Wiele twarzy Ukrainy

Okładka książki Wiele twarzy Ukrainy
Iza ChruślińskaPiotr Tyma Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej historia
351 str. 5 godz. 51 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
Data wydania:
2005-08-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-08-01
Liczba stron:
351
Czas czytania
5 godz. 51 min.
Język:
polski
ISBN:
8322723873
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zrozumieć Ukrainę. Historia mówiona Iza Chruślińska, Jarosław Hrycak
Ocena 7,8
Zrozumieć Ukra... Iza Chruślińska, Ja...
Okładka książki Ukraiński palimpsest. Oksana Zabużko w rozmowie z Izą Chruślińską Iza Chruślińska, Oksana Zabużko
Ocena 7,0
Ukraiński pali... Iza Chruślińska, Ok...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1527
172

Na półkach: , ,

Odkąd książka ta została wydana (2005) dużo się na Ukrainie zmieniło. Sądzę jednak, że rozmówcy Izy Chruślińskiej i Piotra Tymy trafnie diagnozowali stan ukraińskiej świadomości narodowej w tamtym czasie. A była ona mgławicowa, nieokreślona. Zwłaszcza na wschodniej Ukrainie nie istniało ścisłe rozgraniczenie między tożsamością ukraińską a rosyjską. Niewiele było elementów jednoczących Ukraińców, oprócz mapy: „trudno określić, co nas łączy”; „dzisiejsza świadomość historyczna przeciętnego Ukraińca jest niesamowitą mieszaniną wielu różnych elementów i interpretacji”. Jednoczącej roli nie pełni cerkiew, jako że na Ukrainie działają trzy odłamy prawosławia plus cerkiew grekokatolicka. Ale dla przeciętnego wiernego nie ma to znaczenia, jako że… zwykle nie wie, do którego patriarchatu należy – można to poznać tylko po tym, kogo sławi pop, czy patriarchę Aleksieja, czy Filareta… (rozmowa z Natalią Jakowenko).
Z kolei Jarosław Hrycak stwierdza: „nikt nie może wyartykułować mitów starszych niż np. te powiązane z II wojną światową”; wskazuje na dużą żywotność mitu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Mocno podkreśla nieokreśloność ukraińskiej tożsamości narodowej, widzi ją jako obraz impresjonistów – różne nakładające się na siebie plamy; nie ma jasno określonej większości, która byłaby w stanie narzucić swój punkt widzenia. Wtóruje mu prof. Isajewicz „jeśli zaś chodzi o Ukraińców, to na ogół bardzo mało wiedzą nie tylko o konflikcie z Polakami, ale także na temat najnowszej historii własnego narodu”.
Mykoła Riabczuk odwołuje się do swojej koncepcji dwóch Ukrain, dwóch ukraińskich tożsamości – jednej sowieckiej, drugiej budowanej na wzór środkowoeuropejski, narodowy. Tu ciekawa uwaga (podkreślmy, sprzed ponad 10 lat) „większość społeczeństwa nastawiona jest sceptycznie do ukraińskiej idei narodowej”.
Książka w swoim czasie interesująca, niosąca wiele ciekawych refleksji i informacji. Niestety mocno się zdezaktualizowała, i to nie tylko przez zmiany polityczne. Np. stworzony na wzór polskiego Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej mocno promuje mit bohaterskiej UPA, który, jak się wydaje, trafia na podatny grunt wśród młodych ludzi. Mgławicowa tożsamość narodowa okazuje się możliwa do wykreowania za pomocą śmiałej, atrakcyjnej manipulacji.
Autorzy zebrali ciekawy, wybitny wręcz zestaw rozmówców – oprócz wspomnianych m.in. Roman Wapiński, Andrzej Mencwel, Timothy Snyder, Daniel Beauvois. I wielu innych. Niestety, zabrakło pomysłu, któremu podporządkowano by wywiady (np. aktualna sytuacja Ukrainy? Historia Ukrainy i jej odbiór? Stosunki polsko-ukraińskie? Dziedzictwo Giedroycia?). W rezultacie, każdy mówi, co chce i na czym się zna. Trochę to przytłacza czytelnika.

Odkąd książka ta została wydana (2005) dużo się na Ukrainie zmieniło. Sądzę jednak, że rozmówcy Izy Chruślińskiej i Piotra Tymy trafnie diagnozowali stan ukraińskiej świadomości narodowej w tamtym czasie. A była ona mgławicowa, nieokreślona. Zwłaszcza na wschodniej Ukrainie nie istniało ścisłe rozgraniczenie między tożsamością ukraińską a rosyjską. Niewiele było elementów...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    7
  • Przeczytane
    3
  • Polska
    1
  • 1.Myśl polityczna
    1
  • 1.Dzienniki/biografie/wywiady/listy
    1
  • Ukraina
    1
  • 5. Ukraina
    1
  • Teraz czytam
    1
  • 1.Historia
    1
  • 2021
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wiele twarzy Ukrainy


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne