Trendy kwietnia 2023 Lubimyczytać

Anna Sierant Anna Sierant
05.05.2023

Jakie książki znalazły się na liście trendów kwietnia 2023? Strony których tytułów użytkowniczki i użytkownicy Lubimyczytać odwiedzali najchętniej? W zestawieniu znalazło się kilka pozycji z gatunku young adult, nie zabrakło też powieści obyczajowych i kryminałów. Sprawdźcie szczegóły!

Trendy kwietnia 2023 Lubimyczytać

Na pierwszym miejscu debiutuje (oczywiście z tą konkretną książką) Remigiusz Mróz. „Langer” (Wydawnictwo Czwarta Stronaukazał się 12 kwietnia, czyli niemal w połowie miesiąca, a jednak powieść zdołała wspiąć się na szczyt kwietniowego zestawienia trendów. Jej głównym bohaterem jest znany wszystkim miłośnikom i miłośniczkom serii o Chyłce – tytułowy (Piotr) Langer. W książce „spotykamy” również inne postaci z poprzednich książek Mroza, która próbują Langera rozgryźć. Jak piszą osoby, które mają lekturę tego utworu już za sobą, to zdecydowanie najmroczniejsza, najbardziej przerażająca z książek najpopularniejszego polskiego autora. W końcu, jak możemy przeczytać w opisie wydawcy, czytając ją, poznajemy historię tego, „jak rodzi się zło”.

Na drugim miejscu tytuł, który już nie raz w zestawieniu top 10 triumfował. To „Rodzina Monet. Skarb” Weroniki Marczak (Wydawnictwo YOU & YA), czyli pierwszy tom cyklu właśnie o rodzinie Monet. Weronika Marczak jest drugą, po Katarzynie Barlińskiej, autorką książek young adult, która najpierw podbiła serca użytkowniczek (i użytkowników) Wattpada, a potem odniosła wydawniczy – biorąc pod uwagę liczbę sprzedanych egzemplarzy książki – sukces. Pierwszy tom „Rodziny Monet” opowiada o Hailie Monet, która w wieku niespełna piętnastu lat traci mamę i babcię, przez co z pełnego miłości domu trafia do luksusowej, ale tym razem pełnej chłodnej atmosfery, willi, zamieszkanej przez jej pięciu braci, o których istnieniu nie miała pojęcia. I których życie, jak się okaże, jest pełne sekretów.

Ostatnie miejsce na podium również należy do autorki książki young adult – chodzi o Joannę Balicką i jej „Co wyszeptał nam deszcz” (Wydawnictwo NieZwykłe). Bohaterami powieści są Rain Sullivan i Olivia Hale, którzy przysięgają sobie, że zostaną przyjaciółmi na zawsze. Życie jednak szybko zweryfikuje te deklaracje: Rainowi uda się osiągnąć sukces – zostanie raperem, jednak zapłaci za to wysoką cenę – wpadnie w sidła używek, a po odwyku postanowi, aby ratować swój wizerunek, wesprzeć działania jednej z fundacji. Spełnienie marzeń Olivii zablokuje natomiast choroba. Gdy bohaterowie spotkają się po latach, dziewczynie trudno rozpoznać w Rainie chłopaka, którego kiedyś znała.

Jak napisała o tej powieści użytkowniczka KsiążkowaOtchłań:

,,Co wyszeptał nam deszcz” jest OGROMNĄ dawką emocji, wzruszeń i pięknych momentów. Relacja głównych bohaterów jest piękna od samego początku. Zawsze byli dla siebie ważni, zawsze się szanowali i od początku darzyli uczuciem, do którego żadne z nich nie chciało się przyznać. Autorka przedstawiła emocje bohaterów w taki sposób, że czułam je na własnej skórze.

