rozwiń zwiń

Trendy maja 2023 Lubimyczytać

Ewa Cieślik Ewa Cieślik
05.06.2023

Majowa topka Lubimyczytać już dostępna! Na szczycie przetasowanie wśród trzech książek, których tytuły od kilku tygodni królują w naszej wyszukiwarce. Poza tym kilka nowości – w tym oczekiwane zakończenie popularnego cyklu, epicki thriller oraz literatura faktu. Oto trendy maja 2023 Lubimyczytać.

Trendy maja 2023 Lubimyczytać

Trendy maja 2023 Lubimyczytac

W lutym i marcu była na pierwszym miejscu, w kwietniu oddała palmę pierwszeństwa, ale maj znów należy do niej – Rodzina Monet. Skarb (Wydawnictwo YOU & YAto niezwykle popularna książka, choć i takie stwierdzenie można uznać za niedopowiedzenie. Podczas niedawnego spotkania z Weroniką Marczak czytelniczek było tak wiele, że autorka rozdawała autografy przez 13 godzin. Hit Wattpada odniósł niebywały sukces także w tradycyjnej wersji książkowej, stając się jednym z najgorętszych tytułów literatury Young Adult. W Lubimyczytać tom pierwszy cyklu o niewinnej Hailie Monet i jej pięciu obrzydliwie bogatych braciach ma 2359 ocen i średnią notę 7,3/10.

Na drugim miejscu weteran zestawienia trendów, Remigiusz Mróz„Langer” (Wydawnictwo Czwarta Strona), książka wydana w połowie kwietnia, to powieść, w której miłośnicy cyklu o Chyłce rozpoznają lubiane postaci. Poznajemy lepiej tytułowego bohatera, niejednoznacznego mordercę Piotra Langera, pojawia się także para prokuratorów: Karolina Siarkowska i Olgierd Paderborn. Jak pisze użytkownik GrzegorzAleksander:

Pozycja absolutnie mroczna, będąca spojrzeniem w głąb umysłu bezwzględnego, zimnego psychopaty! Zdecydowanie dla osób powyżej 18. roku życia! Historia skupia się na dwóch postaciach, Langerze i Ninie, to ich poznajemy, wnikamy w głąb i śledzimy losy. Dowiadujemy się, jak Langer został psychopatycznym seryjnym mordercą i nekrofilem, co go napędza.

Trzecie miejsce na podium zajmuje powieść „Gdzie śpiewają raki” (Świat Książki), która może się pochwalić 16 574 ocenami oraz 30 279 czytelnikami. Na popularność książki wpłynęła ekranizacja, choć już przed nią dzieło Delia Owens było szeroko czytane i komentowane, nie tylko w Polsce, lecz również za granicą. Wychwalającą piękno natury powieść o mieszkającej na amerykańskich bagnach dziewczynie rekomendowała m.in. aktorka Reese Witherspoon.

Kolejną książką skierowaną do młodzieży w majowym zestawieniu jest „Co wyszeptał nam deszcz” Joanny Balickiej (Wydawnictwo NieZwykłe). To historia Raina i Olivii, którzy swą znajomość, rozpoczętą jeszcze w dzieciństwie, po latach wynoszą na inny poziom. Powieść nie stroni od trudnych tematów – używek, wychodzenia z uzależnienia oraz poważnej choroby. „Cudowna historia! Przed rozpoczęciem czytania polecam zaopatrzyć się w chusteczki” – pisze użytkowniczka Karola.

Na piątym miejscu „Atlas. Historia Pa Salta” (Wydawnictwo Albatros), zakończenie popularnego cyklu o siedmiu siostrach pióra Lucindy Riley. Po śmierci autorki zadanie to spoczęło na barkach jej syna, Harry'ego Whittakera. W wywiadzie dla Lubimyczytać zdradził on, jak wyglądał proces powstawania ósmej części serii, opowiedział też o serialu, który powstanie na jej podstawie.

„Czułem gigantyczną presję i lęk, czy podołam temu zadaniu. Ale z drugiej strony mam poczucie, że kończąc pracę swojej matki, jeszcze bardziej się do niej zbliżyłem. To było tak, jakby nie umarła do końca. Jakby wciąż gdzieś obok mnie była. Wspaniałe uczucie i bez wątpienia cudowny prezent od niej. Będę jej za to na zawsze wdzięczny. Bardzo mi to wszystko pomogło uporać się z żalem po jej odejściu” – opowiadał Harry Whittaker.

Na szóstej pozycji wylądowała pnąca się w górę „Nemezis” Macieja Siembiedy (Wydawnictwo Agora), kontynuacja bardzo ciepło przyjętej przez czytelników „Katharsis” (uhonorowanej Nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału 2023). „Nemezis” to epicka opowieść o braciach Janoschek i zemście, której podejmuje się jeden z nich po śmierci drugiego. Autor zręcznie łączy w niej wątki dotyczące znanej z „Katharsis” rodziny spolszczonych Greków Tosidowskich.

