rozwiń zwiń

Wyzwanie na czytanie 2023 – podsumowanie. Pochwalcie się, ile książek przeczytaliście!

Anna Sierant Anna Sierant
29.12.2023

Tak, do końca roku pozostało jeszcze kilka dni, więc macie czas, by nadrobić ewentualne czytelnicze zaległości, ale już teraz przyjrzyjmy się liczbom, jakie użytkownikom i użytkowniczkom Lubimyczytać udało się, dzięki zaangażowaniu w lektury, wypracować (a właściwie to wyczytać) w ciągu mijających 12 miesięcy. Jest się czym pochwalić!

Wyzwanie na czytanie 2023 – podsumowanie. Pochwalcie się, ile książek przeczytaliście!

Wyzwanie na czytanie, czyli najlepsza motywacja do… czytania

A jeśli nie wiecie jeszcze, czym jest wyzwanie na czytanie w Lubimyczytać, a – jak mam nadzieję – chcecie dołączyć do niego od 1 stycznia, już spieszę wyjaśnić. Wyzwanie na czytanie to rywalizacja szczególnego rodzaju, bo tak naprawdę z samym lub samą sobą i ze swoimi czytelniczymi możliwościami, chęciami. Do wyzwania może przystąpić każdy zarejestrowany użytkownik Lubimyczytać – po zalogowaniu wystarczy przejść na podstronę wyzwania i tam zaznaczyć, ile książek planuje się przeczytać w danym roku. Do wyzwania na czytanie można dołączyć w każdej chwili, choć najwygodniej, aby potem nie nadrabiać zaległości, zrobić to możliwie jak najbliżej początku roku.

A ile książek w ciągu roku przeczytać? Do wyboru są trzy opcje:

  • 12 książek – jedna książka miesięcznie
  • 24 książki – dwie książki miesięcznie
  • 52 książki – jedna książka tygodniowo

Ale oczywiście nikomu nic nie chcemy narzucać, więc jest i opcja czwarta:

  • sam/a określasz liczbę książek, które masz zamiar (tudzież nadzieję!) w ciągu roku przeczytać.

Po wybraniu liczby książek wystarczy kliknąć „podejmij wyzwanie” i tym samym rozpocząć kolejną czytelniczą przygodę. Co ważne, aby dana książka „wskakiwała” na konto wyzwania w waszym profilu na LC, musicie przy każdym z tytułów trafiających na wirtualną półkę „przeczytanych” dodawać datę zakończenia lektury. Wasze postępy będą widoczne po zalogowaniu, na stronie głównej Lubimyczytać – zobaczycie i liczbę przeczytanych w ramach wyzwania książek, i informację o procentowym postępie wyzwania.

Ponad 30 tysięcy uczestników, statystyki lepsze niż w roku poprzednim

No dobrze, ale przyjrzyjmy się statystykom za rok 2023. Wspaniałą wiadomością jest ta, że w mijającym roku w wyzwaniu uczestniczyło 30 837 osób (rok wcześniej – 30 255). Aż 4254 osoby zadeklarowały chęć przeczytania więcej niż 52 książki, za to 7814 czytelników i czytelniczek postanowiło, że w roku 2023 przeczyta dokładnie 52 tytuły (w roku 2022 chętnych na taką liczbę lektur było 7416 osób). Natomiast 6235 użytkowników Lubimyczytać postawiło sobie za cel przeczytanie 24 książek (w porównaniu z 5772 osobami w roku 2022), po 12 książek zamierzało w ciągu roku 2023 sięgnąć natomiast 3968 osób (rok wcześniej było to 3137 osób).

Najpopularniejsze tytuły w wyzwaniu na czytanie 2023

Jesteście ciekawi, po jakie tytuły sięgaliście w ramach wyzwania na czytanie 2023 najczęściej? Zapewne tak, oto więc lista najpopularniejszych tytułów tegorocznego wyzwania.

