rozwiń zwiń

Książkowe hity TikToka: masz je w swojej biblioteczce?

Anna Sierant Anna Sierant
12.10.2022

TikTok nierzadko bywa kojarzony z medium, które służy niemal wyłącznie do wstawiania krótkich filmików, na których użytkownicy tańczą, wygłupiają się, robią wszystko, by rozśmieszyć inne osoby korzystające z tej platformy. To jednak tylko część prawdy – na TikToku są również i czytelnicy, i książki. Hashtag #BookTok jest bardzo popularny, a kolejne powieści zyskują rzesze czytelników i czytelniczek właśnie dzięki poleceniom na TikToku. Poznajcie więc książki, które stały się prawdziwymi hitami tej platformy, a także dzięki tej platformie!

Książkowe hity TikToka: masz je w swojej biblioteczce? Ivan Samkov / Pexels (https://www.pexels.com/@ivan-samkov/) / Canva

Filmy ze wspomnianym wyżej hashtagiem #BookTok mają ponad 80 miliardów wyświetleń, więc nie bez przyczyny przedstawiciele TikToka postanowili (w lipcu 2022 roku) stworzyć TikTok Book Club, czyli klub książkowy dostępny dla każdej osoby z tej platformy korzystającej – co miesiąc członkowie i członkinie klubu czytają wybrany tytuł. W sierpniu wybór padł na „Perswazje” Jane Austen. Skąd taki wybór? Jak zapewniają przedstawiciele platformy, to jedna z najpopularniejszych autorek wśród użytkowników, hashtag #AustenTok ma ponad 22,6 miliona wyświetleń. W kolejnych miesiącach na TikToku czytano: „Honey and Spice” Bolu Babaloli (książka nie ma jeszcze wydania polskiego), w październiku natomiast powieść „Glory”, którą napisała NoViolet Bulawayo. A jakie tytuły, poza tymi omawianymi w ramach TikTok Book Club, znajdują i znajdowały się wśród książkowych trendów tego social medium? Oto kilka z nich!

Te książki opanowały TikToka: komu spodobają się najbardziej?

„Pieśń o Achillesie”, Madeline Miller, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,8/10

Wydawałoby się, że z TikToka korzystają głównie najmłodsi użytkownicy i że to książki young adult będą na nim najpopularniejsze. I rzeczywiście, romanse, powieści fantasy dla nastolatków są na tej platformie omawiane często, jednak to nie jedyny gatunek literacki, który podbił serca użytkowników. Warto też wiedzieć, że – jak wynika ze statystyk TikToka (dotyczących USA) – korzystają z niego osoby w różnym wieku: 25% użytkowników ma między 10 a 19 lat, 22,4% to osoby pomiędzy 20. a 29. rokiem życia, 21,7% to TikTokerzy w wieku 30-39 lat, 20,3% z użytkowników platformy ma od 40 do 49 lat, a 11% – powyżej 50.

Jednym z książkowych trendów TikToka dla wszystkich, nie tylko dla najmłodszych, jest powieść „Pieśń o Achillesie” Madeline Miller, nagrodzona w 2012 roku Orange Prize for Fiction. Początkowo wydano ją w nakładzie 20 000 tysięcy egzemplarzy, do roku 2022 sprzedano natomiast, w samych Stanach Zjednoczonych, ponad 2 miliony kopii tego tytułu. Przedstawicielka wydawnictwa Ecco, którego nakładem tytuł ten pojawił się w księgarniach, powiedziała dziennikarce „The New York Times”, Elizabeth A. Harris: „To się nie miało prawa zdarzyć. Przecież to książka o »Iliadzie«!”. Jak się jednak okazało, publikacja spotkała się nie tylko z uznaniem krytyków, ale i użytkowników TikToka. Miller, dawniej pracująca jako nauczycielka, mówiła, że w czasie pandemii poważnie zastanawiała się nad tym, czy nie wrócić do tego zawodu, ponieważ zaczynało jej brakować pieniędzy na utrzymanie. Wkrótce jednak opowieść o miłości Achillesa i Patroklosa zaczęła coraz częściej pojawiać się w krótkich filmach udostępnianych przez użytkowników TikToka. Jak zauważyła Miller:

To naprawdę zmieniło moje życie. Dzięki temu, że sprzedaż książki wzrosła, zyskałam czas na pisanie, możliwość dalszego poświęcenia się tworzeniu kolejnych utworów.

Autorka przyznała jednak, że sama nadal nie założyła konta na TikToku i nie czuje się zbyt pewnie w social mediach.

