Zrozumieć demokrację i obywatelskość. Dziedzictwo grecko-rzymskie

Okładka książki Zrozumieć demokrację i obywatelskość. Dziedzictwo grecko-rzymskie
Jean - Paul BrissonJean-Pierre Vernant Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
136 str. 2 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Democratie citoyennete et heritage greco-romain
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
136
Czas czytania
2 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301153564
Tagi:
Ateny Rzym starożytność demokracja
Średnia ocen

                4,5 4,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
133
6

Na półkach: , , ,

Broszura propagandowa. Na końcu wyjaśnia się o co w tym chodzi. Niestety nie da się porównywać Imperium Rzymskiego do Unii Europejskiej.

To są dwa zupełnie odmienne byty. Jeden, imperium, z własną kultura i językiem powoli dochodzący do swojego statusu, nastawiony na podbój militarny, mający coś praktycznego do zaoferowania podbitym ludom; drugi nakładka polityczna umożliwiająca promowanie interesów Niemiec i podbój ekonomiczny jako przeciwwaga dla US i obecnie CHRL, mająca do zaoferowania ideologię tworzoną z punktu widzenia zachodniej części Europy.

Imperium Rzymskie rozpadło się gdy skończyło się jego szczęście co do warunków przyrody, niskiego stanu zaawansowania "barbarzyńców" i nastania czasu plag. Unia Europejska rozpadnie się gdy przestanie się rozszerzać, a w zasadzie już się rozpada. Znamienne jest tu niedawne odejście Brytanii z Unii, która jako pierwsza została pozostawiona sama sobie gdy Imperium Rzymskie zaczęło upadać. Dziś już nie czekała na zanik odpowiedzi z centrali.

Imperium Rzymskie naturalizowało niewolników, którzy odznaczali się wysoką inteligencją i chęcią asymilacji, o czym wspomina rzeczona broszura. Unia Europejska przyjmuje wszystkich bez wyjątku, głupi czy mądry; wykazuje chęć pracy na rzecz UE czy nie; chce przyjąć kulturę i obyczaje tutejsze czy trwać w swoich zupełnie odmiennym obyczajach i często wrogo nastawionej religii, a co najmniej niekompatybilnej z tutejszą.

Może kolonialno-imperialistyczna część europy ma jakieś podskórne ciągoty do rekompensaty i nie nakazuje przychodźcom odsłużyć swoje, jak czyniono w czasach rzymskich, przed udostępnieniem im pełni praw obywatelskich. Francuscy twórcy owej broszury zapomnieli, że istnieje duża część Europy, która nie ma kolonialnych brudów na sumieniu i przez to jest nieco odmienna kulturowo. I to w dniu przyjęcia jej do Unii.

Dodatkowo, w świetle teorii o średniowiecznym osiągnięciu przewagi zachodu co do wschodu Europy, kosztem słowiańskiego niewolnictwa, Francuscy apologeci emigracji na rzecz odmłodzenia Europy, nie mają żadnego prawa narzucać Polakom swojego światopoglądu, bądź urabiać nas naciąganą ideologią do jego przyjęcia. UE jest wspólnotą ekonomiczną i taką powinna pozostać jeżeli ma trwać. Mrzonki o "prezydencie Europy" i "armii europejskiej" brzmią co najmniej niepokojąco znajomo.

Różnic jest o wiele więcej, ale już ta garść pokazuje, że UE nie może równać się z Imperium Rzymskim ani z Atenami. Inna kultura i mentalność, inna jakość i zasób ludności, inna epoka, inne potrzeby społeczeństwa.

Broszura propagandowa. Na końcu wyjaśnia się o co w tym chodzi. Niestety nie da się porównywać Imperium Rzymskiego do Unii Europejskiej.

To są dwa zupełnie odmienne byty. Jeden, imperium, z własną kultura i językiem powoli dochodzący do swojego statusu, nastawiony na podbój militarny, mający coś praktycznego do zaoferowania podbitym ludom; drugi nakładka polityczna...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    10
  • Chcę przeczytać
    6
  • Posiadam
    5
  • Nowe
    1
  • Historia starożytna
    1
  • Scrinium Romanum
    1
  • Filozofia
    1
  • Na półce
    1
  • Historia powszechna
    1
  • Historyczne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zrozumieć demokrację i obywatelskość. Dziedzictwo grecko-rzymskie


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne