rozwiń zwiń
Filozof

Profil użytkownika: Filozof

Bydgoszcz Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 1 dzień temu
320
Przeczytanych
książek
352
Książek
w biblioteczce
8
Opinii
39
Polubień
opinii
Bydgoszcz Mężczyzna
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Dickens wymaga pewnej "inwestycji" w toku czytania. Musimy dać mu kredyt zaufania, wciągnąć się w tę wielowątkową powieść, przełknąć jakoś główną bohaterkę zesłaną na ten szary świat prosto z niebiesiech (słowo daję, tak pozbawionego skazy ucieleśnienia dobra, altruizmu i delikatności, nie widziałem do tej pory i mam szczerą nadzieję nie spotkać ponownie, bo mi jeszcze nie przeszły mdłości), zaakceptować fakt, że w całym Londynie i okolicach mieszka około 100 osób, z których wszystkie wciąż na siebie wpadają i są jakoś ze sobą powiązane i... pobierać sute odsetki, bo im dalej w karty "Samotni", tym to wszystko ciekawsze i bardziej wciągające.
Jak na powieść, której zadaniem miał być komentarz na temat dziewiętnastowiecznej Anglii, mamy tutaj bardzo uniwersalne i do dziś aktualne przedstawienie mnogości ludzkich zalet i przywar. Ale jednak to nie esej, a powieść obyczajowa i poza kilkoma fabularnymi deus ex machina, to bardzo ciekawa historia okraszona świetnie napisanymi postaciami (może poza miodem na rany i czekoladową bezą na duszę w postaci Estery).
Podobne odczucia miałem przy lekturze Dawida Copperfielda i przyjemność z lektury porównuję w obu pozycjach, ale nie ma co ukrywać - Samotnia jest lepszą, dojrzalszą i bogatszą powieścią z tych dwóch. Polecam każdemu gotowemu na coś dłuższego i nieprzerażonemu progiem wejścia.

Dickens wymaga pewnej "inwestycji" w toku czytania. Musimy dać mu kredyt zaufania, wciągnąć się w tę wielowątkową powieść, przełknąć jakoś główną bohaterkę zesłaną na ten szary świat prosto z niebiesiech (słowo daję, tak pozbawionego skazy ucieleśnienia dobra, altruizmu i delikatności, nie widziałem do tej pory i mam szczerą nadzieję nie spotkać ponownie, bo mi jeszcze nie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Bardzo miło mi się to czytało. Ewidentnie czytelnikiem docelowym jest ktoś, kto wcześniej jedyny kontakt z grecką mitologią miał podczas seansu Herculesa i/lub Xeny, ale i dla kogoś, kto ma oprawione w ramkę zdjęcie Parandowskiego nad biurkiem, lektura "Mythosa" nie będzie stratą czasu. Poza nieco luźniejszym podejściem do tematu (dla jednych to wada, dla drugich zaleta) mamy tu też nieśmiałą, ale godną szacunku, próbę poszerzenia tego opracowania o ocenę wpływu greckich mitów na nasze dzisiejsze życie i kulturę. Mówię tu zwłaszcza o kontekscie rozważań etymologicznych, ale też o bardzo osobistym posłowiu, w którym czytamy o podejściu autora do mitologii.

Serdecznie polecam każdemu zainteresowanym grecką mitologią.

Bardzo miło mi się to czytało. Ewidentnie czytelnikiem docelowym jest ktoś, kto wcześniej jedyny kontakt z grecką mitologią miał podczas seansu Herculesa i/lub Xeny, ale i dla kogoś, kto ma oprawione w ramkę zdjęcie Parandowskiego nad biurkiem, lektura "Mythosa" nie będzie stratą czasu. Poza nieco luźniejszym podejściem do tematu (dla jednych to wada, dla drugich zaleta)...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Podchodziłem do tej pozycji bez jakichś szczególnych oczekiwań. Znawcą twórczości Dickensa nie jestem (David Copperfield i Opowieść Wigilijna, nic więcej), a o istnieniu takiego pisarza jak Wilkie Collins dowiedziałem się właśnie z lektury "Drooda". Lubię Simmonsa, ebook zakupiony na jakiejś wyprzedaży się "kurzył", nie miałem nic innego na podorędziu, więc zdecydowałem, że przeczytam "tę książkę o Dickensie".

Ho, ho, a taka figa. Dickens jest tu może i ważną postacią, dookoła której kręci się cała afera, ale "Drood" nie jest podkoloryzowaną biografią.

Simmons w każdej pracy, którą miałem okazję przeczytać, zachwyca swoim oczytaniem, znajomością kultury i tworzeniem wielowątkowych historii. W "Droodzie" mamy naprawdę sporo naraz. Całość opiera się na ramie powieści detektywistycznej, której jednym z prekursorów był mało dziś znany Collins - razem z wiktoriańską fascynacją starożytnym Egiptem, hipnozą, nawiedzonymi domami i brutalnym światem podłych dzielnic Londynu. Ale przecież to nie wszystko. Po drodze jednak mamy koloryzowaną biografię, Simmons poddaje Dickensa krytycznej analizie (oczami narratora Collinsa), jego twórczość zresztą też i, czy tego chcemy czy nie, zasypuje nas detalami dotyczącymi epoki.
Ach i jeszcze mamy opis przeżyć wewnętrznych narratora - Wilkiego Collinsa - którego bardzo trudno darzyć sympatią, ale naprawdę bardzo solidnie przedstawionego. Collins i Dickens są bardzo żywi, pełni wad i małostkowości, ale dzięki temu niesłychanie realni. Nie chcąc spoilerować napiszę tyko, że chyba najważniejszym motywem "Drooda" jest powolna przemiana Collinsa (albo wychodzenie na wierzch jego prawdziwej osobowości - czytelnik sam musi to ocenić) i to, że szybko jasnym się staje, że to on, a nie Dickens jest głównym bohaterem powieści.

Mnogość treści i raczej flegmatyczne tempo akcji (poprzetykane naprawdę intensywnymi fragmentami, z których opis katastrofy kolejowej i odkrywanie ponurych podziemi Londynu, naprawdę powodowało szybsze bicie serca) sprawia, że "Drood" nie jest łatwy w odbiorze. Jest za wolny na powieść przygodową, zbyt przygodowy na esej o Dickensie i epoce, ale w sam raz żeby być miksem tego wszystkiego. I mnie ten miks wciągnął.

Podchodziłem do tej pozycji bez jakichś szczególnych oczekiwań. Znawcą twórczości Dickensa nie jestem (David Copperfield i Opowieść Wigilijna, nic więcej), a o istnieniu takiego pisarza jak Wilkie Collins dowiedziałem się właśnie z lektury "Drooda". Lubię Simmonsa, ebook zakupiony na jakiejś wyprzedaży się "kurzył", nie miałem nic innego na podorędziu, więc zdecydowałem, że...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Filozof

z ostatnich 3 m-cy
Filozof
2024-05-17 15:00:23
Filozof
2024-05-15 18:01:06
Filozof ocenił książkę Samotnia na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-05-15 18:01:06
Filozof ocenił książkę Samotnia na
7 / 10
i dodał opinię:

Dickens wymaga pewnej "inwestycji" w toku czytania. Musimy dać mu kredyt zaufania, wciągnąć się w tę wielowątkową powieść, przełknąć jakoś główną bohaterkę zesłaną na ten szary świat prosto z niebiesiech (słowo daję, tak pozbawionego skazy ucieleśnienia dobra, altruizmu i delikat...

Rozwiń Rozwiń
Samotnia Charles Dickens
Średnia ocena:
7.7 / 10
114 ocen
Filozof
2024-03-29 18:11:07
Filozof ocenił książkę Virion. Krew na
6 / 10
2024-03-29 18:11:07
Filozof ocenił książkę Virion. Krew na
6 / 10
Virion. Krew Andrzej Ziemiański
Cykl: Legenda Miecza (tom 1)
Średnia ocena:
7.6 / 10
345 ocen
Filozof
2024-02-29 23:16:15
Filozof ocenił książkę Łups! na
8 / 10
2024-02-29 23:16:15
Filozof ocenił książkę Łups! na
8 / 10
Łups! Terry Pratchett
Cykl: Świat Dysku (tom 34)
Średnia ocena:
7.7 / 10
3098 ocen
Filozof
2024-02-23 13:24:37
Filozof ocenił książkę Mythos. Mity greckie w nowej interpretacji na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-02-23 13:24:37
Filozof ocenił książkę Mythos. Mity greckie w nowej interpretacji na
7 / 10
i dodał opinię:

Bardzo miło mi się to czytało. Ewidentnie czytelnikiem docelowym jest ktoś, kto wcześniej jedyny kontakt z grecką mitologią miał podczas seansu Herculesa i/lub Xeny, ale i dla kogoś, kto ma oprawione w ramkę zdjęcie Parandowskiego nad biurkiem, lektura "Mythosa" nie będzie stratą...

Rozwiń Rozwiń
2024-02-21 23:00:35
Filozof został fanem autora Gabriel García Márquez
2024-02-21 23:00:35
Filozof został fanem autora Gabriel García Márquez
2024-02-21 23:00:22
Filozof został fanem autora Dan Simmons
2024-02-21 23:00:22
Filozof został fanem autora Dan Simmons
Filozof
2024-02-19 17:48:12
Filozof ocenił książkę Drood na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-02-19 17:48:12
Filozof ocenił książkę Drood na
8 / 10
i dodał opinię:

Podchodziłem do tej pozycji bez jakichś szczególnych oczekiwań. Znawcą twórczości Dickensa nie jestem (David Copperfield i Opowieść Wigilijna, nic więcej), a o istnieniu takiego pisarza jak Wilkie Collins dowiedziałem się właśnie z lektury "Drooda". Lubię Simmonsa, ebook zakupion...

Rozwiń Rozwiń
Drood Dan Simmons
Średnia ocena:
7.2 / 10
785 ocen

ulubieni autorzy [7]

Gabriel García Márquez
Ocena książek:
7,0 / 10
38 książek
2 cykle
Pisze książki z:
1836 fanów
Terry Pratchett
Ocena książek:
7,3 / 10
137 książek
8 cykli
Pisze książki z:
5291 fanów
J.R.R. Tolkien
Ocena książek:
7,9 / 10
103 książki
7 cykli
8680 fanów

Ulubione

Andrzej Sapkowski Krew elfów Zobacz więcej
Carlos Ruiz Zafón Cień wiatru Zobacz więcej
Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata Zobacz więcej
Andrzej Sapkowski Chrzest ognia Zobacz więcej
Albert Camus Dżuma Zobacz więcej
Stephen King Cmętarz zwieżąt Zobacz więcej
Terry Pratchett Pomniejsze bóstwa Zobacz więcej
Terry Pratchett Blask fantastyczny Zobacz więcej
Albert Camus Dżuma Zobacz więcej
Benedykt Chmielowski Nowe Ateny. Traktat Dubitantius Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
320
książek
Średnio w roku
przeczytane
23
książki
Opinie były
pomocne
39
razy
W sumie
wystawione
308
ocen ze średnią 7,2

Spędzone
na czytaniu
2 080
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
26
minut
W sumie
dodane
1
W sumie
dodane
1
książek [+ Dodaj]