Washington Post: „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk jedną z najważniejszych książek roku

Anna Sierant Anna Sierant
23.11.2022

„Księgi Jakubowe”, a właściwie ich anglojęzyczne tłumaczenie, czyli „The Books of Jacob”, znalazły się w zestawieniu 50 książek uznanych przez „The Washington Post” za najbardziej znaczące publikacje ostatniego roku.

Washington Post: „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk jedną z najważniejszych książek roku Łukasz Giza / Wydawnictwo Literackie

„The Books of Jacob” – jedna z najważniejszych książek roku

Na stworzonej przez redaktorów i autorów recenzji liście znalazły się powieści, zbiory opowiadań, a także tłumaczenia dzieł literatury pięknej. Doceniono m.in. dzieła takich twórców i twórczyń jak: NoViolet Bulawayo, Ian McEwan, Elizabeth Strout, Maggie O’Farrell, Celeste Ng, Kate Atkinson czy Hanya Yanagihara. Eksperci z „The Washington Post” zdecydowali, że do najważniejszych książek wydanych w USA w 2022 roku należy również „The Books of Jacob”, czyli tłumaczenie „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk. Autorką przekładu jest Jennifer Croft. Amerykanka nie tylko tłumaczy książki z języków: polskiego, ukraińskiego i hiszpańskiego na język angielski, ale sama napisała powieść „Odeszło, zostało” (Wydawnictwo Literackie), przetłumaczoną z kolei na język polski przez Roberta Sudoła. Warto dodać, że w 2018 roku Olgę Tokarczuk i Jennifer Croft wyróżniono Nagrodą Bookera za „Flights”, czyli angielskie wydanie „Biegunów” (Wydawnictwo Literackie).

Powieść „The Books of Jacob” ukazała się na amerykańskim rynku 1 lutego 2022 roku, wydało ją Riverhead. Ron Charles, autor recenzji książki w „The Washington Post”, która ukazała się właśnie w dzień jej premiery, zauważył, że polska autorka nie była znana w Stanach, gdy w roku 2019 ogłoszono, że to właśnie ona otrzymuje Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Nie pomogło jej również – zdaniem autora recenzji – to, że Akademia Szwedzka skupiła swoje pochwały na monumentalnych, ale niedostępnych wtedy w USA „Księgach Jakubowych”. Ale już najbardziej autorce nie pomógł fakt, że wyróżnienie dla Tokarczuk ogłoszono razem z tym przyznanym austriackiemu pisarzowi Peterowi Handke, który otrzymał je za rok 2019. Autor ten sympatyzował z nieżyjącym już jugosłowiańskim przywódcą i ludobójcą Slobodanem Miloševićem. W USA ten kontrowersyjny wybór przykuł uwagę mediów. Jak jednak dodał w swoim artykule Charles:

Teraz już jednak nic nie powinno przyćmić literackiej obecności Olgi Tokarczuk w Stanach Zjednoczonych. „Księgi Jakubowe” są już dostępne we wspaniałym angielskim tłumaczeniu Jennifer Croft. I są tak samo zachwycające, jak twierdzili członkowie Akademii Szwedzkiej, którzy docenili pisarkę za wykazanie „najwyższej zdolności do przedstawiania kwestii niemal przekraczających ludzkie zrozumienie”. Pod względem uniwersalności i tego, jak ambitne jest samo dzieło, „Księgi Jakubowe” przewyższają wszystko, co do tej pory czytałem.

Entuzjazm wobec „The Books of Jacob” nie ustał wśród redaktorów dziennika w ciągu roku, ponieważ dodanie powieści do zestawienia 50 najważniejszych tytułów roku uzasadnili tak:

Kiedy polska autorka otrzymała Nobla w 2018 roku, członkowie Akademii chwalili tę pokaźną książkę. Wreszcie osoby anglojęzyczne mogą się przekonać, o co to całe zamieszanie – rozległa, ale i konsekwentnie zabawna historia Jakuba Franka, istniejącego naprawdę i żyjącego w XVIII wieku mistyka, którego uczniowie wierzyli, że jest mesjaszem.

