rozwiń zwiń

Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC

LubimyCzytać LubimyCzytać
21.06.2021

Popularnonaukowa opowieść o transplantologii, fabularyzowana historia życia malarza Edwarda Hoppera, thriller o morderstwie influencerki czy komedia kryminalna, w której pewna kotka bierze sprawy we własne pazury? Premiery tego tygodnia to bogactwo tytułów, wśród których coś dla siebie znajdą także młodsi czytelnicy.

Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC

„Pacjenci” Jürgen Thorwald, tłumaczenie: Mieczysław Oziembłowski (wyd. Marginesy)

Autor bestsellerowych „Ginekologów” i „Stulecia chirurgów”. Tym razem Jürgen Thorwald opowiada o powstaniu i rozwoju jednej z najtrudniejszych, a zarazem najbardziej fascynujących dziedzin medycyny – transplantologii.

Opisując historie pacjentów, Thorwald kreśli dzieje jednego z najśmielszych pomysłów ludzkości – wymieniania uszkodzonych narządów na nowe. Autor oddaje głos cichym bohaterom medycyny – chorym, których wola życia i odwaga, by poddać się nowatorskim i ryzykownym zabiegom, przyczyniły się do uratowania ludzkich istnień. Dzięki nim lekarze, odkrywcy i konstruktorzy mogli zbudować i udoskonalić płucoserce, wykorzystać kawałek celofanu do pierwszych dializ i przeszczepić nerkę. Aż w końcu dokonać niemożliwego – sprawić, że w czyjejś klatce piersiowej zabije serce innego człowieka.

Wszystko to działo się zadziwiająco niedawno. Jürgen Thorwald pokazuje, że historię medycyny tworzą losy pojedynczych ludzi i każda z tych osób ma tak samo istotne znacznie – niezależnie od tego, czy stoi przy stole operacyjnym, czy na nim leży.

Dziś transplantologia jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny. Literacki talent autora sprawia, że opowieść o jej narodzinach czyta się jak wciągającą powieść.

„Brud” Bartosz Kurek (wyd. Czarna Owca)

Wyścig już się rozpoczął.

Gdy ogłoszony zostaje przetarg na tor na warszawskim Służewcu, szykuje się transakcja dziesięciolecia. I choć zapowiada się ostra konkurencja, dla wielu faworyt jest jeden: Waldemar Skoneczny, najbogatszy człowiek w Polsce, który nieustannie rozbudowuje swoje imperium.
Wiktor Zybert, dziennikarz śledczy, dostaje od swojego szefa kilkadziesiąt tysięcy euro i teczkę ze zbioru zastrzeżonego IPN. Zadanie? Prześwietlić Skonecznego. Ciekawość Zyberta rośnie, gdy poznaje Zofię Staruchowską - byłą asystentkę biznesmena.

Medialnych ataków na Skonecznego jest coraz więcej. Kampania oszczerstw sprawia wrażenie odgórnie sterowanej, a ktokolwiek stoi za kolejnymi oskarżeniami, nie cofnie się przed niczym. Na przekór opinii publicznej Zybert postanawia odkryć, kto mógłby skorzystać na zniszczeniu biznesmena.

„Podszept” Jacek Łukawski (wyd. Czwarta Strona)

Śmierć młodziutkiej kieleckiej influencerki sprawia, że prokurator Arkadiusz Painer będzie musiał zmierzyć się z technologią i światem, których nie zna i nie rozumie. Na szczęście i tym razem przyjdą mu z pomocą Dorota Kowalska, uważana za najlepszą technik kryminalną w okolicy, a także Dariusz Kryński, który po raz pierwszy stanie na czele zespołu dochodzeniowego. Do „kręgu Painera” dołączy też młody informatyk z wydziału do walki z cyberprzestępczością, a jego pomoc okaże się nieodzowna. Nic jednak nie pójdzie łatwo...

Umierają kolejne osoby, tymczasem w zespole śledczych dochodzi do konfliktu. Morderca ciągle wyprzedza policjantów o krok, a sprawę dodatkowo komplikuje rosnące zainteresowanie mediów.

