Ze świętej góry

Okładka książki Ze świętej góry
William Dalrymple Wydawnictwo: Noir sur Blanc reportaż
608 str. 10 godz. 8 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
From the Holy Mountain
Wydawnictwo:
Noir sur Blanc
Data wydania:
2017-01-18
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-18
Liczba stron:
608
Czas czytania
10 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365613059
Tłumacz:
Krzysztof Obłucki
Tagi:
Bizancjum chrześcijaństwo historia kultura literatura faktu obyczajowość relacja z podróży religia sztuka wspomnienia z podróży
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Demony, których nie ma



1956 14 299

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
58 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1050
1002

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Napisana w 1997 roku relacja szkockiego historyka, a wówczas bardziej dziennikarza i reportera, z podróży śladami bizantyjskiego mnicha z przełomu VII VII w n.e. Jana Moschosa i jego dzieła – „Łąki duchowej” (znanej też pod innymi tytułami). Wyprawa autora rozpoczyna się na greckim półwyspie Atos i obejmuje Stambuł, czyli dawny Konstantynopol, dawną Edessę (obecną Urfę), monastyry Anatolii (m.in. Tur Abdin), Syrię, Liban tuż po wojnie domowej, Izrael wraz z zachodnim brzegiem Jordanu oraz Egipt, od Aleksandrii, poprzez Kair aż do oazy Charga, najdalszego punktu dawnego cesarstwa wschodniorzymskiego, przy okazji odwiedzonego przez greckiego mnicha ponad 1400 lar wcześniej.
Książka ma formę zapisków poczynionych przez Dalryumple’a w jego dziennikach (notesach). Zawierają one zarówno informacje historyczne, bieżące spostrzeżenia i opisy, cytaty z „Łąki duchowej” lub innych dzieł, zapisy rozmów z jego interlokutorami a także parokrotnie wspomnienia Szkota z poprzednich wizyt w Izraelu i Egipcie. Na uwagę zasługują ciekawe spostrzeżenia historyczne, np. o tym, że Jan Damasceński uważał islam za monofizycką herezję chrześcijańską, zaś muzułmanie (m.in. kalifat Ummajadów) wykazywali się dużo większą tolerancją religijną i wyznaniową (szczególnie wobec odłamów chrześcijaństwa innych niż prawosławie) od Bizancjum.
Dziś ten reportaż ma przede wszystkim wartość historyczną. Pod rządami Erdogana Hagia Sophia znów jest meczetem, Suriani – deklarujący się jako Asyryjczycy lub Aramejczycy niemal całkowicie wyemigrowali z tureckiego Kurdystanu, w Egipcie doszło do rewolucji, ale rządy Bractwa Muzułmańskiego szczęśliwie obalono. Ale najsmutniejsze są konstatacje Dalrymple’a na temat bezpiecznego życia chrześcijan w Syrii. Dziś wiadomo, że to już przeszłość a ich sytuacja jest tragiczna, nie tylko dzięki popieranej przez Amerykanów opozycji antyasadowskiej oraz państwu islamskiemu. To ostatnie skłoniło też do taktycznego sojuszu szyicki hezbollah z chrześcijańskimi maronitami przeciwko sunnickiemu ISIS.
Trafna zatem pozostała konstatacja autora, że Jan Moschos widział początek wycofywania się chrześcijaństwa na terenach, gdzie ta religia powstała, zaś on sam początek jego końca na tym obszarze.
Niestety, widać też, że jest to jedna z pierwszych książek Dalrymple’a. Już na początku popełnia duży błąd pisząc o wezyrze Sokollu Mehmedzie Paszy. Twierdził, że ufundował on 11-przęsłowy most, który podczas wojny w Bośni zniszczyli Chorwaci. Pomylił w ten sposób ów tytułowy „most na Drinie” w Visegradzie z powieści Andrića, ufndowany przez tego wezyra ze starym mostem w Mostarze, zniszczonym przez Chorwatów. Ci ostatni natomiast nie mogli zniszczyć mostu na Drinie,bowiem w ogóle ich tam nie było. Budowla ta przetrwała wojnę i była widownią ludobójstwa dokonywanego tam przez Serbów na muzułmańskich Boszniakach. Ponadto parokrotnie poniosły go emocje, co zaowocowało nadmiarem egzaltowanych określeń ocennych.
Tradycyjnie, jak to w książkach historyczno-podróżniczych kuleje przekład tam, gdzie mamy do czynienia z nazwami własnymi, egzonimami etc. Meczet sułtana Ahmeda to w języku polskim Błękitny Meczet, jami (dżami) to po prostu meczet i zgodnie z zasadami polskiej transkrypcji nazwy pisane w alfabetach innych niż łaciński piszemy fonetycznie, a nie kopiując je z angielskiej transkrypcji. Ale największa skucha to treść blurba: Gdy zdamy sobie sprawę, że w tej podróży towarzyszyły mu: wojna domowa w Turcji, ruiny Bejrutu, napięcia w Banku Zachodnim i bunt fundamentalistów w Egipcie ... Oczywiście chodzi o napięcia na Zachodnim Brzegu Jordanu, a nie w banku zachodnim. 100 lat temu dwie osoby (ta która tłumaczyła, i ta, która to puściła) wycofałyby się na zawsze z życia publicznego, a dziś ... No ale to nie wina autora.
Przeczytane w ramach wyzwania kwietniowego – książka, która przenosi czytelnika na Bliski Wschód.

Napisana w 1997 roku relacja szkockiego historyka, a wówczas bardziej dziennikarza i reportera, z podróży śladami bizantyjskiego mnicha z przełomu VII VII w n.e. Jana Moschosa i jego dzieła – „Łąki duchowej” (znanej też pod innymi tytułami). Wyprawa autora rozpoczyna się na greckim półwyspie Atos i obejmuje Stambuł, czyli dawny Konstantynopol, dawną Edessę (obecną Urfę),...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    201
  • Przeczytane
    61
  • Posiadam
    27
  • Bliski Wschód
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Podróże
    2
  • Ebook
    2
  • Reportaże
    2
  • Ulubione
    2
  • Islam, Arabia i Bliski Wschód
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ze świętej góry


Podobne książki

Przeczytaj także