„Księgi Jakubowe” w lubimyczytać.pl

A jak dzieło Olgi Tokarczuk oceniają czytelnicy i czytelniczki lubimyczytać.pl? Nagrodzona Noblem powieść otrzymała średnią ocen 7,7/10 i doczekała się wielu (niemal 700) opinii. Użytkownik kblaszke uważa ją za arcydzieło i dodaje:

Ogromna praca objętościowo oraz pod względem wysiłku, jaki autorka musiała włożyć w jej napisanie. Historia dopracowana w każdym szczególe. Najważniejsze jest jednak to, że po przeczytaniu tej książki już wiem, o czym mówiła noblistka, wspominając „czułego narratora”. Książka przesycona, pisana emocjami, bez oceny, bez narzucania poglądów.

Z kolei byrcyn11 przyznaje – pół żartem, pół serio – że książka nie do końca trafiła w jego gusta:

Ponad 40 godzin, w wykonaniu plejady gwiazd aktorskich; dotrwałem do końca dzięki nim i z szacunku do noblistki. Niestety jeszcze raz okazało się, że nie dorosłem, a może nie nadaję na tych samych falach, co Olga. Może dlatego nie dostałem Nobla ;-).

Warto dodać, że „Księgi Jakubowe” wyróżniła nie tylko Akademia Szwedzka; wśród nagród przyznanych książce znajduje się również m.in.: Nagroda Literacka „Nike” (2015), była ona także nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera w roku 2022.

Czytaliście „Księgi Jakubowe”? Czy ich lektura stanowiła dla was wyzwanie, a może była źródłem literackiej przyjemności?

Źródło: „The Washington Post”


komentarze [82]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
AINA 02.12.2022 23:06
Czytelniczka

Kiedy ktoś robi karierę za granicą, to chciałoby się, żeby mimo wielu uzasadnionych pretensji, potrafił wyartykułować parę ciepłych słów do towarzyszy doli i niedoli, jak Silvia Varescu do artystów Orfeum. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Baratora 29.11.2022 11:29
Czytelnik

Dziennikarzy z Washington Post nie interesuje jakość tej książki. Liczy się tylko, to że Tokarczuk jest lewicową feministką.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Renata 28.11.2022 10:46
Czytelniczka

Przyznam, że nie przeczytałam żadnej z książek tej Pani i nie zamierzam, bo jej stosunek do czytelnika jest okropny... jak mi się nie spodoba jej tok myślenia to mam się wedle jej opinii poczuć idiotą... wolne żarty.
Taki autor nie interesuje mnie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agatonik 27.11.2022 09:41
Czytelniczka

Jestem dumna z Olgi Tokarczuk. Przeczytanie Ksiąg Jakubowych było dla mnie niezaprzeczalnie wyzwaniem. Doceniam ogrom pracy, którą włożyła Tokarczuk w dotarciu do źródeł, detaliczność i akademickość. Jest w książce nieskończona ilość mądrych zdań, które opisują naszą historię, ale też naszą teraźniejszość. Wypisane jako cytaty mogą być pretekstem do wielogodzinnych...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
poznaj 25.11.2022 19:57
Czytelnik

ale kogo? 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jerzy 24.11.2022 22:50
Czytelnik

A tak co do ortografii (angielskiej): autorka artykułu jak większość Polaków gubi gdzieś to dziwne słówko "the". Czasopismo nazywa się "The Washington Post" a nie "Washington Post"
Dodatkowo chciałbym zauważyć, że wcale nie jest to ani najstarsza, ani największa amerykańska gazeta codzienna..
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna Sierant 25.11.2022 10:46
Redaktor

Dziękujemy za uważność - gazeta jest największą w Waszyngtonie, a nie w całych Stanach - informacja została zmieniona, a "the" dodane tam, gdzie go nie było (poza tytułem, bo zmieni się link, więc ta zmiana nastąpi później). 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
saa-saa- 24.11.2022 22:21
Czytelnik

Dzisiaj ważne jest celebryctwo. Jeżeli ktoś czuje lewackie wiatry to płynie. Kiedyś pisarz to była nobilitacja. Dzisiaj pisze się w nurcie - klimat, geje, kobiety, kolorowi. No i czeka się co się zdarzy. I zdarza się. Co do pani Tokarczuk - jeżeli założymy, że jest fantastyczną pisarką, najlepszą na świecie, to biedna, zawsze pozostanie otoczona wątpliwościami bo każdy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
konto usunięte
25.11.2022 14:37
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

saa-saa- 27.11.2022 07:15
Czytelnik

Dredy to rasizm. Tak twierdzą na Jamajce. Ale są i nierozgarnięci lewacy. 😃

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agatonik 27.11.2022 09:35
Czytelniczka

Ta wypowiedź to przykład polskiego piekiełka - dredy najważniejsze a o literaturze ani słowa. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
saa-saa- 28.11.2022 13:56
Czytelnik

Agatonik, No bo właśnie o to chodzi, że dostaje się nagrody za postawę a nie za wartości literackie. Żeby być dobrze zrozumianym, nie odbieram pani Tokarczuk talentu. Ten zapewne ma. Ale jeżeli chce być doceniana za wartości literackie a nie za moszczenie się w lewackim nurcie to nie powinna pisać na 'właściwe' tematy. No chyba że to przypadek, że pisze w nurcie. Nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Agatonik 29.11.2022 21:44
Czytelniczka

A przyszło Ci do głowy, że tzw. "lewackie" poglądy można mieć naprawdę? Szczerze i uczciwie w nie wierzyć? I być w zgodzie ze sobą pisząc swoje książki. Ja według waszej definicji mam lewackie poglądy i jestem z tego dumna. Nikomu się nie podlizuję, a Olga Tokarczuk na pewno tego nie robi. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
MarekFeliks 29.11.2022 23:30
Czytelnik

..."naprawdę? szczerze i uczciwie w nie wierzyć?" - gdyby mi się to przytrafiło, to bym się nie przyznawał, ze wstydu... ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
saa-saa- 30.11.2022 19:55
Czytelnik

Przecież piszę, że pani Tokarczuk może takie poglady ma. A ty sama jesteś nawet z nich dumna. Czyli potwierdzasz tylko to, co pisalem "No chyba że to przypadek, że pisze w nurcie. Nie sprawdzimy"
Swoją drogą, ludzie dojrzewają. Mam nadzieję, że zarówno ty jak i pani Tokarczuk kiedyś więcej zrozumieją z tego świata 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AINA 30.11.2022 21:11
Czytelniczka

Jeszcze zależy co się w tym nurcie pisze, bo można polecieć za bycie transfobką przez to, że opowiada się za rozdzieleniem kwestii praw kobiet trans i kobiet miesiączkujących. Ja nie jestem przeciwna niczyjemu istnieniu. Jestem przeciwna propagandzie i nowomowie, które niczego nie wyjaśniają, a wręcz wszystko komplikują. Jestem za normalnością.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
MarekFeliks 30.11.2022 22:19
Czytelnik

