Łups!

Okładka książki Łups!
Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 34) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2009-05-19
Data 1. wydania:
2006-09-01
Piotr W. Cholewa
świat dysku Sam vimes trole krasnoludy

więcej Więcej

Bardzo sympatyczna , ale nie tak wciągająca jak inne z serii.

Kolejka książka Pratchetta w której straż jest strażą a komendant Vimes jest komendantem Vimesem. Tło fabuły to już któryś raz z kolei polityka i napięcia na tle rasowym. Dobra alegoria… znowu i właśnie te znowu jest pewnym minusem, bo mimo ze książka dobrze się czyta jest w pewnym sensie zbyt podobna do poprzednich (lub chronologicznie następnych jeśli wskazać np. „Niuch”)

To właśnie tu, w Dolinie Koom, trolle i krasnoludy złapały się nawzajem w zasadzkę i stoczyły bitwę ⚔️

Kapitan straży miejskiej, Sam Vimes, wkrótce zobaczy wojnę tuż przed swoim biurem, jeżeli nie rozwiąże zagadki tajemniczego morderstwa i zuchwałej kradzieży obrazu. Bo choć szum wokół wydarzeń z Doliny Koom go irytuje, to zdecydowanie nie ma zamiaru pozwolić na jej...

Moje "nope" numer 2 jeśli chodzi o twórczość Pratchetta. Nie przypadło mi do gustu to, już co mówił już ktoś inny. Mam na myśli książki stricte o sprawach politycznych, problemach rasowych, ale ta napisana jest z mniejszą dozą absurdu, który nie jest w moim guście, więc uważam ją za ciut lepszą niż "Pomniejsze bóstwa". W moim odczuciu nie jest to chamska satyra, więc uznaję...

1914

W marcu powzięłam mocne postanowienie, by w tym roku „dokończyć” odświeżanie serii Świat Dysku Terry Pratchetta. Dlatego też z zapałem przystąpiłam do zadania i z największą przyjemnością spotkałam się z moim ulubionym komendantem Vimesem, uroczym Marchewą i resztą ekipy w kolejnej odsłonie cyklu pod tytułem Łups!.

Wojna i bajka na dobranoc.
W Ankh-Morpork robi się...

wariacja na temat watchmenów i kwestii rasowych. bardzo miło się czyta - przewidywalne i przyjemne

Łups! nie powala. Nie jest to zła powieść ale po serii naprawdę świetnych ta jest trochę nudniejsze, trochę tak jakby przekombinowana a może jak dla mnie trochę za dużo Vimesa tutaj jest. Ogólnie jak zawsze poziom jest ale mnie się trochę dlużyła ta część i jakoś wolniej szła. Tak poza tym ok.

Kolejna część ze Świata Dysku autorstwa mistrza Terry’ego.
W „Łupsie” ponownie spotykamy się z bohaterami straży Ankh-Morpork- cynicznym (aczkolwiek już nie tak jak kiedyś) komendantem Vimesem, nadal grubym sierżantem Colonem (zawsze lubi dokładki), Nobbym Nobsem (sztuczki z pryszczami gratis) oraz krasnoludem przez adopcję Marchewą, krasnoludką Cudo, sierżant Anguą (po...

Cóż, po przeczytaniu bodajże 5 tomów mogę stwierdzić, że pozycje Pratchetta nie są po prostu dla mnie. Najlepsza do tej pory okazała się nowela Straż! Mort zupełnie mi nie podeszła, natomiast te cykle o wiedźmach w ogóle nie dokończyłem czytać, porzuciłem gdzieś w 1/3.
Najbardziej mnie drażni powtarzalność i przewidywalność wydarzeń w tomach ze świata dysku oraz infantylne,...

Bardzo zabawna powieść :D Relacje między pracującymi w straży – wilkołakiem i wampirem bawiły mnie do łez :D I w ogóle tytuł, który został zaczerpnięty z jednego fragmentu książki… Nie powiem jakiego, jeżeli Ktoś chce wiedzieć, niech przeczyta. Warto :D

4 430
    1 619