@paulinasbooks my heart is in shambles. #booktok #books #thesongofachilles #bookrecs ♬ He is half of my soul - americab2004

„It Ends with Us” i inne książki Colleen Hoover

Jeśli kogoś można by nazwać królową książkowego TikToka, tytuł ten powinien przypaść Colleen Hoover. Po tym, jak tytuły pisanych przez nią książek zaczęły być udostępniane przez użytkowników tego medium, Hoover stała się jedną z najpopularniejszych autorek w USA. Jak wynika z danych firmy NPD BookScan, która monitoruje rynek książki w Stanach, wśród 10 najlepiej sprzedających się książek w tym kraju w pierwszej części 2022 roku znajdowały się aż cztery powieści napisane przez Hoover. Na TikToku hashtag #colleenhoover doczekał się (do 11 października 2022 roku) ponad 2,6 miliarda wyświetleń. Użytkownicy najchętniej omawiają takie dzieła twórczyni, jak „It Starts with Us”, „Reminders of him. Cząstka ciebie, którą znam” czy „Ugly Love”.

Colleen Hoover, w przeciwieństwie do Madeline Miller, świetnie odnajduje się na tej platformie. W jednym ze swoich wpisów podziękowała BookTokerom za pomoc w promocji książki „It Ends with Us”. Jej bohaterka próbuje przerwać ciąg doświadczanej przez nią przemocy domowej, a autorka zdradziła, że wzorowała tę postać na własnej mamie, dlatego było dla niej ważne, by jak najwięcej osób usłyszało o jej powieści. Pisarka dodała również, że dzięki pieniądzom zarobionym na sprzedaży książki mogła pomóc swojej mamie – kupiła jej m.in. samochód.

@colleenhoover 2,000 & done. Obviously taking up singing next. #booktok ♬ original sound - Colleen Hoover

Amerykański wydawca książek Hoover, oficyna Atria, podkreśla jednak, że choć popularność na TikToku bardzo pomogła pisarce, to jej książki zawsze dobrze się sprzedawały. Autorka zresztą od lat utrzymuje kontakt ze swoimi czytelniczkami i czytelnikami właśnie za pomocą social mediów – w 2016 roku założyła dla swoich fanów grupę na Facebooku Colleen Hoover’s CoHorts, w której obowiązują zasady: „jesteśmy dla siebie mili”, „szanujemy się nawzajem”. Z kolei w jednym ze swoich filmików na TikToku Hoover zażartowała sama z siebie, że „jest przereklamowana”, dodaje również relacje z czynności, które wykonuje, byle tylko nie usiąść do pisania kolejnej książki.

Książki tej autorki podbijają serca nastolatków i młodych dorosłych

„Lightlark”, Alex Aster, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,2/10

Mówiąc o książkach i TikToku, nie można nie wspomnieć o powieściach young adult. Wśród utworów, które w 2021 roku doczekały się poświęconych im filmów z największą liczbą odsłon, znalazły się m.in.: „Szóstka wron” Leigh Bardugo (ponad 707 mln wyświetleń), „Szklany tron” Sarah J. Maas (ponad 439 mln wyświetleń) czy „Okrutny książę” Holly Black (ponad 280 mln wyświetleń). Powieścią young adult i TikTokowym hitem jest również „Lightlark” Alex Aster. Autorka, zanim tytuł ten pojawił się w sprzedaży, wielokrotnie spotykała się z odmownymi odpowiedziami ze strony wydawnictw, porzucił ją również jej agent. W końcu Aster, jeszcze podczas pisania „Lightlark”, zapytała użytkowników TikToka, czy chętnie przeczytaliby książkę o wyspie, na której rozgrywa się mordercza gra. Rozgrywki mają miejsce właśnie na Lightlark, wynurzającej się z wody raz na 100 lat, i biorą w nich udział władcy sześciu królestw. Wideo z tym pytaniem szybko zdobyło popularność na TikToku, ponieważ treść powieści – w pewnym stopniu podobna m.in. do „Igrzysk śmierci” – wydała się czytelnikom i czytelniczkom ciekawa. W ciągu tygodnia po opublikowaniu wideo Aster podpisała kontrakt na napisanie książki, a na swoim profilu na bieżąco informowała, jak przebiegają prace nad jej tworzeniem, prosiła użytkowników o pomoc w wyborze okładki. „Lightlark” okazało się komercyjnym sukcesem, wykupiono prawa do jej ekranizacji. Książka pod koniec września 2022 roku ukazała się również w Polsce.