Wysokie czwarte miejsce należy do Rebeki F. Kuang i książki „Babel, czyli o konieczności przemocy” (Fabryka Słów). To opowieść o tym, jak budowano Imperium Brytyjskie, ale nie z punktu widzenia uprzywilejowanych, eleganckich dżentelmenów, a tych, którzy swoją pracą i krwią przyczynili się do uczynienia z Anglii potęgi. Bohaterem książki jest Robin – osierocony chłopak, pół-Chińczyk, który ma tylko jedno zadanie: uczyć się, przede wszystkim języków, a potem pracować w oksfordzkim Królewskim Instytucie Translatoryki (w wieży Babel). Jego widzenie świata, poczucie sprawiedliwości i bezpieczeństwa burzy spotkanie z pewnym człowiekiem, który pod pewnymi względami bardzo go przypomina, ale którego życie przebiega zupełnie inaczej.

Piąte miejsce w zestawieniu kwietniowych trendów zajmuje książka „Cieszę się, że moja mama umarła” Jennette McCurdy (Prószyński i S-ka). Wydana w styczniu 2023 roku autobiografia dorosłej już dawnej dziecięcej gwiazdy Nickelodeonu skupia się przede wszystkim na relacji McCurdy z jej matką, której ogromnie zależało na tym, by córka odniosła sukces w filmowym świecie. Do tego stopnia, że liczyła jej kalorie, wydzielała racje żywnościowe, opóźniała jej dojrzewanie i kąpała dorastającą już dziewczynkę do 16. roku życia. Jennette, pragnąc za wszelką cenę zadowolić matkę, godziła się na ten układ. A po latach napisała właśnie „Cieszę się, że moja mama umarła” – książkę, w której opisuje dawne lata, odwołując się do czarnego humoru. Dzięki terapii McCurdy odważyła się rzucić aktorstwo i zacząć robić coś, o czym zawsze marzyła – pisać.

Jak zauważa użytkownik KLuniewski:

Nie sposób uciec od wrażenia, że świat, w którym autorka dorastała, jest mniej przyjazny dla swojej jedynej lokatorki niż czarnobylska zona. Toksyczne tu jest wszystko – relacja z matką i resztą rodziny, z samą sobą, z jedzeniem, z wykonywanym zawodem...

Jest to środowisko złożone z historii, które każdy z nas kiedyś słyszał. O wykorzystywaniu, ucieczce od samej siebie, nieznośnej ciężkości bytu w blasku reflektorów, którego się nie chciało. O samotności, która jest cieniem blasku sławy.

Ech. Hollywood.

Szóste miejsce w zestawieniu kwietniowych trendów należy do powieści, która w zestawieniu trendów pojawia się od wielu miesięcy, czyli do „Gdzie śpiewają raki” (Wydawnictwo Świat Książki), debiutu beletrystycznego Delii Owens. Choć film na podstawie tej książki pojawił się w kinach w zeszłym roku, a książka w księgarniach – jeszcze wcześniej, jej popularność, jak świadczą statystyki Lubimyczytać, cały czas jest niemała. „Gdzie śpiewają raki” to opowieść o Kyi, dziewczynie z bagien, która bardziej od ludzi pokochała przyrodę i której potem – gdy została oskarżona o zabicie miejscowego ulubieńca – przyszło się z tymi ludźmi zmierzyć. Powieść ukazała się w 49 krajach, kupiło ją ponad 13 milionów czytelników i czytelniczek, a na liście bestsellerów „New York Timesa” utrzymywała się przez ponad 3 lata.

