Chłopcy z Placu Broni

Tadeusz Olszański
A Pál utcai fiúk
Nemeczek, lektura dla dzieci

Inne wydania

Był ciepły wiosenny dzień, gdy chłopcy z Placu Broni na szczycie swej twierdzy wywiesili czerwono-zieloną chorągiewkę. Wiedzieli, że walczyć i zwyciężać można tylko wtedy, gdy panuje zgoda. Czy pokonali Czerwone Koszule?

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2004

8,5 (2 ocen i opinii)
A między nami wspomnienia
Gabriela Gargaś

8,66 (29 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Koniec warty
Stephen King

7,2 (162 ocen i opinii)
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7 (27 ocen i opinii)

Moja walka. Księga 4
Karl Ove Knausgård

7,6 (20 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników (20392)
Mikael95 | 2013-12-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Lektury
Przeczytana: marzec 2007

Zdecydowanie najlepsza lektura szkolna i jednocześnie jedna z moich ulubionych książek. Piękna opowieść o przyjaźni, męstwie, honorze, pełna świetnych wzorców zarówno dla dzieci, jak i tych starszych czytelników.

Jedna z niewielu książek, którą przeczytałem więcej niż raz, kilka razy wracałem do tej lektury i mogę uczciwie powiedzieć, że z każdym razem podoba mi się coraz bardziej. Dzięki tej powieści narodziła się moja miłość do języka węgierskiego i samego kraju.

Akcja powieści rozgrywa się pod koniec XIX wieku, w Budapeszcie, najważniejsze wydarzenia rozgrywają się na tytułowym Placu Broni.
To miejsce jest świadkiem niezwykłej walki dwóch przeciwnych grup chłopców o miejsce, które znaczy dla nich więcej niż zwykły plac dziecięcych zabaw.
Zakończenie wzruszające, szkoda mi najmężniejszego spośród chłopców, reszta bohaterów też sympatyczna, zwłaszcza udana kreacja przywódcy, Janosza Boki.

Kto nie czytał, niech żałuje, bo zdecydowanie warto zapoznać się z tym tytułem.

Aurland | 2016-04-27

Syn mój dziś ze śliwą do domu zawitał. "Starsi koledzy" wyjaśnił lakonicznie. Nerw mi zadrgał. Syna biją mi w szkole. Żony wzrokiem uspokojony postanowiłem nie mordować winowajców od razu. Wyjaśnić. "pobili Cię synu?" "nie tato, nie bili mnie jako mnie, stuknęli tylko lekko jako pierwszaka, a to co innego". "to nie osobiście". "zostaw tato".
Przypomniał mi się Nemeczek. Choć w książce Molnara fabuła biegnie inną ścieżką, to morał podobny. Zachowaj honor. Gdy trzeba - daj ofiarę. Nie pękaj. Czytałem lata temu. A syn mój, lekko dziś obity, nawet jeszcze nie wie o tej książce. Dopiero poznał "ce-ha". Nieważne. Ważne, że już teraz wyczuwa to... co ważne.
Płakałem kiedyś przy tej książce. Nigdy nie byłem na tyle odważny. Gdzież mnie do Nemeczka. A może i do syna brakuje.

czytek | 2014-10-26
Przeczytana: 22 października 2014

Świetna książka, napisana prostym językiem co czyni ją piękną.
Jest to wzruszająca opowieść o Nemeczku oraz jego kolegach, którzy przeżywają rozmaite przygody.
Uważam iż jest to jedna z najlepszych lektur jakie przeczytałem.
Książka opowiada też o przyjaźni, zdradzie, męstwie i patriotyźmie chłopców broniących swojej ziemi - Placu Broni.
Polecam, jeśli ta książka leży u was na półce nie patrzcie na nią obojętnie.

Krzysiek | 2015-10-08
Przeczytana: 30 września 2015

Przyjaźń, honor, odwaga, godność

Wartości, które dzisiaj blaknął z każdym dniem coraz bardziej. Tracą na swym znaczeniu.
Świat dzisiaj goni za zupełnie czymś innym. Pieniądze, popularność i władza. Za tym właśnie goni. To stanowi sens dzisiejszej rzeczywistości