@alex.aster It’s called Lightlark #booktok #bookstan #bookclub #yabooks #books ♬ original sound - yeah

„The Love Hypothesis”, Ali Hazelwood, średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,8/10

W ostatnich latach w sprzedaży ukazują się nawet książki reklamowane jako „fenomen TikToka”. Jedną z nich jest „The Love Hypothesis” Ali Hazelwood. Powieść opowiada o miłości dwojga naukowców, co nie powinno bardzo dziwić, skoro sama autorka ma tytuł profesora. Główna bohaterka jej książki, Olive Smith, robi doktorat z biologii na Uniwersytecie Stanforda, jednak w jej życiu prywatnym nie układa się najlepiej – niedawno zerwała z chłopakiem i aby udowodnić koleżance, że nic już do niego nie czuje, postanawia pocałować pierwszego mężczyznę, który stanie na jej drodze. Pada na doktora Adama Carlsena, genialnego i – oczywiście – przystojnego wykładowcę. Poświęcone tej książce filmy na TikToku doczekały się ponad 50 milionów wyświetleń.

@alihazelwood Guys this shit is hard. #thelovehypothesis #booktok #romancebooks #romancebooktok #romcom #romcombooks #bloopers #blooper ♬ Gonna Fly Now - From "Rocky" - M.S. Art

TikTok lubimyczytać.pl, polscy pisarze i polskie pisarki na TikToku

Na TikToku nie brakuje i polskich kont poświęconych książkom. Szczególnie polecam wam, co pewnie was nie zdziwi, profil @lubimyczytac.pl. Jest on pełen książkowych inspiracji, scenek z życia redakcji, informacji o premierach oraz filmików nakręconych specjalnie dla was przez autorów i autorki, m.in. Alice Oseman.

@lubimyczytac.pl Za kogo oni się uważają? 🙄😁#lubimyczytac #booktokpl #booktokpolska #booktok #ksiazkara ♬ Work (Originally Performed by Rihanna Ft. Drake) [Instrumental Version] - Hit The Button Karaoke

Swoje konta na TikToku mają również autorzy i autorki. Niemało filmów zamieszcza Baba z Lasu, czyli Katarzyna Puzyńska. Warto dodać, że pisarka od dawna działa aktywnie w mediach społecznościowych: na Facebooku, Instagramie, prowadziła również swój kanał na YouTube. Na TikToku Katarzyny Puzyńskiej znajdziecie filmy dotyczące jej książek, ale również i codzienności, słowiańskich wierzeń czy Astona i Kreski, ukochanych psów autorki sagi o Lipowie.

@babazlasu85 No i nie zmieściłam się w minucie z tym ślubem 😉 #puzynska #babazlasu #słowianie #słowiańskie_legendy #słowiańskieklimaty #słowiańska #mitologia #legendy #legendypolskie #fantasy #fantastyka #ślub #słowiański #historia #dawneczasy ♬ Slavic Places background - STARTsound

Innym obecnym na TikToku autorem kryminałów, a konkretniej – komedii kryminalnych – jest Alek Rogoziński. Pisarz zamieszcza filmy nie tylko o swoich książkach, ale i o podróżach (także tych na spotkania z czytelnikami) czy o tym, jak wyglądają prace nad powstawaniem audiobooków tworzonych na podstawie jego powieści. TikTokowe filmy tworzy także autorka romansów sensacyjnych, komedii romantycznych i thrillerów Agnieszka Lingas-Łoniewska. Z jej wideo dowiecie się m.in., w jaki sposób okazywać radość z otrzymanych książek, jak wygląda praca pisarki, gdy ma „flow”. Co więcej, będziecie też mieli okazję zobaczyć jej taneczne popisy!

Osoby, które czytają nie tylko książki już opublikowane, ale i utwory dostępne np. na Wattpadzie, znają być może K.N. Haner, czyli Katarzynę Nowakowską, która właśnie od pisania na tej platformie zaczęła swoją twórczą przygodę. Haner jest „autorką gorących romansów i erotyków”, m.in. serii „Efekt Ericka”, a na TikToku ma ponad 50 tysięcy obserwujących. Podobnie jak w przypadku dwojga wyżej opisanych autorów, na profilu K.N. Haner również znajdują się filmy dokumentujące jej codzienność, a także te związane z jej twórczością.