Wybucha afera, w której Kryński będzie starał się zrobić wszystko, by uniknąć roli kozła ofiarnego, a Painer, świadom konsekwencji, musi wybierać – postąpić wbrew woli zwierzchników czy wbrew prawu.

„Skorpion” Anna Falatyn (wyd. NieZwykłe)

Nie powinna ufać komuś, kto pragnie zemsty bardziej niż ona.

Pogrążony w chaosie i korupcji Neapol zainfekowany przez mafię. W tym mieście mieszka Lisa – młoda prawniczka, która właśnie przegrała sprawę o gwałt. Nie wybroniła syna bardzo wpływowego człowieka. Już wie, co może ją za to spotkać.

Jednak zamiast się ukryć i wycofać, kobieta próbuje znaleźć odpowiedź na nurtujące ją od dawna pytanie: co się stało z jej ojcem? Przypadkowo znajduje notatnik, a w nim zapiski, które tylko na pozór nic nie znaczą.

Tropy prowadzą ją prosto do Jamesa Morettiego, włoskiego miliardera i przedsiębiorcy, nieoficjalnie szefa najpotężniejszej rodziny mafijnej w Kampanii. Władza i pieniądze czynią go nietykalnym, mimo to mężczyzna czuje zaciskającą się na gardle pętlę.

Lisa i James zawierają układ. Oboje mogą wiele zyskać albo wszystko stracić. Jednak zaufanie to ostatnia rzecz, którą mogą sobie wzajemnie zaoferować.

„Dom Głosów” Donato Carrisi, tłumaczenie: Anna Osmólska-Mętrak (wyd. Albatros)

Nowa powieść jednego z najpopularniejszych włoskich pisarzy, autora słynnego „Zaklinacza”, którego thrillery cenią m.in. Michael Connelly oraz Ken Follett.

Ten sekret już zbyt długo pozostaje w ukryciu…

Pietro Gerber jest psychologiem dziecięcym, specjalizującym się w hipnozie – pomaga młodym pacjentom przezwyciężyć traumę i odzyskać wyparte wspomnienia.

Pewnego ciemnego zimowego poranka Pietro odbiera telefon od australijskiej psycholog, która opowiada mu o przypadku jej pacjentki... Podczas sesji hipnozy z podświadomości Hanny wyłoniło się wspomnienie o morderstwie, którego ofiarą padł chłopiec o imieniu Ado. Do morderstwa doszło w nieznanym miejscu gdzieś na toskańskiej prowincji, kiedy Hanna była dzieckiem. Czy po latach uda jej się ustalić, gdzie doszło do tragicznych wydarzeń?

Pietro Gerber nie spodziewa się, że historia Hanny zaangażuje go osobiście, niebezpiecznie popychając na skraj szaleństwa.

„Pacjent” Jasper DeWitt, tłumaczenie: Jan Kraśko (wyd. Agora)

Są pacjenci, przez których w lekarzu budzi się morderca.

Trafiłem na takiego na samym początku mojej kariery. Nazywał się Joe i od kilkudziesięciu lat przebywał w odizolowanym skrzydle ponurego szpitala gdzieś w Nowej Anglii. Wszyscy mówili, że to groźny szaleniec, i nawet nie próbowali go leczyć. Personel doradzał mi, żebym trzymał się od niego z daleka. Ale ja wiedziałem lepiej…

Przekonany, że jestem w stanie mu pomóc, zacząłem ryzykowną terapię. Tylko czy na pewno kierowała mną troska o pacjenta, czy może raczej zawodowa pycha? Czy byłem dość czujny, aby nie ulec manipulacjom psychopaty? A może Joe był kimś o wiele, wiele gorszym?

Gdyby Stephen King napisał moją historię, wyszła by mu ta książka.

„Krawiec” Magdalena Szydeł (wyd. Wydawnictwo Dolnośląskie)

Dziennikarka Alicja Rucka zbliża się do czterdziestki. Ma skłonność do natręctw, niebanalnych porównań i przekraczania granic, a jej życie prywatne nie układa się najlepiej.

