczył rozważny i spokojny Janosz Boka. Dziecięca fantazja zmienia to miejsce w prerię, na której rozmieszczone są fortece, zbudowane na sągach drzewa. Chłopcy uczą się męstwa, lojalności wobec siebie, posłuszeństwa, a przede wszystkim swoiście pojmowanego patriotyzmu, ponieważ ukochany Plac jest...

Emisunflower | 2013-12-10
Przeczytana: 17 marca 2009

Niezwykle , przygodowa i pełna ciekawych zdarzeń książka . Dziecięca fantazja zmienia to miejsce w prerię, na której rozmieszczone są fortece, zbudowane na sągach drzewa. Chłopcy uczą się męstwa, lojalności wobec siebie, posłuszeństwa, a przede wszystkim swoiście pojmowanego patriotyzmu, ponieważ ukochany Plac jest dla nich symbolem małej ojczyzny. Niespodziewanie dla wszystkich stają w obliczu utraty swojego miejsca, które chce im odebrać rywalizująca z nimi grupa czerwonych koszul.

W świat dziecięcej beztroski wdzierają się problemy dorosłego życia – jeden z chłopców dopuszcza się zdrady, następuje powszechna mobilizacja i wypowiedzenie wojny, a Boka układa doskonały plan obrony… Na głównego bohatera powieści wysuwa się jasnowłosy, wątły Nemeczek, lekceważony przez kolegów szeregowiec, który z całego serca pragnie zasłużyć na awans. Kreacja postaci Erna wzbudza sympatię, zadziwia odwagą i zachowaniem godnym nie chłopca, lecz prawdziwego mężczyzny, ale przede wszystkim uczy,...

Alieonora | 2011-10-13

Lektura? Chyba najlepsza, dotychczas przeze mnie czytana
Książka dla chłopców? Absolutnie nie.
Magiczna? Nie, wzruszająca prostotą.
I tak strasznie chwytająca za serce, że na końcu nie można powstrzymać łez.

| 2014-12-28

Młody człowiek, z jego ideałami, wiarą, jest chyba najbardziej "człowieczy" w całym swoim życiu. Przyjaźń, odwaga, słowo - w tym okresie życia te pojęcia znaczą najwięcej. A przynajmniej powinny. Potem się już kalkuluje, analizuje ale w tym wieku jeszcze nie.
Tej książki w moim zbiorze zabraknąć nie mogło. Piękna, wzruszająca, przemawiająca do wyobraźni. Jedna z tych, co cię później o niej myśli wiele razy. Tkwi w człowieku i nijak jej się usunąć nie da. To jeden z ostatnich literackich symboli mojego dzieciństwa i brama w dorosłość. Przepustka. A taka przyjaźń jak tam więcej warta może nawet niż serca kołatanie miłosne co się później w przydarzy.
Nie spodziewajcie się wielkiej fabuły. Niektórzy odejdą rozczarowani. Zawiedzeni. To bardziej taka książka "na przyszłe życie". Mała, w sumie prosta, a wielka. Fajnie ją mieć w sobie.

Elilaya | 2011-12-13

Przeczytane dawno temu i pamiętam, że płakałam gdy czytałam o losach głównego bohatera (Nemeczek chyba miał na imię). Jest to jedna z niewielu lektur szkolnych, które przeczytałam od deski do deski i nie żałuję. Wspaniała i wzruszająca opowieść, która zostanie w mojej pamięci na długie lata.

Książkowo | 2011-12-06
Przeczytana: 1994 rok

Postać głównego bohatera tej powieści, którym jest Erno Nemeczek może stać się dla młodych czytelników wzorcem. Autor ukazał nam, iż więzy przyjaźni i lojalności nie znają wieku ani nie poddają się żadnym przeciwnościom czy ograniczeniom.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Kevin J. Anderson
    53. rocznica
    urodzin
    Leia z bliźniętami czekała na jednym z najwyżej położonych lądowisk, aż Pogromca Słońc i "Tysiącletni Sokół" skrzydło w skrzydło opadną na platformę. Han przeszedł przez właz Pogromcy i zaczął schodzić po drabince, ale zanim zdążył postawić nogę na płycie, Leia podbiegła i porwała go w objęcia. - Ci... pokaż więcej
  • Khady Sylla
    52. rocznica
  • Dubravka Ugrešić
    66. rocznica
    urodzin
    Pogodzić się, ugodzić, przestać marzyć, to może najważniejsze, przestać śnić, odnowić przyjaźnie, poszerzyć krąg zainteresowań, znaleźć sobie hobby, włazić raz w tygodniu na górę Sljeme, zapisać się na nowo do czytelni amerykańskiej, uczyć się jakiegoś języka, zimą jeździć na narty, latem nad morze,... pokaż więcej
  • Lucyna Legut
    89. rocznica
    Kłopoty są dla ludzi.
  • Shūsaku Endō
    92. rocznica
    urodzin
    Jeśli Mitsu nauczyła mnie czegoś , to chyba tego, że gdy ktoś chociaż raz jeden przejdzie przez nasze życie, pozostawia w nim ślad, którego nie można zatrzeć.
  • Nigel Cawthorne
    64. rocznica
    urodzin
    Szkoda, że nie urodziłem się pedałem. Wy, kobiety, jesteście trucizną. - John Barrymore
  • Michael Jackson
    73. rocznica
  • Krzysztof Pieczyński
    58. rocznica
    urodzin
    Nie patrzymy wstecz z powodu czasu, który minął bezpowrotnie. Patrzymy wstecz, gdyż tam zdarzyło nam się kochać. Z przeszłości pamiętamy ten stan upojenia, bez którego żyjemy od lat, wyglądając końca tej drogi jak cudu, który ma nas przywrócić na łono miłości. Wszystko nam jedno, jaką miarą będziemy... pokaż więcej
  • Stanisław Lem
    9. rocznica
    śmierci
    Jak się tak leży godzinami w nocy, to myśleniem można zajść bardzo daleko i w bardzo dziwne strony, wiesz...
  • Dick Giordano
    5. rocznica