Obserwujecie książkowe konta na TikToku lub swoich ulubionych autorów, którzy są aktywni na tej platformie? Czytaliście którąś z wymienionych książek? Jakie jeszcze tytuły wymienilibyście wśród TikTokowych trendów?


komentarze [41]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kasiaw 19.10.2022 13:19
Czytelniczka

W natłoku nowości wydawniczych autorzy podejmują się różnych form promocji i dotarcia do czytelnika, zatem dlaczego nie tik tok,😁sama nie mam tik tok,ale korzystam z Instagrama czy YouTube oraz poleceń w lubimy czytac innych czytelników a ostatecznie sama decyduje co mi się podoba😜

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LEGOMANIAK 18.10.2022 22:33
Czytelnik

Jęk "elitarystów" literackich w komentarzach jest niesamowity. Nigdy bym nie pomyślał, że ludzie którzy tak głęboko siedzą w książkach, sztuce, zapoznają się z kulturą, przemyśleniami i doświadczeniami wielu ludzi, potrafią być tak hermetycznie zamknięci w swoim starym, tradycyjnym i opóźnionym świecie. Jesteście śmieszni. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
n4y 19.10.2022 09:01
Czytelnik

Masz rację. Świat z klocków Lego dla każdego! ;-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 19.10.2022 09:36
Bibliotekarz

"Elitarystów" Ha ha, dobre  😈 Tik tok jest za to pełen atencjuszy. To jest wręcz żenujące. Dziewczyna nagrywa jak czyta ostatnie strony (na oko około setki) książki i płacze. Nie, no jasne, przecież to normalne - każdy z nas nagrywa siebie jak czyta.

Na innym autorka wygłupia się, zmęczona podpisywaniem swoich książek.

Na kolejnym dziewczynka wdzięczy się i do rytmu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Niuchacz 18.10.2022 18:10
Czytelniczka

Wolę oceniać książki po recenzjach niż po nagraniach z tiktoka 😓

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
n4y 18.10.2022 17:24
Czytelnik

Ten portal zdziecinniał i "zmakdonaldził się".
Ktoś tu chyba kompletnie źle sprofilował "klienta".
...bo tak: od czasu zmiany szaty graficznej przez LC czuję się tu coraz bardziej klientem, targetem, leadem...
Żałosna urawniłowka :-/

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Iselor 13.10.2022 15:30
Bibliotekarz

Kogo to obchodzi? I z tego co widzę wszystko to młodzieżówki dla dziewcząt, kompletnie nie moja bajka.  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Angelika 13.10.2022 16:05
Czytelnik

'Perswazje' to akurat klasyka, bardzo się cieszę, że młodzież docenia

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Iselor 13.10.2022 16:13
Bibliotekarz

jedna jaskółka......
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zeskrajugalaktyki 13.10.2022 21:47
Czytelnik

Nie ma to jak samemu sobie odpowiedzieć jeszcze w trakcie stawiania pytania

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Marian 13.10.2022 13:51
Czytelnik

TikTok może być wyznacznikiem czegokolwiek jedynie dla uzależnionych od soszjali nieletnich, bądź nieszczęśników absolutnie pozbawionych jakichkolwiek refleksji

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Łędina 13.10.2022 11:52
Czytelniczka

Jak widzę informację, że jakaś książka podbiła TikToka, to od razu wiem, że nie jest to lektura dla mnie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna 13.10.2022 12:36
Bibliotekarka

Mam identyczne odczucia. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Yahol 18.10.2022 22:19
Czytelnik

To jest nas więcej - może założymy jakieś stowarzyszenie? (Nie Tok-a)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
asymon 19.10.2022 11:40
Bibliotekarz

Pieśń o Achillesie jest spoko, choć faktycznie można książkę określić mianem "romansu dla nastolatków".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Pieśń o Achillesie
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Karolina 13.10.2022 11:45
Czytelnik

Ja osobiście znalazłam parę ciekawych pozycji na tiktoku. Wszystko zależy od tego czego się szuka, zainteresowań. Niektórzy jednak lubią zapierać się rękami i nogami przed czymś, co wzbudza popularność wśród młodszych internautów.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marian 13.10.2022 14:41
Czytelnik

Jest jakiś obowiązek zachwytu wszystkim, co popularne wśród nieletnich? 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
StaryKon 13.10.2022 11:30
Czytelnik

TikTok to przede wszystkim niebezpieczna aplikacja do szpiegowania, w pełni pod kontrolą chińskiego rządu. Rozbraja mnie z jaką radością ludzie korzystają z wersji beta orwellowskiego ekranu, oddając nie tylko swoje dane, ale i metadane (np. jakie treści przykuły uwagę, kiedy i ile aplikacja jest używana itd), państwu, które ma działający system oceny obywateli.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Karolina 13.10.2022 12:01
Czytelnik