Gdy w kamienicy na poznańskim Łazarzu dochodzi do morderstwa, Rucka rozpoczyna nieoficjalne śledztwo w nadziei, że praca pomoże jej zapomnieć o osobistej tragedii. Szybko orientuje się, że sprawa nie będzie łatwa. Na miejscu zbrodni obok okaleczonych zwłok starszej kobiety zostawiono mnóstwo tajemniczych trójkątów. Nieliczne ślady prowadzą dziennikarkę do zamkniętej społeczności katowickiego Nikiszowca, gdzie nic nie jest tym, czym się wydaje. Zwłaszcza gdy wkrótce pojawia się kolejna ofiara, a na jaw wychodzą sekrety sprzed lat…

„Mamy morderstwo w Mikołajkach” Marta Matyszczak (wyd. Wydawnictwo Dolnośląskie)

Rozalia Ginter prowadzi gabinet weterynaryjny w Mikołajkach. Wiedzie w miarę szczęśliwe życie rodzinne. Aż do pewnego wieczora, który zmienia wszystko. Odtąd kobieta skrywa mroczną tajemnicę. Zwłaszcza przed najbliższymi.

W tych samych urokliwych Mikołajkach - na kładce nad kanałem - zawisa ciało mężczyzny. Czy znany w okolicy hotelarz popełnił samobójstwo? A może zabił go Peter Winckler, który przyjechał na Mazury odwiedzić ziemie przodków? Poszlaki się mnożą… Miejscowa policja pod wodzą komendanta Pawła Gintera wszczyna śledztwo. Niestety komendant, prywatnie mąż Rozalii, nie potrafi się skupić na sprawie, zbyt zaaferowany prywatną tragedią…

Całe sczęście, że jest Burbur – kotka o męsko brzmiącym imieniu i diabelskim charakterze, która jako jedyna ma trzeźwy ogląd sytuacji i nie omieszka notować swoich przemyśleń w dość specyficznym pamiętniku...

„Niezłe ziółka. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Tom 12” Agnieszka Mielech (wyd. Wilga)

Słodkie czy słone? Pasta czy pizza? Pietruszka czy bazylia? Poznajcie nowe pyszne hobby Emi i Tajnego Klubu Superdziewczyn! Przyjaciele biorą udział w szkolnym projekcie związanym z tolerancją i wraz z gotującą drużyną organizują charytatywną kawiarenkę. Tak rozpoczyna się nowa tajna misja, w której stawką jest pomoc dla potrzebujących. Rozgośćcie się w kuchni pełnej aromatów i smaków i wraz z Emi, Florą, Faustyną oraz Anielą wyruszcie w apetyczną podróż. Przekonajcie się, że każdy bez względu na pochodzenie i wygląd, jest wyjątkowy!

„Targ mięsny” Juno Dawson (wyd. Books4YA)

Jana Novak to zwykła dziewczyna z południowego Londynu. Jest wysoka, tyczkowata i czuje się nieswojo ze swoim androgynicznym wyglądem. Nieoczekiwanie zostaje odkryta przez agencję modelek i katapultowana do roli supergwiazdy. Z dnia na dzień staje się It girl.

Ale im wyżej się wznosisz, tym tragiczniejszy jest upadek...

Świat mody jest równocześnie fantastyczny i obrzydliwy. Oprócz sławy i wielkich pieniędzy, czyha w nim też wiele zagrożeń.

Juno Dawson w sposób niezwykle szczery i surowy ujawnia mroczną prawdę o branży modowej, której nie ominęło #TimesUp i #MeToo.

„Pustynie. Oceany” Tomasz KowalczykJustyna Styszyńska (wyd. Widnokrąg)

Dwustronny, bogato ilustrowany album dla miłośników przyrody i dalekich podróży oraz tych, którzy lubią wiedzieć więcej.

Wszyscy wiemy, że na pustyni jest gorąco, ale nie musi tak być zawsze. Na pustyni czasem można porządnie zmarznąć. Jak to możliwe? Wyobraź sobie, że ktoś zabiera całą wodę z powierzchni Ziemi i wlewa ją do wielkiej szklanki. Następnie z tej szklanki zabiera pół łyżki wody. To, co znalazło się w łyżce, to cała woda słodka jaka znajduje się na Ziemi – jeziora, rzeki, bagna, wody podziemne, lodowce, śniegi. Reszta, czyli wszystko co zostało w szklance, to woda słona – morza i oceany, które możemy określić jako wszechocean. Czy wiesz ile fantastycznych zwierząt można w nim spotkać?

