Inne wydania

Śmierć zamordowanych przez rozjuszony tłum Jana i Korneliusza de Wittów w holenderskiej Hadze powoduje w życiu skromnego uczonego i hodowcy tulipanów, Korneliusza van Baerlego, ciąg niezwykłych wydarzeń jego spokojna egzystencja zostaje zakłócona, a on w trakcie prac nad uzyskaniem legendarnego tulipana o czarnych płatkach zostaje aresztowany i osadzony w więzieniu. Ale to nie koniec komplikacji, bowiem przemycone do celi cebulki spróbuje zdobyć zawistny sąsiad van Baerlego, Boxtel, by przypisać sobie zasługi za to niezwykłe odkrycie. Czy w tej sytuacji Korneliuszowi uda się wyhodować upragniony kwiat, cz też zastąpi mu go piękna Róża Gryphus, córka więziennego dozorcy?

" Czarny Tulipan" mnie wciągnął do końca, historia wspaniała..postacie ciekawe czytałam z napięciem zaskoczył mnie mocno ten romans o miłości.
Korneliusz musiał wyhodować piękny kwiat dla cudownej, ślicznej Róży córki więziennego dozorcy...dla mnie przepiękna, urocza książka czytało się mi przyjemnie bardzo wciągająca, rewelacyjna powieść.

Elina | 2011-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2011

Pewnie jeszcze kilka lat spędziłaby ta książka na mojej bibliotecznej półce, coraz bardziej zapominana, spychana w dalszy kąt , gdyby nie pewne wydarzenie.
Nie przystoi ono zupełnie molowi książkowemu, ale raz na jakiś czas w człowiek w desperacji odrzuca wszystkie lektury (zdaniem niego) zbyt grube, czyli liczące ponad 300 stron. Idąc tym tropem zauważyłam w swojej biblioteczce książkę niepozorną, ale jak się okazało niezwykle przyjemną w czytaniu.

Mowa o "Czarnym tulipanie" , powieści Aleksandra Dumasa - ojca. W czasie czytania przeniosłam się siedemnastowiecznej stolicy Niderlandów - Hagi. Tam właśnie 20 sierpnia 1672 roku miała miejsce śmierć dwóch wielkich polityków, a zarazem przeciwników księcia Wilhelma Orańskiego - braci de Witt.Te historyczne wydarzenia, uważane obecnie za najwstydliwsze w całej historii kraju stały się kanwą, na której Dumas oparł swoją literacką powieść.

Głównymi bohaterami bowiem nie są (jak należało by zakładać) bracia de Witt, ani Korneliusz van...

Książka mną wstrząsnęła w pozytywnym sensie. Od dawna nie czytałam tak dobrej i poruszającej książki. Po prostu takie emocje mną targały... ciągle siedzi mi w głowie ta historia i jej znaczenie. Jak pomyślę o niej, ucieknę myślami z powrotem do jej świata, to mam w oczach łzy. Ta książka jest tak piękna, tak cudowna, że na prawdę nie potrafię znaleźć słów by ją rzetelnie opisać i oddać to co czułam podczas lektury.
Niektórzy uważają tę książkę za najgorszą w dorobku Dumasa i jeśli faktycznie ta jest najgorsza, a mną tak wstrząsnęła, to aż się boję pomyśleć jaka jest najlepsza.

To książka o spełnianiu marzeń, wyborach życiowych, wyrozumiałości, dążeniu do celu ciężką pracą i wiedzą a także porażce życiowej i dążeniu do celu podstępami. Uczciwość, dobroć i niewinność kontra chciwość, zazdrość i zło. Książka życiowa, dająca do myślenia.
Oraz miłość między tulipanem a różą - dosłownie i w przenośni, w każdym możliwym tego słowa znaczeniu.
Piękna baśń skrywająca drugie dno. Każdy na...

Brian | 2013-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2013

To pierwsza książka Aleksandra Dumasa na której zwyczajnie się zawiodłem. Nie śmiem nawet porównywać tego do jego najlepszych dzieł bo to zwyczajnie nie miałoby sensu ale jak na tego autora to książka jest po prostu słaba.