Zalecam w takim razie usunięcie wszystkich swoich kont w internecie i wyrzucenie komputera przez okno, ponieważ wszędzie zostawiasz swoje dane chcąc nie chcąc. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jerico 13.10.2022 13:07
Czytelnik

A dlaczego uprawiasz seks (w każdym razie tak zakładam), chociaż możesz coś złapać? Zalecam dożywotnie życie w celibacie, bo inaczej chcąc nie chcąc narażasz się na jakąś kiłę czy innego AIDS-a. Nie? No właśnie.
Nie trzeba się uciekać do rozwiązań ekstremalnych. Wystarczy odrobina rozsądku i "profilaktyki", żeby móc korzystać z komputera i internetu. Choćby nie podawać...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
StaryKon 13.10.2022 13:31
Czytelnik

@Karolina, dzięki za radę, ale nie skorzystam. Wrzucasz wszystko do jednego worka - cały internet opiera się na transferze informacji, ale jest różnica między rodzajem zbieranych danych i ich przetwarzaniem w wykonaniu Google czy FB (nad czym poniekąd masz kontrolę), a TikToka. Jest jeszcze większa różnica między kontrolowanymi w demokratycznym procesie rządami Zachodu i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Jerico 13.10.2022 14:06
Czytelnik

@StaryKon Wszystko się zgadza. Tylko z tymi "kontrolowanymi w demokratycznym procesie rządami zachodu" to bym się tak nie rozpędzał. Pewnie sam zauważyłeś (skoro najwyraźniej przynajmniej trochę siedzisz w temacie), że demokratyczne rządy mają coraz większą ochotę zbaczać w kierunku wyznaczanym przez Chiny. Tu zabronić anonimowych telefonów na kartę, tam zmusić firmy do...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
StaryKon 13.10.2022 14:45
Czytelnik

@Jerico w pełni zgadzam się z Twoimi uwagami, moja poprzednia wypowiedź zawiera uproszczenie na potrzeby dyskusji. Nie mniej jednak na zachodzie ten proces istnieje, działa raz lepiej, raz gorzej, ale ma na swoim koncie sukcesy (np. Watergate). W Chinach nic takiego nie ma.

Podobnie jak Ty nie mam wiary, że kiedykolwiek jakikolwiek rząd będzie fair wobec obywateli, ale...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Jerico 13.10.2022 15:16
Czytelnik

Rozumiem twoje podejście, lepsza ułomna kontrola, niż żadna. Chociaż mocno wątpię, czy Watergate w dzisiejszych czasach skończyłoby się tak samo. Afera Snowdena nie była wcale mniejsza, a czy ktoś poleciał ze stołka? Szef NSA odszedł ze stanowiska, ale wcale nie w niesławie, naobiecywano większą kontrolę nad służbami, a nowy dyrektor powiedział pracownikom róbcie dalej swoje.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Gala 13.10.2022 11:05
Czytelniczka

Książkowe hity TikToka? To teraz, zamiast czytać książki, należy oglądać  filmiki? Moim zdaniem taki sposób promowania uwłacza książkom i pozwala traktować je niepoważnie, a na to nie zasługują.  Ogłupia się tymi filmikami ludzi, zamiast pozwolić im decydować o wyborze lektury na podstawie opinii innych użytkowników na portalach książkowych. Teraz pokazuje się, że nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Karolina 13.10.2022 11:59
Czytelnik

Dlaczego od razu obejrzenie krótkiego filmiku polecającego jakąś lekturę musi być „ogłupiające" i odbiega od od opinii np. wystawionej na tym portalu? Jest to inna forma, a reklama dla książki daje efekt, co chyba jest celem. Zresztą często te filmiki są kreatywne, w końcu przyciągają wielu odbiorców. Piszesz o tym, że staniemy się niecierpliwi, szukamy cały czas nowych...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Gala 13.10.2022 14:25
Czytelniczka

Nie czuję się lepsza,  dlatego że nie używam TikToka , a czytam książki i do tego ta aplikacja jest mi niepotrzebna. Nie o to mi chodziło. Na profilach niektórych blogów, czy autorów widziałam te filmiki reklamujące książki i niestety pozostawiały wiele do życzenia. Przy okazji promocji książek oni starali się być zabawni, ale dla mnie byli śmieszni, ale być może nie mam...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się