„Zarówno #katharsis, jak i #nemezis to powieści z najwyższej półki. Uwodzą nie tylko historią, ale również językiem. Ta dbałość o formę przekazu mi osobiście sprawia ogromną przyjemność, ale przede wszystkim dowodzi ogromnego szacunku Autora dla czytelników i za to wielki ukłon. Z pozoru prosta historia o braterskiej miłości została przez Pana Macieja przedstawiona w sposób, który zapiera dech w piersiach” – pisze w oficjalnej recenzji Ogród-książek.

Przebój TikToka, jedna z popularniejszych książek ostatnich lat na amerykańskim rynku, popularna także w Polsce. Siódme miejsce przypadło w mijającym miesiącu Colleen Hoover i powieści „It Ends with Us” (Wydawnictwo Otwarte), zmierzającej właśnie na duży ekran. W głównej roli zobaczymy Blake Lively, a każde jej kolejne zdjęcie z planu rozgrzewa fanów i fanki powieści do czerwoności. Kontrowersje wywołuje nie tylko wybór aktorki (ocenianej jako zbyt stara, by wcielać się w dwudziestotrzylatkę), lecz także kostiumy, jakie ma nosić w filmie. Książkę oceniono 9172 razy, wystawiając jej wysoką średnią notę 8,3/10.

Ósmą lokatę zajmuje zupełna nowość w zestawieniu. „Zgłoba” Katarzyny Puzyńskiej (Wydawnictwo Prószyński i S-ka), czyli 15. część o Lipowie. Tym razem akcję rozpoczyna pojawienie się w miejscowości tajemniczej kobiety, której Daniel Podgórski oferuje pomoc w śledztwie dotyczącym mężczyzny niesłusznie oskarżonego o cztery morderstwa. Cały cykl zyskał w Lubimyczytać 29 853 oceny, osiągając średnią 7,2/10.

Na dziewiątym miejscu otwierająca cykl „Westwood Academy” powieść „For sure not you” Weroniki Ancerowicz (Wydawnictwo NieZwykłe). Główna bohaterka jest świetną uczennicą prywatnego liceum, a jej losy krzyżują się z nielubianym, łamiącym wszelkie zasady kolegą ze szkoły. Niestety to właśnie on poznaje jej sekrety, które będzie chciał ujawnić.

Ostatnie miejsce w top 10 maja należy do literatury faktu. „Chłopki” (Wydawnictwo Marginesy) to nowa publikacja znanej ze „Służących do wszystkiego” Joanny Kuciel-Frydryszak. Tym razem autorka sięga w przeszłość, by zgłębić losy wiejskich kobiet XIX i XX wieku – tych pracujących w polu, usługujących na folwarkach, gospodyniach i wyrobnicach.

Już dawno nie czytałam książki, która była tak dobrze napisana. Pomimo ciężkiego tematu, niewygodnych i triggerujących kwestii naprawdę czuję, że ta książka jest napisana od serca. Temat chłopstwa czy też chamstwa jest często w literaturze romantyzowany, nie ma nic wspólnego z brutalną rzeczywistością, szczególnie kobiet. Kobiety ze wsi są bohaterkami, heroicznie oddają się walce o codzienność, wiedząc, że nic lepszego ich nie czeka, a jednak wznoszą się na wyżyny możliwości. Niesamowite, ale i smutne – pisze użytkowniczka Pyla.


 

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które książki były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytać.pl i miały średnią ocenę powyżej 7,0. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują akurat dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne.

W zestawieniu TOP 100 znajdują się książki ze średnią ocen powyżej 7,0.

Zobacz wszystkie książki ujęte w zestawieniu TOP 100.


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Rafał Hetman 05.06.2023 14:35
Czytelnik

Puzyńska przecież jej twórczość literacka jest tak niedorzeczna, taki idiotyczna i tak bardzo niekonsekwentna fabułach że nie da się chyba gorzej trafić. Kiedy czytałem jej Lipowo to myślałem że zwariuję od zidiocenia fabuły jej książek.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fawaris 07.06.2023 20:18
Czytelniczka

Popieram, Puzyńska pisze tragicznie, wychodzą jej pastisze  😐

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
konto usunięte
05.06.2023 13:44
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Daybyday 05.06.2023 16:35
Czytelniczka

Chlopki tez już mam w koszyku.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Pompela 09.06.2023 00:03
Czytelniczka

Czytałam  Służące do wszystkiego. Bardzo poruszająca książką. Teraz czekam na jakąś promocje ebooka "Chłopki" (na razie niestety jest trochę za drogi).  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Służące do wszystkiego
Ewa Cieślik 05.06.2023 12:30
Bibliotekarz | Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post