Wspomnienia

Okładka książki Wspomnienia
Monika Żeromska Wydawnictwo: Czytelnik biografia, autobiografia, pamiętnik
396 str. 6 godz. 36 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
2007-06-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-06-01
Liczba stron:
396
Czas czytania
6 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-07-03118-7
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
72 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1870
330

Na półkach: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Piękny świat pięknych ludzi dwudziestolecia międzywojennego widziany oczami Moniki Żeromskiej, córki uwielbianego wówczas pisarza polskiego Stefana Żeromskiego. Monika jest cudowną osobą, mającą w sobie radość i fascynację światem, ludźmi, pięknem. I tę radość i fascynację przekazuje nam wspominając swoje dzieciństwo i młodość. Wspomnienia aż kipią od śliczności, delikatności, subtelności. A jednak nie nudzą czy odrzucają, ale uwodzą.

Autorka zaprasza nas do domu rodzinnego (a w zasadzie do domów rodzinnych, bo tę funkcję pełniło wiele miejsc), pełnego ciepła, miłości, wyrozumiałości. Pozwala spojrzeć na miłość swoich rodziców, na swoje miejsce w tej miłości. W zasadzie osnową całych „Wspomnień” jest ogromna miłość, tkliwość i szacunek dla matki i ojca, ich związku i wszystkiego, co z nimi się wiązało.

W opowieści tej pojawiają się ciągle artystyczne i polityczne nazwiska międzywojennej Polski. W nierealnych, dla naszej codzienności, sytuacjach. Bo ludzie z tych sfer przeważnie odpoczywali (w Zakopanem, w Gdyni, na Helu), podróżowali (Rzym, Paryż, Londyn, Włochy, Szwajcaria, Islandia, Norwegia, Dania), spotykali się, rozmawiali, dokształcali (w sztuce, tańcu i językach). W zasadzie: bezproblemowo. Bo jeśli był problem, wystarczyło zwrócić się z prośbą do księcia X, generała Y czy mecenasa Z – i po problemie.

W ten świat pełen Haneczek, Marysieniek i Jadwiś, muzeów, wykwintnych toalet i kawiarń powoli zaczęło się wkradać poczucie zagrożenia rozwijającym się w Niemczech i Włoszech faszyzmem. Zagrożenia na ogół bagatelizowanego. Bo, jak to? Przecież nikt nie odważy się, by w środku Europy, w XX wieku, po tragediach wielkiej wojny? A później, gdy zaczęto już dopuszczać możliwość konfliktu zbrojnego: buńczuczne zapewnienia, że my „ani guzika od munduru”… Autorka wspomina, że w ich środowisku tylko A. Słonimski od początku serio podchodził do groźby zagrożenia. Ale jego nazywano „pacyfistą”, co wcale nie było wówczas powodem do dumy.

Bombardowanie Warszawy i dramat broniącej się, opuszczonej przez władze (autorka mocno przeżyła rozczarowanie ucieczką rządu do Rumunii), a później kapitulującej stolicy.

Gawędziarsko, pięknie prowadzona opowieść wciągnęła mnie w ten nieznany świat, a zachwyty i fascynacje autorki sprawiły, że z ogromną przyjemnością i radością wędrowałam z nią po muzeach, zakamarkach Rzymu czy Bergen, poznawałam realia życia elit artystycznych w tamtych czasach czy spotykałam znane autorce osoby. Polecam.

I jeszcze:
- zdziwienie którejś z babć, że Żydzi, tak jak my, też mają nazwiska,
- bezlitosne skazywanie na niebyt brzydkich fizycznie kobiet,
- powrót do Wydawnictwa Mortkowiczów, które poznałam podczas lektury książek wspomnieniowych J. Olczak-Ronikier,
- zachęta do ponownego przeczytania dzieł S. Żeromskiego.

Piękny świat pięknych ludzi dwudziestolecia międzywojennego widziany oczami Moniki Żeromskiej, córki uwielbianego wówczas pisarza polskiego Stefana Żeromskiego. Monika jest cudowną osobą, mającą w sobie radość i fascynację światem, ludźmi, pięknem. I tę radość i fascynację przekazuje nam wspominając swoje dzieciństwo i młodość. Wspomnienia aż kipią od śliczności,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    119
  • Przeczytane
    90
  • Posiadam
    26
  • Audiobook
    6
  • Ulubione
    5
  • Teraz czytam
    5
  • II wojna światowa
    2
  • Literatura faktu
    2
  • 2020
    2
  • Z biblioteki
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wspomnienia


Podobne książki

Przeczytaj także