1. „Cieszę się, że moja mama umarła”, Jenette McCurdy, Wydawnictwo Prószyńki i S-ka

 

 

 

 

 

 

 

2. Zanim wystygnie kawa, Toshikazu Kawaguchi, Grupa Wydawnicza Relacja

 

 

 

 

 

 

 

3. „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Joanna Kuciel-Frydryszak, Wydawnictwo Marginesy

 

 

 

 

 

 

 

4. „Mężczyzna imieniem Ove”, Fredrik Backman, Wydawnictwo Marginesy

 

 

 

 

 

 

 

5. „Rodzina Monet. Skarb”, Weronika Marczak, Wydawnictwo You & YA

 

 

 

 

 

 

 

6. „Rodzina Monet. Królewna. Część 1”, Weronika Marczak, Wydawnictwo You & YA

 

 

 

 

 

 

 

7. „Lekcje chemii”, Bonnie Garmus, Wydawnictwo Marginesy

 

 

 

 

 

 

 

8. „Gdzie śpiewają raki”, Delia Owens, Wydawnictwo Świat Książki

 

 

 

 

 

 

 

9. „Ludzie z mgły”, Izabela Janiszewska, Wydawnictwo Czwarta Strona

 

 

 

 

 

 

 

10. „Rodzina Monet. Królewna. Część 2”, Weronika Marczak, Wydawnictwo You & YA

 

 

 

 

 

 

 

Wyzwanie na czytanie 2023 w Lubimyczytać

A czy zespół Lubimyczytać ma się czym pochwalić, jeśli chodzi o tegoroczne statystyki wypracowane w ramach Wyzwania na czytanie? Jak najbardziej! Najwięcej książek, jak to zazwyczaj bywa, przeczytała Kinga. Jej wynik jest naprawdę imponujący – 287 przeczytanych książek, a to jeszcze nie koniec – dane zostaną uzupełnione, poza tym rok 2023 kończy się dopiero za kilka dni. Kinga w mijającym roku najczęściej sięgała po literaturę piękną i fantastykę, w przyszłym roku ma nadzieję, jak wcześniej, czytać więcej książek non-fiction.

Również i pisząca te słowa, Ania, kończy rok 2023 z całkiem dobrym wynikiem – dokładnie z setką przeczytanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy książek. Bardzo mnie ten rezultat cieszy, choć przyznaję, że przed samym końcem roku włączyłam turbodoładowanie, by do tej okrągłej liczby przeczytanych książek dobić. W przyszłym roku mam zamiar nie rezygnować z mojego guilty pleasure, czyli kryminałów, ale czytać więcej… książek dla dzieci. Przyznam, że rok wcześniej miałam akurat w tym gatunku lepsze statystyki – muszę się więc jako czytająca ciocia poprawić!

Na brak dziecięcych lektur nie narzeka natomiast młoda mama, Ewa – nasza koordynatorka redakcji w roku 2023 przeczytała 81 książek, spełniając swoje lekturowe cele w aż 125 procentach. Niemałą część przeczytanych przez nią tytułów stanowią właśnie te dla najmłodszych – wieść niesie, że pod choinką rodzina Ewy znalazła kolejne tomy z odkrytej przez nią w tym roku serii o rodzinie Pętelków, za to ostatnim hitem jest cykl o ulicy Czereśniowej – kilka tomów wciąż czeka na Ewę i jej dziecię.

Natomiast sama szefowa, prezeska Izabela Sadowska, w roku 2022 przeczytała 30 książek i obiecywała poprawę w roku kolejnym, a my zapisaliśmy sobie, by to sprawdzać. I cóż, dotrzymała słowa! Udało jej się pobić zeszłoroczny wynik, ponieważ w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przeczytała 37 tytułów. Wśród nich znalazło się niemało reportaży, a także książka bardzo lubianego przez naszą prezeskę Jo Nesbø.

