Kiedy słonie płaczą : o życiu emocjonalnym zwierząt

Tłumaczenie: Krystyna Kozubal
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
When elephants weep : the emotional lives of animals
83-05-13017-7
zwierzęta, emocje zwierząt,
flora i fauna
Paulina

Zwierzęta prowadza bujne życie: walczą o tereny łowieckie i pożywienie, uciekają przed drapieżnikami, wchodzą w trwałe związki uczuciowe, rozpaczają po stracie współmałżonków, kochają swoje dzieci: karmią je, chronią, ryzykują dla nich życie. Są indywidualnościami i członkami grupy, mają niełatwe życiorysy i przeżywają skomplikowane stany emocjonalne. Na kartach tej książki znajdziecie...

Na kartach tej książki znajdziecie słonia, który karmił myszkę, i delfina, który wymyśla i demonstruje wciąż nowe sztuczki. A oto niedźwiedź: wdrapał się na skałę i z zachwytem ogląda zachód słońca. Jest też papuga, która dobrze wie, co mówi, i goryl słuchający koncertu Pavarottiego. A Moja, wesoła mangusta, tańczy z wiewiórkami. Poznacie treserów pracujących w oceanariach, cyrkach, szkolących psy przewodników niewidomych. Poznacie biologów, etologów i badaczy zachowań zwierząt oraz ich pełne anegdot opowieści.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1999

źródło okładki: zdjęcie autorskie

wiech | 2016-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2016

„Nie tylko my mamy serce”
Nie trzeba być wielkim miłośnikiem zwierząt, żeby przeczytać tę wspaniałą książkę.
Jest niesamowita - wprawia momentami w osłupienie.
Jest też (niestety) bardzo wzruszająca.
Wszystkie gatunki mają bogate życie emocjonalne.
- Zwierzęta kochają i cierpią, śmieją się i płaczą.
- Odczuwają samotność, wstyd i współczucie.
- Bywają także wrażliwe na piękno, zakochane i wierne.
- Wspominają przeszłość i rozpaczają.
- Zwierzęta czują !!!
Ta książka pokazuje, jak czyste i jednoznaczne są uczucia zwierząt.
Szczególnie gdy porównamy je z uczuciami ludzi.
Zwierzęta bez przerwy demonstrują swoje emocje.
Przykładów emocjonalnych zachowań zwierząt jest w książce mnóstwo.
I są zadziwiające. Czasami wręcz niewiarygodne.
I nie tylko o słoniach, które płaczą :)
Świetna książka !!!
PS.
Nie ma w niej ilustracji, jest sama treść - ale jaka :)
Polecano mi tę książkę – już teraz wiem dlaczego.

MLB | 2014-07-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Polecane
Przeczytana: 20 lipca 2014

To wspaniała książka i, choć minęło niemal 20 lat od jej wydania, nadal w pełni aktualna. Niestety, przez te 20 lat nie nastąpiła znacząca zmiana w stosunku nauki do zwierząt. Nadal dominuje narzucana badaczom i filozofom "poprawność polityczna" i terror antropomorfizmu, który jest uważany za dyskwalifikująca obelgę. Nadal ignoruje się i pomija FAKTY i obserwacje, nadal obowiązuje paradygmat wiążący nierozdzielnie emocje z mową, nadal narzuca się nomenklaturę, aby, nie daj Boże, nie porównać człowieka ze zwierzęciem, nadal rzadko wspomina się o tym, że Descartes był durniem, choć inteligentnym.
Tę książkę ciężko zdobyć, a warto - polecam wszystkim, którym ciasno w uniwersyteckich korytarzach.

Patrycja | 2014-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Świetna książka. Oczywiście zawsze uważałam, że zwierzęta mają uczucia, jednak ta książka pomogła mi stworzyć nowe spojrzenie na emocje i odczucia zwierząt z którymi mam kontakt. Dużo opisów zachowań zwierząt. Fachowe słownictwo, jednak każde słowo jest wyjaśnione w przystępny sposób.

| 2015-01-07

Bardzo wartościowa książka. Uczy pokory, pokazuje jak nasz antropocentryzm wpływa na nasze uprzedzenia. Autorzy podkreślają, że emocje zwierząt są tak samo autentyczne jak nasze - ludzkie. Często mamy problem z opisaniem i sklasyfikowaniem własnych uczuć, a więc dlaczego mamy autorytatywnie oceniać zdolności emocjonalne zwierząt? Życie wewnętrzne każdej istoty jest indywidualne, jako ludzie możemy jeszcze pewnych rzeczy nie pojmować, ale tak jak sugerują autorzy, powinniśmy pozwolić w końcu zwierzętom na mówienie w ich własnym, emocjonalnym języku bez obdzierania ich ze zdolności odczuwania bólu, cierpienia, szczęścia, radości itp.
Bardzo polecam!

Cairenn | 2014-10-05
Przeczytana: 05 października 2014

Dzielimy świat z czującymi stworzeniami

"Jeśli słuchając ptasiego śpiewu powiesz: ,,Nie wierzę, że jest w tym radość", nie powiesz nic nowego o ptakach, za to o sobie - bardzo wiele".

XXI wiek to wiek rozwoju, który przybliżył ludzkość do prawdy o innych planetach, do wiedzy, która daje podstawy, by mniemać, że również poza Ziemią istnieją miejsca, gdzie jest lub było życie. Potrafimy pływać pod wodą jak ryby i latać w powietrzu jak ptaki. Zapuszczamy się w najbardziej dzikie zakątki, by poznawać ich naturę i mieszkańców. Zadziwiające jest w tym wszystkim to, jak mało uwagi poświęcamy tym, którzy żyją tuż obok. W parku, w lesie, nieopodal domu lub nawet w mieszkaniu. Leniwie rozciągnięty na kanapie kot, czujna wiewiórka, zaciekawiony kruk. Patrzymy na nich, a oni patrzą na nas.

Każdy, kto choć raz nawiązał głębszą więź ze zwierzęciem, deklaruje, że nasi mniejsi bracia czują. Właściciele psów mawiają, że psy umieją okazać poczucie winy. Pobratymcy szynszyli, że gryzonie te...

gucio292 | 2013-01-24

Bardzo ciekawa, aspirująca do naukowej (co uważam za zaletę) pozycja.
Nie dla wszystkich jednak, może nie obejść się bez chusteczek...

Mirriam | 2015-07-12
Withblue | 2015-04-05