Zatonięcie Japonii

Okładka książki Zatonięcie Japonii
Sakyō Komatsu Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: SF [Wydawnictwo Poznańskie] fantasy, science fiction
374 str. 6 godz. 14 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
SF [Wydawnictwo Poznańskie]
Tytuł oryginału:
日本沈没 / Nihon-chimbotsu
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
374
Czas czytania
6 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
8321008313
Tłumacz:
Mikołaj Melanowicz
Tagi:
Komatsu Japonia
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Literatura na Świecie nr 3/1989 (212) Johann Wolfgang von Goethe, Heinrich Heine, Edmund Husserl, Sakyō Komatsu, Mikołaj Melanowicz, Yukio Mishima, Craig Raine, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Krystyna Święcicka, Agnieszka Taborska, Stefan Themerson, Paul Verlaine
Ocena 8,3
Literatura na ... Johann Wolfgang von...
Okładka książki Miesięcznik Fantastyka, nr 40 (1/1986) Dmitrij Bilenkin, Shin'ichi Hoshi, Colin Kapp, Sakyō Komatsu, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Włodzimierz Różycki
Ocena 7,8
Miesięcznik Fa... Dmitrij Bilenkin, S...
Okładka książki Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 3 Władlen Bachnow, J.G. Ballard, Alfred Bester, Dmitrij Bilenkin, Kir Bułyczow, Marian Butrym, Arthur C. Clarke, Ron Goulart, Shin'ichi Hoshi, Romen Jarow, Morio Kita, Wiktor Kołupajew, Sakyō Komatsu, Stanisław Lem, J. T. McIntosh, Władimir Michajłow, Robert Sheckley, Kurt Vonnegut, Ilja Warszawski, Edmund Wnuk-Lipiński, John Wyndham, Janusz A. Zajdel
Ocena 7,6
Kroki w niezna... Władlen Bachnow, J....

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
132 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
468
133

Na półkach: ,

Sakyō Komatsu jest jednym z najważniejszych przedstawicieli skromnego gatunku, jakim jest japońskie sci-fi. "Zatonięcie Japonii" to old-schoolowa książka z ogromną ilością informacji technicznych i teorii naukowych, które ciągnęły się czasami po kilkanaście stron, męczyły mnie i wybijały z rytmu. Fabuła rozkręcała się przez pierwsze sto stron, może trochę więcej, jak dla mnie trochę za długo.

Dużo w tej książce typowo japońskiej surowości. Styl jest oszczędny. Opisy katastrofy są drobiazgowe, ale kliniczne, w większości pozbawione emocji, jakby prowadzone z dalszej perspektywy. Tym bardziej wstrząsający jest jej ogrom i nieliczne fragmenty dotyczące osobistych ludzkich dramatów i emocji. Jest kilka fragmentów naprawdę ładnych językowo, bardzo różniących się od ogólnego stylu powieści. Aż szkoda, że autor posługuje się nimi tak oszczędnie.

Bohaterowie nie są ważnym elementem powieści, wielu nawet nie ma nazwisk. Dialogi też raczej nie porywają. Ma się wrażenie, że postaci są tylko środkiem do ukazania rozwoju sytuacji, same w sobie nie stanowią ważnego elementu świata przedstawionego. Choć tu również pojawia się kilka perełek, takich jak rozmowy Odonagi z Reiko, Yukinaga brnący półprzytomnie przez zniszczone Tokio czy ostatnia rozmowa Tadokoro i starca.

Książka jest wartościowa ze względu na obserwacje dotyczące japońskiego stylu życia i sposobu myślenia. Wyraźnie widać typowo japoński utylitaryzm, solidarność, upór i gotowość do poświęceń obce Polakom. Pod tym względem to na pewno ciekawa lektura.

Bardzo się wahałam przy wydaniu oceny, bo zwykle nie oceniam na więcej niż 6 książek, które się tak wolno rozkręcają, a przez mniej więcej 1/3 lektury bardzo się męczyłam. Jednak ostatecznie wzięłam pod uwagę emocje, które we mnie wywołała - a tych doświadczyłam bardzo dużo w drugiej połowie na poziomie, który rzadko we mnie wywołują książki. Stąd ostatecznie 7, choć moim ulubieńcem w dziedzinie japońskiej sci fi pozostaje Hoshi Shin'ichi.

Sakyō Komatsu jest jednym z najważniejszych przedstawicieli skromnego gatunku, jakim jest japońskie sci-fi. "Zatonięcie Japonii" to old-schoolowa książka z ogromną ilością informacji technicznych i teorii naukowych, które ciągnęły się czasami po kilkanaście stron, męczyły mnie i wybijały z rytmu. Fabuła rozkręcała się przez pierwsze sto stron, może trochę więcej, jak dla...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    182
  • Przeczytane
    177
  • Posiadam
    96
  • Fantastyka
    13
  • Teraz czytam
    10
  • Japonia
    9
  • Science Fiction
    5
  • Chcę w prezencie
    3
  • Ulubione
    3
  • Japonia
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zatonięcie Japonii


Podobne książki

Przeczytaj także