Wyzwanie czytelnicze Lubimyczytać

No dobrze, ale czy myśląc o wyzwaniu Lubimyczytać, nie macie przed oczyma wyobraźni tego, w którym czytacie w danym miesiącu książkę na konkretny temat? Jeśli tak, to spieszę z wyjaśnieniami – wyzwania są dwa: wyzwanie na czytanie, w którym określa się liczbę książek, jaką w konkretnym roku ma się nadzieję przeczytać, oraz właśnie comiesięczne wyzwanie czytelnicze. I tak w styczniu czytaliśmy „pierwszy tom cyklu lub serii”, w lutym – książki nominowane w Plebiscycie Książka Roku 2022, w marcu – tom poezji, natomiast w kwietniu autobiografie, w maju – ponownie jedną (lub więcej) ze swoich ulubionych książek, w czerwcu – książkę z dziecięcym bohaterem, w lipcu – książkę, której tytuł lub nazwisko autora zaczyna się na „L”, w sierpniu – książkę z elementami folkloru, magii, mitów, we wrześniu – książkę o wsi, z motywami chłopskimi, w październiku – książkę autora poleconego przez kogoś innego, w listopadzie – książkę straszną/niepokojącą, a w grudniu – tytuł, który ukazał się w roku 2023 pod patronatem Lubimyczytać. Jak widać, lektur było niemało, a 1 stycznia zdradzimy temat wyzwania na pierwszy miesiąc 2024 roku.

Dziękujemy za wspólne czytanie w ramach wyzwań Lubimyczytać w roku 2023! Koniecznie dajcie znać w komentarzach: którego z wyzwań się podjęliście? Ile książek udało wam się przeczytać w ciągu mijających 12 miesięcy? Czy zrealizowaliście swoje zamierzenia?


komentarze [338]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Libronika 08.01.2024 22:45
Czytelnik

Przeliczyłam się z tym wyzwaniem. Założyłam sobie, że przeczytam dwieście książek, a przeczytałam sto czterdzieści.
 Brak czasu, może też brak odpowiedniej organizacji czasu. Miniony rok był jednym z najgorszych okresów w moim życiu, pewne tragiczne wydarzenie na pewno wpłynęło na przystopowanie mojego czytania. Poza tym nie słuchałam audiobooków, czytałam tylko wersje...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
ISIA 08.01.2024 02:49
Czytelniczka

Rok 2023 był pierwszym pełnym rokiem mojego aktywnego korzystania z serwisu, od 1 stycznia do 31 grudnia, zatem statystyki zaczynają już pokazywać jakieś ciekawe dane. BTW znalazłam się tutaj, bo mąż sobie żartował, że te wyprawy do biblioteki dwa razy w tygodniu to bardziej na spacer i pogaduszki z paniami, a tych przynoszonych książek wcale nie czytam, bo przecież nie mam...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Soul_eater 04.01.2024 19:48
Czytelnik

Moje minimum to książka tygodniowo- czyli 52. Takie było założenie. Wyszło 120 :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytam_kiedymoge 04.01.2024 19:48
Czytelniczka

założyłam 52 skończyłam na 73. Czytam bez presji..

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
anQa 04.01.2024 09:19
Czytelniczka

U mnie 98 książek przeczytanych/przesłuchanych w 2023 roku :]
Założeń żadnych nie było - wynik jest dla mnie wyłącznie wskazówką, ile jestem w stanie przeczytać w danym roku, więc liczę książki dla siebie, pomijając drobiazgi poniżej 100 stron, bez sztucznego pompowania wyniku nowelkami, kilkunastostronicowymi książeczkami dla dzieci, itp.
Tegoroczny wynik oznacza, że rok...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Marta 03.01.2024 10:57
Czytelniczka

Ja zrealizowałam swoj cel a nawet o kilka więcej :) Zaczynamy tegoroczne wyzwanie :) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Urszula 03.01.2024 09:06
Czytelniczka

Zrealizowałam swoje zamierzenie i przeczytałam 97 książek. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Magda Dosz 03.01.2024 08:52
Czytelniczka

wyszło mi 215  😊

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Matthew 03.01.2024 05:19
Czytelnik

22 przeczytane. Celu zadnego nie mialem

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Emma 02.01.2024 21:29
Czytelniczka

Przeczytałam 63 książki z planowanych 52. Czy to dużo nie wiem. Wiem jednak, że liczy się jakość a nie ilość.
Uwielbiam "cegły" a jeszcze lepiej serię książek. Książki traktuję jak przyjaciół, lubię "zaprzyjaźnić się" z ich bohaterami i wsłuchać się w ich opowieści. Jeśli kogoś lubię, to chce przebywać z nim jak najdłużej.
W tym roku znowu planuję 52 tomy. Cześć z nich już...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej