Jak powstaje człowiek: Nauka i spór o aborcję

Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
aborcja

Nie byłoby dyskusji o aborcji, gdyby aborcja nie wiązała się z konfliktem uprawnień. Z punktu widzenia rzeczników prawa do aborcji w grę wchodzi prawo dorosłej osoby do podejmowania decyzji w sprawach, które jej dotyczą. Jest to prawo wysoko cenione w kulturze amerykańskiej. Z punktu widzenia przeciwników aborcji w grę wchodzi prawo do życia nie narodzonego płodu. Jeśli ktoś wierzy, [...] że płód jest osobą już w momencie poczęcia, wówczas również mamy do czynienia z wysoko cenionym prawem. Problem naturalnie polega na tym, że kiedy kobieta chce aborcji, oba te prawa nie mogą być jednocześnie realizowane. Sprawą zasadniczą jest decyzja, czyje prawo ma być realizowane.

źródło opisu: PIW, 1995

źródło okładki: www.conrada11.pl