W książce są właściwie dwa wątki. Kwiatek i miłość... jakoś kompletnie nie pasuje mi to do mistrza literatury jakim moim zdaniem jest Dumas. Żeby jeszcze była tam jakaś dynamiczna akcja ale gdzie tam. Można odnieść wrażenie że w tej książce nic się nie dzieje a akcja właściwie stoi w miejscu. Fakt, czyta się to bardzo szybko ale cała historia wogóle nie wciąga.

Możliwe że w tej książce, jak w innych tego autora zawarte jest jakieś ukryte, głębsze przesłanie, jednak jak dla mnie zbyt ciężko je rozszyfrować.

Reasumując książki nie polecam ale i kategorycznie nie odradzam, być może komuś spodoba się historia miłosna z XVII wieczną Holandią w tle.

Kasia | 2010-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2010

Do sięgnięcia po Dumasa zawsze mnie odstręczały filmy kostiumowe, których nienawidzę. A tutaj - olbrzymia niespodzianka. Świetnie się czyta, pomysł naprawdę niezły. Czytałam tę książkę z napięciem i nie mogłam się doczekać kolejnej strony. Poza tym powieść ukazuje różne postaci o różnych i ciekawych charakterach. I to właśnie powoduje, że książkę czyta się świetnie.

Katrina | 2014-05-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 maja 2014

Trzeba przyznać, że Dumas mnie znowu nie zawiódł ;)

Ciekawa książka, szybko się czyta.
Już od samego początku pojawia się jakieś nieporozumienie i intryga, o których wie czytelnik i tylko czeka jak się sprawy potoczą. Jednak zakończenia nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Jak dla mnie magiczna. Fantastycznie mi się ją czytało, świetnie zarysowane postaci, wciągająca akcja. Idealna na jakieś wolne popołudnie, zwłaszcza, że nie jest zbyt długa.

Klucznik | 2016-07-04
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 29 czerwca 2016

I kolejna książka Dumasa została przeze mnie przeczytana...
Choć początkowo "Czarny Tulipan" wydawał mi się niezbyt ciekawy w porównaniu do "Trzech Muszkieterów" czy "Hrabiego Monte Christo", to ciągle był niezaprzeczalnie dobry. Znów - rzetelne przygotowanie pod kątem danych, faktów historycznych. Znów - dobra i przemyślana, zaplanowana fabuła. Znów - ciekawe intrygi, zbiegi okoliczności, figle płatane przez los bohaterom. Do tego wszystkiego momenty humorystyczne. W trakcie czytania tego wszystkiego moja początkowa niechęć poszła na cztery wiatry. Książka jest jednak tak dobra jak pozostałe. Zdecydowanie polecam!

Marta Kilian | 2014-07-08
Przeczytana: 04 lipca 2014

Czarny tulipan niczym wyrzut wciąż zmieniał miejsce w biblioteczce. Lektura spychana na kiedyś indziej w końcu doczekała się i została ściągnięta z półki. Dumas niczym mnie nie zaskoczył, powieść także nie będzie należeć do moich ulubionych, jednak jest w niej coś co nie pozwala zapomnieć. Odznaczam jako przeczytaną, mogę być jeszcze bardziej dumna, bo sięgnęłam po klasyka, nie poszłam na łatwiznę i nie nurzałam się w beletrystyce, jak mam to w zwyczaju, dzięki czemu odkreśliłam ważną pozycję na mojej liście lektur. Książkę czyta się szybko i z łatwością. Warto poświęcić klasykowi kilka ważnych dla czytelnika chwil.

Anabel | 2015-03-02

Idealna książka dla tych, którzy kochają Niderlandy. Ja do tej grupy osób należę i tym samym niezmiernie polecam lekturę tej fabuły. Nie jest to bowiem opowieść o zwykłej miłości do kwiatka, ale o fakcie historycznym, mianowicie o obsesyjnej tulipomanii, która ogarnęła XVII wieczną Holandię. Ludzie wtedy tracili głowy i tracili całe majątki. W przeciągu kilku chwil stawali się bankrutami, albo zyskiwali ogromne fortuny. Społeczeństwo ogarnęła prawdziwa obsesja, w którą musiały interweniować władze. Prawdziwy fenomen kultury, który wart jest zainteresowania.