Perswazje

Okładka książki Perswazje
Jane Austen Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Klasyka z jedwabnymi okładkami klasyka
klasyka
1962-01-01
Data 1. wydania:
1971-01-01
miłość Anglia klasyka Charlotte Brontë przyjaźń pieniądze chciwość strata

Książka „Perswazje” Jane Austen to klasyka po jaką znowu sięgnęłam po kilku latach. Uwielbiam twórczość Austen.
Poznajemy Annę Elliot, 27 letnią pannę, która osiem lat wcześniej odrzuciła miłość swojego życia dzięki perswazjom najbliższych. Teraz w jej życiu ponownie pojawia się Fryderyk Wentworth z tytułem, majątkiem i chęcią ożenku.
Anna jest tak spokojna, empatyczna, ufna, że czasami ma się ochotę potrząsnąć bohaterką. Fryderykowi brakuje ikry, jednak to urokliwa historia o miłości, sile uczucia i szlachcie, która zadziwia. Bohaterowie drugoplanowi dodają powieści autentyczności, a połączenia jakie wykorzystuje autorka szokują nie tylko czytelnika, jak również boharetów.
Serdecznie polecam.

Anna jest tak spokojna, empatyczna,...

Ta historia wydaje się być inna, wszak do tych pierwszych uniesień i płomiennej miłości już doszło – lecz zaręczyny zostały zerwane. Dopiero po 8 latach, przy okazji przeprowadzki rodziny Anna spostrzega okazję, by spotkać znów kapitana Wentwortha i naprawić swój błąd. Tylko czy kapitan wciąż darzy Annę tym samym uczuciem?

Oprócz powolnego re-slowburnu i ukradkiem rzucanych spojrzeń Jane Austen sportretowała mistrzowsko angielską wyższą klasę społeczną, a między wierszami znajdziemy odrobinę ciętego dowcipu. Jeśli tak samo jak ja poszukujecie powodu do polubienia Austen, spróbujcie sięgnąć po „Perswazje”, notabene wydane już pośmiertnie w roku 1817.

Oprócz powolnego re-slowburnu i ukradkiem...

Jak to jest z tymi klasykami?
Czemu po tylu latach wciąż z przyjemnością spędzamy czas w towarzystwie angielskiej szlachty?

Ponieważ książki Jane Austen bawią i uczą, a morały w nich zawarte są ponadczasowe. Czasy się zmieniły, nie mamy już mezaliansów, bali debiutantek, bilecików wizytowych... Ale ludzie nadal są tylko ludźmi i ulegają tym samym emocjom i uczuciom, co ich poprzednicy w wieku XIX.

Królowa klasyków była mistrzynią kreowania postaci, jak np. osoba sir Waltera Elliota - ojca Anne. Faworyzowanie jednej z córek (notabene najbardziej podobnej do niego), obsesja na punkcie rodowodu i wyglądu zewnętrznego, a także specyficzna małostkowość sprawiły, że była to bardzo nietuzinkowa postać. A mamy ich tutaj wiele 😊

"Perswazje" to jedna z najbardziej znanych książek Austen. Zasłużyła się jako zapowiedź powieści psychologicznej, została też wielokrotnie zekranizowana.
▪️▪️▪️
Anne Elliot z przykrością obserwuje życie swojej rodziny, dla której konwenanse oraz koneksje rodzinne są ponad wszelkie inne wartości. Przed laty za sprawą ich presji i perswazji zerwała zaręczyny z kapitanem Wentworthem, który choć zdobył jej serce, to nie posiadał odpowiedniego tytułu i majątku.
Kiedy spotyka go ponownie, oboje wiedzą, że wspólna przeszłość nie jest im obojętna. Zraniona duma i dawna uraza, a także nowe okoliczności nie pozwalają się im się zbliżyć.
Czy i tym razem otoczenie rozdzieli tych dwoje?

Jak to jest z tymi klasykami?

Coś cudownego!

Coś cudownego!

Niedoceniana, a szkoda bo wspaniała historia. Polecam

Niedoceniana, a szkoda bo wspaniała historia. Polecam

Jako stara, bezdzietna lambadziara- I like it.

Jako stara, bezdzietna lambadziara- I like it.

Bardzo dobra, brakuje mi jedynie większego rozwinięcia postaci kapitana Wentworthea.

Za każdym razem, gdy sięgam po tę książkę, podoba mi się bardziej.

Za każdym razem, gdy sięgam po tę książkę, podoba mi się bardziej.

Cudowna książka. Na początku wydawała mi się niepozorna, ale kiedy weszłam w głąb oczarowała mnie. Obraz życia sfer wyższych w Angli początkiem XIX wieku i zabroniona miłość Anny i Fryderyka.
Polecam z całego serca!

Polecam z całego serca!

Nic się nie zmieniło. W stylu Jane Austen jest coś, co niesamowicie do mnie przemawia. Uwielbiam jej powieści, kreację bohaterów i ironię z humorem, które tak umiejętnie wplatała w swoje historie.