Siódme miejsce na liście top 10 kwietnia zajmują „Ludzie z mgły” Izabeli Janiszewskiej (Wydawnictwo Czwarta Strona). Najnowszy thriller autorki m.in. „Apartamentu” opowiada o mieszkańcach Sinic i krążącej od lat w miejscowości legendzie – o ludziach, którzy, gdy Sinice spowija mgła, giną w niej bezpowrotnie. Tak jak Alicja Jarosz – studentka medycyny, która pewnego mglistego niedzielnego poranka udała się w stronę lasu i nikt jej potem nie widział. Czy dziewczynę uda się odnaleźć? Co – i czy w ogóle – jej zaginięcie ma wspólnego z historią chłopca, którą poznajemy równolegle z opowieścią o Alicji? Czy za jej zniknięciem stoi tajemniczy mężczyzna odnaleziony w lesie i niepamiętający nic ze swojej przeszłości? Czy dziewczynę uda się odnaleźć? Jak pisał w swoim artykule o tej książce Marcin Waincetel:

„Myśl o człowieku bez tożsamości nie dawała mi spokoju. Pewnego dnia, gdy jechałam na rodzinne Podlasie i zobaczyłam gęstą mgłę unoszącą się nad łąkami, zrozumiałam, że muszę napisać o kimś takim jak Jan Man…” – podkreśla Izabela Janiszewska. Autorka „Ludzi z mgły” zadbała jednak o nakreślenie nie tylko fascynującego punktu wyjściowego, lecz także wielowątkowej intrygi, w której blizny na duszy łączą się z grzechami z przeszłości bohaterów. Śledczy muszą przedrzeć się przez gąszcz kłamstw i lokalnych legend oraz mrok własnych grzechów. Czy odważą się wkroczyć we mgłę, gdzie zaczyna się tajemnica dusząca mieszkańców podlaskich Sinic? I czy prawda, której szukają, nie okaże się zbyt wstrząsająca? O tym właśnie traktuje opowieść Janiszewskiej.

Ósme miejsce w zestawieniu trendów kwietnia należy do autorki, która już się w nim pojawiła, czyli do Weroniki Marczak i trzeciego tym razem tomu cyklu „Rodzina Monet” pt. „Perełka”. Hailie z trzeciej powieści jest już zupełnie inna niż ta z pierwszej – starsi bracia już jej nie przerażają, a nawet zdołała ich sobie owinąć wokół palca i zamierza w pełni korzystać z przywilejów, jakie daje przynależność do bogatego rodu. Życie w takich warunkach niesie za sobą jednak i niemało niebezpieczeństw, obowiązków, wyrzeczeń, które utrudniają cieszenie się codziennością i miłością.

„To, co zostaje w nas na zawsze” Lucy Score (Wydawnictwo Media Rodzina) jest z kolei romansem dla dorosłych, który zajął na liście top 10 kwietnia dziewiąte miejsce. Pierwszy tom z cyklu o miasteczku Knockemout przedstawia historię Knoxa, który najbardziej lubi pić kawę i spędzać czas w towarzystwie swoim i swojego psa. Knox za wszelką cenę chce wieść życie pozbawione niepotrzebnych kłopotów, kiedy jednak obserwuje, jak świat Naomi zawala się na jego oczach, decyduje się jej pomóc. I tym samym prowokuje wręcz wydarzenia, które jego spokojną egzystencję zdecydowanie zakłócą.

Pierwszą dziesiątkę utworów, których strony użytkowniczki i użytkownicy Lubimyczytać odwiedzali najchętniej, zamyka Katarzyna Grzegrzółka i jej „Secretum” (Wydawnictwo NowoCzesne). Bohaterka książki, inspektor Anna Zielewska, nie może narzekać na nudę w życiu prywatnym, jednak w jej życiu zawodowym przez długi czas niewiele się działo. Do czasu aż zostaje popełnione brutalne przestępstwo, a inspektor Zielewska wraz z początkującym policjantem Zbyszkiem Dybieckim zostaje przydzielona do tej sprawy. Okazuje się jednak, że to dopiero początek tragicznych zdarzeń.

Użytkowniczka Dominika Witecka napisała, że sięgnęła po ten tytuł właśnie dlatego, że dostrzegła go w zestawieniu top 10:

Gorąco polecam, jeśli lubicie kryminały ze zwyrodnialcem w roli głównej. Gwarantuje wysoki poziom rozrywki oraz zarwaną nockę. Zdecydowanie rozumiem, dlaczego książka znalazła się w rankingu.

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które książki były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytać.pl i miały średnią ocenę powyżej 7,0. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują akurat dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne.

W zestawieniu TOP 100 znajdują się książki ze średnią ocen powyżej 7,0.

Zobacz wszystkie książki ujęte w zestawieniu TOP 100.


komentarze [13]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Iselor 10.05.2023 14:38
Bibliotekarz

Czyli mainstream, ale to normalne. Tak jak normalne że ludzie idą tłumami na komedie romantyczne xd Dlatego też kompletnie ignoruję te....zestawienia.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Barbara 08.05.2023 10:29
Czytelniczka

Polecam opowiadania o życiu w Tokio ludzi z różnych warstw społecznych
Czyli ,, Kot w Tokio" Nicka Bradley'a.
Jaką rolę pełni tu kot, proszę przeczytać.  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
JQwPol 07.05.2023 22:23
Czytelnik

 A ja na maj i pewnie na czerwiec polecam trzytomową powieść pt.: „Uśmiechnij się do anioła”. Nie jest to łatwa książka, ale zwłaszcza jej styl powinien przypaść do gustu co bardziej wymagającym czytelnikom. Polecam! :) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fawaris 07.05.2023 09:19
Czytelniczka

Sukces rodziny Monet tylko pokazuje, że nastolatki z Wattpada są spragnione jednego - romansu mafijnego z zimnym draniem i perypetii bogatych ludzi XD
A tak serio to za niedługo zabieram się za   Co wyszeptał nam deszcz, znalazłam akurat egzemplarz w Biedronce więc zobaczymy czy warta jest 8 gwiazdek  😁

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Co wyszeptał nam deszcz
Arteminetta 07.05.2023 12:13
Czytelniczka

Czytałam i zrozumiałam to co ty mówisz jakiś miesiąc po skończeniu czytania.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fawaris 07.05.2023 13:34
Czytelniczka

@Arteminetta w sensie chodzi o książkę, czy o mój sposób pisania komentarzy? 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Arteminetta 07.05.2023 14:11
Czytelniczka

Chodzi o to, że ja to czytałam książkę i zgadzam się z tym co ty na temat rodziny monet napisałaś. O to mi chodziło.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fawaris 07.05.2023 23:58
Czytelniczka

@Arteminetta okejka, spoczko. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Gangsterra_Rosita 06.05.2023 09:54
Czytelniczka

Wszystkie znane tytuły i w pewien sposób dalej intrygujące. Chciałabym w przyszłości znaleźć podobny artykuł, o zestawieniu najchętniej kupowanych i czytanych horrorów i thrillerów :) mam wrażenie, że te gatunki są w mniejszości. A fora zasypywane wtórnie są cukierkowymi historiami. Opisana pozycja tutaj „ Ludzie z mgły” zaprawia o odgrzewanie starych pozycji Ragnara, Kinga...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Batalia 06.05.2023 02:27
Czytelniczka

Wróciły wattpady, wrócił Mróz, znaczy wszystko po staremu, ludzie znowu masowo infekują się chłamem.

Z ciekawości sprawdziłam, czy do zestawienia załapali się główni bohaterowie najgłośniejszej awantury kwietnia - Czornyj dopiero na 65. miejscu, a Ćwiek na 80.
Nieważne, co mówią, ważne, żeby nie przekręcali nazwiska? 😉

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Arteminetta 05.05.2023 14:14
Czytelniczka

Dziwi mnie, że znowu jest w wyszukiwarce rodzina monet, tyle, że tym razem wyżej niż wcześniej. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fawaris 07.05.2023 09:16
Czytelniczka

Wydanie nowej części napędza sprzedaż poprzedniej, a community wattpadowe jest silne.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anna Sierant 05.05.2023 13:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post