rozwiń zwiń

Wygraj z rakiem. Kuchnia antyrakowa

Okładka książki Wygraj z rakiem. Kuchnia antyrakowa
Neal D. Barnard Wydawnictwo: Fundacja Źródła Życia kulinaria, przepisy kulinarne
252 str. 4 godz. 12 min.
Kategoria:
kulinaria, przepisy kulinarne
Wydawnictwo:
Fundacja Źródła Życia
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
252
Czas czytania
4 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362103256
Tagi:
zdrowie
Średnia ocen

                5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1662
1653

Na półkach: , ,

To, że sposób odżywiania ma wpływ na nasze samopoczucie i stan zdrowia, na szczęście coraz rzadziej podlega dyskusji. I to wspaniale – bo chociaż etiologia raka i innych chorób cywilizacyjnych jest złożona i wciąż nie do końca poznana, nie jesteśmy bezradni. A jedną z dostępnych nam na co dzień broni stanowi właśnie zdrowe jedzenie. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na wiedzę z tego zakresu, jak grzyby po deszczu wyrastają publikacje na temat zdrowego odżywiania. Martwi mnie natomiast fakt, iż w tej istnej dżungli – badań naukowych, sprzecznych wyników oraz przeciwstawnych teorii – tak mało jest pewnych i rzetelnych informacji. A o ile ludzie (względnie) zdrowi, mogą przejście na dietę odkładać na tzw. „jutro” albo eksperymentować na własną rękę, o tyle osoby chore na raka potrzebują konkretnych i sprawdzonych rozwiązań. I to od zaraz. Czy takie rozwiązanie mają Neal D. Barnard i Jennifer K. Reilly, autorzy publikacji pt. „Wygraj z rakiem. Kuchnia antyrakowa”? Uchylając rąbka tajemnicy zdradzę, że ich odpowiedzią na raka, jest przede wszystkim kuchnia wegańska. Podsumowując proponowany przez nich system odżywiania (i jednocześnie recenzowaną pozycję) – można postawić znak równości pomiędzy „kuchnią roślinną” a „kuchnią antyrakową”.

Poradnik „Wygraj z rakiem. Kuchnia antyrakowa” jest częścią szerzej zakrojonej inicjatywy Studium Walki z Rakiem pod nazwą „Odżywcze potrawy i cykl kursów gotowania skierowanych na przeciwdziałanie i walkę z rakiem”. Jednakże, jak zapewniają autorzy, publikacja ta – „nawet w oderwaniu od reszty projektu – pozwala na rzetelne zapoznanie się z rolą odżywiania w zapobieganiu i walce z rakiem” (s. 7).

Pozycję tę podzielić można na dwie części. Pierwsza z nich, obejmująca 11 rozdziałów, zawiera zasady zdrowego odżywiania propagowane przez autorów, a poparte wynikami badań naukowych (plusem pozycji jest bogata bibliografia). Na 100 stronach przedstawiają oni pokrótce związek odżywiania ze zdrowiem, kładąc szczególny nacisk na procesy pro- i antynowotworowe. Krótkie rozdziały tej części poświęcone zostały takim grupom pokarmowym, jak mięso, nabiał i tłuszcz. Szczegółowo omówiono także rolę błonnika pokarmowego oraz związków antyrakowych i zwiększających odporność organizmu (antyoksydanty, związki fitochemiczne). Co ważne, te rozdziały zawierają mnóstwo czytelnych tabel z najważniejszymi danymi (np. zawartość poszczególnych przeciwutleniaczy w poszczególnych grupach pokarmów; przeliczona także na praktyczne jednostki objętości, np. na szklankę). W części I napomknięto także o roli utrzymywania prawidłowej masy ciała w leczeniu i profilaktyce raka. Na zakończenie (a przed przejściem do części poświęconej przepisom), autorzy krok po kroku objaśniają, jak wejść na ścieżkę kuchni roślinnej – od planowania posiłków, poprzez zakupy, na ich przygotowywaniu skończywszy; wyliczają nawet, ile można zaoszczędzić, przechodząc na weganizm (tak, to argument ekonomiczny). Opornym mięsożercom proponują 3-tygodniowy okres próbny (brzmi rozsądnie). Nie zabrakło także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące kontrowersyjnych kwestii w kontekście raka (np. o alkohol, kofeinę, sól, soję, niedobory białka i witaminy B12, etc.), chociaż jakość odpowiedzi mnie akurat nie usatysfakcjonowała. Co ważne, część teoretyczna napisana została przystępnym językiem, wolnym od naukowego żargonu i zrozumiałym dla każdego przeciętnego czytelnika. Zapoznawszy się z całą tą teorią (albo i ją pominąwszy), Czytelnik może wreszcie przejść do praktyki. Czyli – przepisów. Ale najpierw jeszcze pewne wyjaśnienie.
Pełna recenzja na:
‪
http://moznaprzeczytac.pl/wygraj-z-rakiem-kuchnia-antyrakowa-neal-d-barnard-jennifer-k-reilly/

To, że sposób odżywiania ma wpływ na nasze samopoczucie i stan zdrowia, na szczęście coraz rzadziej podlega dyskusji. I to wspaniale – bo chociaż etiologia raka i innych chorób cywilizacyjnych jest złożona i wciąż nie do końca poznana, nie jesteśmy bezradni. A jedną z dostępnych nam na co dzień broni stanowi właśnie zdrowe jedzenie. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    2
  • Ulubione
    1
  • Kulinaria, przepisy kulinarne
    1
  • Zdrowie, medycyna
    1
  • Zdrowie, Dieta, Zioła, Uroda
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wygraj z rakiem. Kuchnia antyrakowa


Podobne książki

Przeczytaj także