Pełna fantastycznych wiadomości i ciekawostek książka odkrywa przed czytelnikami tajemnice wszechoceanu i terenów pustynnych, a także ich mieszkańców – tyci malutkich, średnich, dużych i tych naprawdę ogromnych.

„Więcej niż człowiek” Theodore Sturgeon, tłumaczenie: Jolanta Pers (wyd. Rebis)

Najsłynniejsza powieść Sturgeona, wyróżniona International Fantasy Award.

Prostaczek, który jest telepatą i może zniszczyć człowieka samym spojrzeniem. Dziewczyna, która siłą woli przesuwa przedmioty. Bliniaczki, które potrafią się teleportować na dowolną odległość. Dziecko z zespołem Downa, które ma umysł geniusza. Chłopak, który dzięki swoim zdolnościom mógłby rządzić światem, ale jest zupełnie pozbawiony zasad moralnych. Sześcioro wyrzutków obdarzonych niezwykłymi talentami łączy się w jedną osobowość, Homo gestalt. To kolejny etap w ewolucji – nadczłowiek. Czy ta wspólnota odniesie się z pogardą do zwykłych ludzi i ich sobie podporządkuje? Czy odnajdzie w sobie miłość i będzie działać dla dobra ludzkości?

„Wąski pas lądu” Christine Dwyer Hickey, tłumaczenie: Magdalena Iwińska (wyd. Prószyński i S-ka)

Wyjątkowy literacki portret jednego z największych malarzy dwudziestego wieku.

Cape Cod, 1950 rok. Dziesięcioletni Michael spędza lato ze swoim rówieśnikiem Richiem i jego rodziną. Kiedy pozostawieni sami sobie chłopcy poznają mieszkające w pobliżu małżeństwo artystów, Jo i Edwarda Hopperów, rodzi się między nimi niezwykła przyjaźń.

Ona jest porywcza, obsesyjnie zazdrosna o męża. On, zamknięty w sobie, borykający się z kłopotami zdrowotnymi, sfrustrowany brakiem weny twórczej, zadurza się w pięknej Katherine, ciotce Richiego, której pozostało niewiele życia. To zauroczenie staje się również udziałem Michaela.

„Wąski pas lądu” to przejmująca opowieść o samotności i smutku, a także wizja "amerykańskiego snu" w świecie po drugiej wojny światowej. Jest to zarazem literacki portret jednego z największych malarzy dwudziestego wieku i poruszające studium jego małżeństwa.

Powieść została uhonorowana w 2020 roku prestiżową Walter Scott Prize.

[kk]


komentarze [8]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Patrycja 21.06.2021 17:21
Czytelniczka

Podszept oraz Pustynie, Oceany to książki, które wzbudziły moje zainteresowanie  😏

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Horży 21.06.2021 15:13
Czytelnik

Przeczytałem "Dom głosów" i "Pacjenta." Carrisi - rewelacja, jak zawsze, a porównywanie "Pacjenta" to dzieł Kinga jest obrazoburcze. Stek bzdur.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
alienowa 21.06.2021 13:40
Czytelniczka

Zaciekawił mnie "Dom głosów" i "Pacjent", gdyż bardzo lubię thrillery psychologiczne. Do tego "Mamy morderstwo w Mikołajkach" z kocim bohaterem, co też polubiłam, no i na koniec "Targ mięsny", żeby znów przekonać się jak świat potrafi być brutalny.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Strzelba 21.06.2021 13:30
Bibliotekarka

W tym tygodniu czekam na 
Księgi krwi 1-3 :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Księgi krwi 1-3
RatKa 21.06.2021 12:02
Czytelniczka

Mnie zainteresował Wąski pas lądu

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AgaGaga 21.06.2021 10:59
Czytelniczka

Ja na pewno złapię się za nową serię Matyszczak. Musze zobaczyć, czy kot będzie kopią Gucia czy bytem niezależnym ;-) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Iśka 21.06.2021 11:43
Czytelnik

Kot na 100% Bytem Niezależnym:) Też kupuję. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 18.06.2021 11:37
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post