Frank Drake

Amerykański astronom i astrofizyk. Zasłynął głównie jako założyciel SETI i twórca równania Drake'a. Żywo zainteresowany współczesnymi poglądami na prawdopodobieństwo istnienia i wykrywalność pozaziems... Amerykański astronom i astrofizyk. Zasłynął głównie jako założyciel SETI i twórca równania Drake'a.
Żywo zainteresowany współczesnymi poglądami na prawdopodobieństwo istnienia i wykrywalność pozaziemskich cywilizacji, Drake rozpoczął karierę podejmując badania radioastronomiczne w National Radio Astronomy Observatory (NRAO), a następnie w Jet Propulsion Laboratory. Prowadził pomiary, które pozwoliły odkryć obecność jonosfery i magnetosfery na Jowiszu.

W roku 1960 Drake poprowadził pierwsze badanie mające na celu znalezienie inteligencji pozaziemskiej (znane jako Projekt Ozma). Dokładnie przebadano szum pochodzący z paru gwiazd, lecz nie znaleziono żadnego dowodu na istnienie obcych. Jednak pomysł się przyjął. Mimo że nie dysponujemy zadowalającymi dowodami na istnienie cywilizacji pozaziemskich, Drake żywi przekonanie, że 'kontakt' jest nieunikniony w ciągu nadchodzących lat w formie sygnału radiowego bądź świetlnego.

W roku 1961 był jednym ze współorganizatorów pierwszej konferencji SETI. Podczas tego spotkania kilku naukowców przedstawił po raz pierwszy swe słynne równanie. Jest to wzór łączący serię prawdopodobieństw, aby spróbować określić ilość inteligentnych cywilizacji ('N') i ukazać brak przesłanek pozwalających stwierdzić w miarę jednoznaczny wynik – waha się on bowiem od 1 do 1 000 000 w zależności od współczynników. Rozbieżność wyników napędza projekt poszukiwań obcych cywilizacji SETI.

Jako naukowiec, Drake zajmował się początkowo pulsarami. W latach 60. i 70. był profesorem na Uniwersytecie Cornell i dyrektorem National Astronomy and Ionosphere Center – formalnej nazwy Obserwatorium Arecibo.

W roku 1971 zaprojektował wspólnie z Carlem Saganem aluminiową płytę Pioneer plaque z nadrukowanymi informacjami o naszej cywilizacji. Przekaz na płycie został specjalnie przygotowany w formie pozwalającej obcej cywilizacji na zrozumienie go. Drake był także współtwórcą Voyager Golden Record – płyty gramofonowej zawierającej podobne informacje (lecz w znacznie większej ilości) oraz obrazkowe instrukcje rozkodowania sygnału.
Drake jest członkiem Amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk, gdzie w latach 1989–1992 przewodniczył radzie fizyki i astronomii. Aktualnie jest zaangażowany w projekt Phoenix.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Czy jest tam kto? Nauka w poszukiwaniu cywilizacji pozaziemskich
Czy jest tam kto? Nauka w poszukiwaniu cywilizacji pozaziemskich
Dava Sobel, Frank Drake

7,31 (59 ocen i 5 opinii)
Czy jest tam kto? Nauka w poszukiwaniu cywilizacji pozaziemskich Seria: Na ścieżkach nauki
Książka opowiada o fascynacji ideą wielkości światów i o wynikach, jakie przyniosły dotychczasowe poszukiwania cywilizacji pozaziemskich we Wszechświecie, czyli realizacja programu SETI. Radioas...
czytelników: 227 | opinie: 5 | ocena: 7,31 (59 głosów)
Szepty Ziemi. Międzygwiezdna wiadomość Voyagerów
Szepty Ziemi. Międzygwiezdna wiadomość Voyagerów
Carl Sagan, Frank Drake, Timothy Ferris, Ann Druyan, Jon Lomberg, Linda Salzman Sagan

7,64 (11 ocen i 1 opinii)
Szepty Ziemi. Międzygwiezdna wiadomość Voyagerów
Wiadomość dla kosmosu… Historia naszej najambitniejszej próby komunikacji z pozaziemskimi istotami - opowiedziana przez astronoma Carla Sagana oraz jego współpracowników. 20 sierpnia i 5 września 1977...
czytelników: 108 | opinie: 1 | ocena: 7,64 (11 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
98
233
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (98)

Powiązane treści
Co zabierzesz ze sobą na inną planetę?

Kilka dni temu świat obiegła informacja o planowanej przez NASA konferencji, zwoływanej po to, by ogłosić „wielkie odkrycie". W środę w końcu dowiedzieliśmy się, czego ono dotyczy. Jak się okazuje, o 40 lat świetlnych od nas oddalony jest układ siedmiu planet krążących wokół niewielkiej gwiazdy. Na trzech z nich mogło zaistnieć życie.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd