5 (14 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Zbiór opowiadań o młodzieży, otrzymał w 1974 r. Harcerską Nagrodę Literacką.

źródło opisu: własne

źródło okładki: własne

Kometa666 | 2011-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2011

Książka nie wywarła na mnie jakiegoś ogromnie pozytywnego wrażenia. Już po pierwszym opowiadaniu ("Romans naszej mamy") chciałam ją odłożyć na półkę. Coś mnie jednak powstrzymało, coś, czyli ciekawość. Drugie opowiadanie ("Kurczaczek"), również bez większych zwrotów akcji, czytało mi się jednak przyjemniej. Historia romantycznej (we właściwym tego słowa znaczeniu) miłości/zauroczenia. Trzecie ("W nocy przyszedł krokodyl") wypadło znacznie lepiej i jeszcze bardziej pobudziło moją ciekawość, nawet trzymało przez chwilę w napięciu, by za moment pozwolić jej opaść. Tak, czwarte ("Biały, łaciaty kundel) z pewnością mogę nazwać "przerywnikiem". Na sam koniec znów treść zachęciła mnie do dokończenia lektury. "Biedny Joryk" to drugie z pięciu opowiadań, które spowodowało, że oceniłam książkę na ocenę "średnia". Chwilami tak jak trzecie trzymało mnie w napięciu. Język jak na książkę z lat 70. nawet pozytywnie mnie zaskoczył, co też przyczyniło się do wyższej oceny.
Podsumowując: lekka...