Łempicka 1898-1980
Tamara Łempicka
sztuka
edymucha

Łempicka wyd. Olesiejuk Praca zbiorowa Tamara Łempicka urodziła się w Moskwie, właściwie nawet niewiadomo kiedy, w 1896 lub 1898 roku. Jej rodzicami byli Borys Gurwik-Gorski i Malwina z domu Dekler. On był żydowskim kupcem i przemysłowcem, ona córką wpływowej i majętnej rodziny należącej do śmietanki ówczesnej Warszawy. Do swojego miejsca narodzin Łempicka przyznawała się jednak niechętnie, do tego stopnia, że kiedyś sprawiła sobie fałszywą metrykę urodzenia, w której jako miejsce urodzin widniała Warszawa, czemu daje się nabrać część badaczy, choć z drugiej strony - nie wiadomo na pewno, który pogląd jest słuszny.

red. nauk. Hanna Podgórska

źródło opisu: Olesiejuk, 2006