 ja też jestem za normalnością...
i też nie jestem przeciwny niczyjemu istnieniu... w końcu życie przybiera tyle ciekawych różnorodnych form... xD
~~~
p.s. lubię jak kobiety, które się do mnie zwracają ćwiczą poziom swoich wypowiedzi... zmieniają posty, trudzą się, kombinują, starają i ich inteligencja się dzięki temu rozwija... :D (z mężczyznami zresztą podobnie - nikogo...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
AINA 30.11.2022 22:31
Czytelniczka

To ty jesteś dwóch Tetmajerów. Lubisz kiedy kobiety. A może bigamista?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lucy 01.12.2022 00:39
Czytelniczka

Marku, kiedy @Poznań zniknie nie będziesz miał komu słodzić, więc za pośrednictwem tego oto postu wyciągam do Ciebie dłoń w geście pojednania z dzwonkiem poznańskiego koziołka; jednego, gdyż drugiego dosłownie przed chwilą uraczyłam soczystym dzwonkiem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AINA 01.12.2022 00:47
Czytelniczka

Dałeś się tu poznać drogi interlokutorze i to nie od dobrej strony, tylko od strony zepsutej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
MarekFeliks 01.12.2022 00:58
Czytelnik

Drogie Panie, ja nie mam z Wami żadnego problemu. Wyrobiłem sobie z grubsza zdanie, o każdej z Was, bo nieco dałyście się poznać...

Nie czuję potrzeby jednania się (choć uprzejmie dziękuję za propozycję), nie odczuwam też żadnej wrogości.

No, może pewien dylemat przeżywam kiedy "osoba trzecia" zwraca się do mnie z jakimś pytaniem, czy wprost adresuje do mnie swoją...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lucy 01.12.2022 01:08
Czytelniczka

Toż to właśnie są dzwonki świąteczne, z polecenia świętego Mikołaja dzwonić mają aż do Gwiazdki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lucy 01.12.2022 01:12
Czytelniczka

Halo!? Powiedz proszę jak się Mikołajowi składa reklamację, bo żaden od dłuższej chwili nie dzwoni.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AINA 01.12.2022 01:14
Czytelniczka

🤪  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
MarekFeliks 01.12.2022 01:23
Czytelnik

Mniszkównej chyba coś wybuchło... ale nie wiem, w głowie, czy w torebce z prezentami...? xD
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lucy 01.12.2022 01:29
Czytelniczka

Ale ja prosiłam o praktyczną radę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
MarekFeliks 01.12.2022 01:32
Czytelnik

Nie mam pojęcia... może Renifery mają jakieś bliższe informacje o Mikołaju - ja nawet nie jestem do nich podobny, bo jak na razie nie mam nawet rogów... ;))

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Krzysztof 24.11.2022 18:42
Czytelnik

Ciekaw jestem tłumaczenia. Ta książka w niektórych miejscach jest przesycona rodzimą atmosferą (np. polską odmianą antysemityzmu), że zdawała się nieprzetłumaczalna. Jak sobie tłumaczka z tym dała radę?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
MarekFeliks 24.11.2022 22:43
Czytelnik

fur Deutschland...? xD  danke Deutschland!

zza jakiej granicy Ty tę "rodzimą atmosferę" wąchasz, że tak źle ją wyczuwasz...? bo jeśli z Polski, to chyba jakimś niepolskim nosem... ;))

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
saa-saa- 25.11.2022 07:12
Czytelnik

Ośmielę się zauważyć, że prawdziwi intelektualiści uważają niezrozumienie czegoś za dowód wartości. Kazimierz Malewicz w roku 1915 namalował obraz 'czarny prostokąt' (Malevich's Black Square). I jest to zamalowane całe na czarno płótno. Intelektualiści i znawcy sztuki natychmiast okrzyknęli pracę arcydziełem (dzisiaj obraz warty jest miliony dolarów). Artysta przekuł swój...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mariusz Miszke 25.11.2022 18:39
Czytelnik

@Krzysztof Skladanowski "Polska odmiana antysemityzmu" nazwana "rodzinną atmosferą"... jakież to tokarczukowskie określenie. Takie brzmiące mądrze i inteligencko, ale w grudnie rzeczy nie za mądre.  😅

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
MarekFeliks 26.11.2022 16:03
Czytelnik

@Mariusz Miszke "nie za mądre" - to masz na myśli po prostu głupie, wredne, antypolskie, czy wszystko razem? ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
sebogothic 27.11.2022 10:24
Czytelnik

Polska odmiana antysemityzmu, bo stworzona w główkach lewaków z GazWyb? Ciekaw jestem jak Tokarczuk poradziłaby sobie z amerykańskim antysemityzmem, który kazał im ostrzelać statek MS St. Louis z Żydami, którzy uciekali z Niemiec. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