"Chłopcy z placu broni" Ferenca Molnara w Polsce są książką kultową, znaną niemal każdemu. Wpisana na stałe w program lektur szkolnych, o dziwo uwielbiana przez uczniów. Ciężko jest znaleźć kogoś, kogo ta książka nie urzekłaby, nie zachwyciła.
Z lekturą tej książki mierzyła się w szkole nawet moja mama, ba nie mówiąc już o moim dziadku.
Wrażenia, jakie daje ta historia, ta niezwykła opowieść przechodzi z pokolenia na pokolenie. To jest jedna z niewielu lektur, jakie przeczytałem. Wiedziony w tamtym czasie interesującą fabułą, nie miałem większych oporów, by zacząć czytać. Nie żałowałem żadnej minuty przeznaczonej na tę książkę. Trzeba jeszcze dodać, że wtedy, gdy chodziłem jeszcze do szkoły czas przeznaczałem na...

| 2015-09-05
PABLOPAN | 2015-07-10

Jedna z piękniejszych książek przeczytanych przeze mnie w młodości. Okazuje się, że głęboki sens można przekazać w prostych zdaniach. Wzruszająca i niezapomniana. Z wielką chęcią wróciłbym do niej teraz, ale trochę obawiam się, czy nie przyniesie mi to rozczarowania. Zdecydowanie polecam!

Są książki, których być może nie czyta się z zapartym tchem, lecz po ich skończeniu na stałe wpisują się na listę utworów niezapomnianych. Do takich dzieł można śmiało zaliczyć powieść węgierskiego pisarza, Ferenca Molnára: „Chłopcy z Placu Broni”, która po raz pierwszy została wydana w 1907 roku i od tego czasu nadal podbija serca czytelników na całym świecie. O jej wartości na pewno świadczy fakt, że została zaliczona do światowego kanonu literatury dla dzieci i młodzieży i stała się podstawą nie jednej, a kilku ekranizacji filmowych.
Akcja powieści przenosi czytelnika pod koniec XIX wieku, do Budapesztu, gdzie mieści się Plac Broni, ulubione miejsce zabaw grupy chłopców, którym przewodniczył rozważny i spokojny Janosz Boka. Dziecięca fantazja zmienia to miejsce w prerię, na której rozmieszczone są fortece, zbudowane na sągach drzewa. Chłopcy uczą się męstwa, lojalności wobec siebie, posłuszeństwa, a przede wszystkim swoiście pojmowanego patriotyzmu, ponieważ ukochany Plac jest...

Danway | 2011-12-21
Przeczytana: 1993 rok

Niezapomniana i niesamowita powieść opowiadając o grupie przyjaciół, którzy jako miejsce wybrali sobie Plac Broni... To jednak początek zawiłych perypetii chłopców, którzy muszą stoczyć bój o Plac z inną grupą zwaną Czerwone Koszule...

Wówczas na pierwszy plan wysuwa się legendarny już Nemeczek, dla którego najważniejszymi rzeczami na świecie były przyjaźń, lojalność, honor... Od tego niepozornego chłopca można się naprawdę sporo nauczyć, że w imię przyjaźni i miłości nie istnieją żadne granice...

Jest to momentami łzawa powieść, ale na pewno nie można przejść obok niej obojętnie... Refleksja po lekturze nasuwa się sama... Tej książki nie można nie przeczytać... Zdecydowanie polecam...

Emisunflower | 2013-12-10
Przeczytana: 17 marca 2009

Niezwykle , przygodowa i pełna ciekawych zdarzeń książka . Dziecięca fantazja zmienia to miejsce w prerię, na której rozmieszczone są fortece, zbudowane na sągach drzewa. Chłopcy uczą się męstwa, lojalności wobec siebie, posłuszeństwa, a przede wszystkim swoiście pojmowanego patriotyzmu, ponieważ ukochany Plac jest dla nich symbolem małej ojczyzny. Niespodziewanie dla wszystkich stają w obliczu utraty swojego miejsca, które chce im odebrać rywalizująca z nimi grupa czerwonych koszul.

W świat dziecięcej beztroski wdzierają się problemy dorosłego życia – jeden z chłopców dopuszcza się zdrady, następuje powszechna mobilizacja i wypowiedzenie wojny, a Boka układa doskonały plan obrony… Na głównego bohatera powieści wysuwa się jasnowłosy, wątły Nemeczek, lekceważony przez kolegów szeregowiec, który z całego serca pragnie zasłużyć na awans. Kreacja postaci Erna wzbudza sympatię, zadziwia odwagą i zachowaniem godnym nie chłopca, lecz prawdziwego mężczyzny, ale przede wszystkim uczy,...

Alieonora | 2011-10-13

Lektura? Chyba najlepsza, dotychczas przeze mnie czytana
Książka dla chłopców? Absolutnie nie.
Magiczna? Nie, wzruszająca prostotą.
I tak strasznie chwytająca za serce, że na końcu nie można powstrzymać łez.

zobacz kolejne z 20382