asymon 24.11.2022 11:25
Bibliotekarz

Super! Dobrze że wartościowa polska literatura w końcu przebija się na świecie. Czas na Myśliwskiego i Dukaja, niechże ktoś ich przetłumaczy. Może granty jakieś?


Gdyby ktoś chciał spróbować, albo podesłać komuś anglojęzycznemu, link do wersji na kindle: https://www.amazon.com/Books-Jacob-Novel-Olga-Tokarczuk-ebook/dp/B096Z414M3/

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Rick Deckard 24.11.2022 23:42
Czytelnik

Myśliwski jest już od lat przekładany na inne języki, tylko jego literatura nie jest nośnikiem politycznych wymiocin, stąd nikłe szanse na międzynarodowy sukces i promocję przez sponsorowane literackie gremia.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
asymon 25.11.2022 17:58
Bibliotekarz

@Rick Deckard aż sprawdziłem jak jest teraz, bo na 100% robiłem porównanie przy okazji nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk. Ogólnie szału nie ma, po angielsku jest "Traktat o łuskaniu fasoli" i "Kamień na kamieniu", "Widnokręgu nie znalazłem. Był kiedyś też wydany "Pałac", ale umówmy się, to nie jest książka noblowska.

Ktoś ewidentnie zaniedbał promocję, to nie wiem, może...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Rick Deckard 25.11.2022 22:11
Czytelnik

Przykładowo "Widnokrąg" był wydany we Francji, i Czechach. Z myśliwskim jest ten problem że jego literaturę jest bardzo trudno przełożyć, to musi być ktoś naprawdę ogarnięty i znać dobrze język polski żeby przekład nie zniszczył tej esencji jego powieści. Dla mnie Myśliwski taką Tokarczuk przerasta o głowę, no ale jak się to mówi o gustach sie ponoć nie dyskutuje.  Dukaja...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
asymon 26.11.2022 13:37
Bibliotekarz

@Rick Deckard no według mnie też przerasta, ale czy widzisz możliwość, że ci biedni Szwedzi w Szwecji mogą "Widnokręgu" nie znać, bo słabo u nich z czeskim? Francuski część pewnie zna, ale myślę, że przetłumaczenie na angielski mogłoby tylko pomóc.

Tokarczuk miała trochę szczęścia, że trafiła na dobrą tłumaczkę, sama tak mówiła w wywiadach. Osobiście nie mam kompetencji...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Łukasz_Gugulski 24.11.2022 08:44
Czytelnik

Jest Tokarczuk, są i hejterzy. Można sprawdzać listę obecności. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
MarekFeliks 24.11.2022 20:54
Czytelnik

obecny! xD

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Pawliq88 Pawlica 25.11.2022 08:08
Czytelnik

Obecny
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marcin 25.11.2022 18:48
Czytelnik

Jest Tokarczuk, jest i bełkot o polskiej nienawiści.  😜

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Łukasz_Gugulski 26.11.2022 08:44
Czytelnik

@Marcin Jak łatwo sprawdzić, pisałem o "hejterach", nie o "polskiej nienawiści". Znów dwója z czytania ze zrozumieniem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marcin 26.11.2022 16:24
Czytelnik

@Łukasz_Gugulski Ty na pewno czytasz ze zrozumieniem, jeśli krytykę uważasz za hejt.  😝 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Łukasz_Gugulski 27.11.2022 07:38
Czytelnik

@Marcin  Prof. Kłosińska: "hejt (z ang. hate ‘nienawiść’) oznacza nieprzychylne, deprecjonujące, dyskredytujące, nienawistne treści na czyjś temat zamieszczane w internecie. Pojęcie to jest bardzo szerokie, ale można uznać, że odnosi się do takich treści, których zadaniem jest jedynie zdyskredytowanie kogoś, nie zaś wyrażenie swojego (nawet krytycznego) zdania w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Marcin 27.11.2022 16:47
Czytelnik

@Łukasz_Gugulski I gdzie w podanych fragmentach widzisz coś złego? Raczej powinieneś zwrócić uwagę, na to co mówi Tokarczuk. ,,Gdyby była taka super to by nie musiała dla popularności obrażać czytelników." - jeden przykład sam podałeś, a nie wywnioskowałeś, dlaczego jest nielubiana.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Łukasz_Gugulski 27.11.2022 19:32
Czytelnik

@Marcin Artykuł nie jest o tym, co mówi Tokarczuk. Właśnie w tym tkwi problem: pojawi się nazwisko Tokarczuk, więc jest okazja do "krytyki", na ogół bez związku z tematem artykułu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
MarekFeliks 01.12.2022 15:26
Czytelnik

aha, czyli jadą po niej ludziska generalnie, na sam widok nazwiska? no, na takie coś, to każdy musi sobie rzeczywiście porządnie zapracować - tak łatwo i szybko się czegoś takiego nie osiąga...  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się