rozwińzwiń

Zrozumieć Ukrainę. Historia mówiona

Okładka książki Zrozumieć Ukrainę. Historia mówiona Iza Chruślińska, Jarosław Hrycak
Okładka książki Zrozumieć Ukrainę. Historia mówiona
Iza ChruślińskaJarosław Hrycak Wydawnictwo: Krytyka Polityczna historia
392 str. 6 godz. 32 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2022-10-27
Data 1. wyd. pol.:
2022-10-27
Liczba stron:
392
Czas czytania
6 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367075602
Tagi:
Ukraina Ukraińcy tożsamość literatura faktu
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Ukraiński palimpsest. Oksana Zabużko w rozmowie z Izą Chruślińską Iza Chruślińska, Oksana Zabużko
Ocena 7,0
Ukraiński pali... Iza Chruślińska, Ok...
Okładka książki Wiele twarzy Ukrainy Iza Chruślińska, Piotr Tyma
Ocena 7,5
Wiele twarzy U... Iza Chruślińska, Pi...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
400
381

Na półkach: , ,

Ohh jakże rzadko można zgodzić z informacją od wydawcy – gdybyś miał przeczytać jedną książkę o Ukrainie to to jest świetny kandydat.

Świeżość spojrzenia, przenikliwe obserwacje, ale i krytyczne wnioski w wykonaniu prof. Hrycaka naprawdę przykuwają uwagę i zachęcają do przemyśleń. Poza dla mnie dość nieciekawym początkiem – bodaj pierwszym rozdziałem (o historykach) resztą była szerokim spojrzeniem na całość ukraińskiej historii. Także relacji polsko-ukraińskiej czy w ogóle przeglądu dziejów Europy środkowo-wschodniej. Pomimo, że całość rozmowy została zarejestrowana w 2008 r. (później nastąpiło tylko uzupełnienie poszczególnych rozdziałów o krótkie postscriptum plus rozdział prof. Hrycaka na zakończenie. I książka okazała się ponadczasowa, gdyż obserwacje pomimo dramatycznej zmiany politycznej i społecznej w Ukrainie – pozostają nadal w mocy.

Nie będę cytował tu jakiś szczególnie smacznych kawałków ale powiem tak, naprawdę warto. To inne spojrzenie także i na naszą historię, niestety często niezbyt przyjemne. Aczkolwiek nie głoszone z pozycji czy ofiary, czy moralnej wyższości, ale właśnie poszukiwania wspólnych odpowiedzi.

Polecam, to ułatwi lepiej zrozumieć naszych sąsiadów, tak mocno teraz doświadczanych.

Ohh jakże rzadko można zgodzić z informacją od wydawcy – gdybyś miał przeczytać jedną książkę o Ukrainie to to jest świetny kandydat.

Świeżość spojrzenia, przenikliwe obserwacje, ale i krytyczne wnioski w wykonaniu prof. Hrycaka naprawdę przykuwają uwagę i zachęcają do przemyśleń. Poza dla mnie dość nieciekawym początkiem – bodaj pierwszym rozdziałem (o historykach)...

więcej Pokaż mimo to

avatar
275
79

Na półkach:

"Zrozumieć Ukrainę. Historia mówiona" skupia się nie tylko na wydarzeniach politycznych i społecznych, ale również na kulturze, tradycjach i tożsamości narodowej Ukrainy. Autorzy starają się ukazać bogactwo i różnorodność tego kraju, a także wyzwania, z jakimi Ukraina musiała się zmierzyć w swojej historii.

Książka jest niezwykle pouczająca i daje nam głębszy wgląd w historię i kulturę Ukrainy. Wzbogaca naszą wiedzę i pozwala nam lepiej zrozumieć ten fascynujący kraj. Gorąco polecam "Zrozumieć Ukrainę. Historia mówiona" wszystkim, którzy interesują się historią, kulturą i polityką Europy Wschodniej.

"Zrozumieć Ukrainę. Historia mówiona" skupia się nie tylko na wydarzeniach politycznych i społecznych, ale również na kulturze, tradycjach i tożsamości narodowej Ukrainy. Autorzy starają się ukazać bogactwo i różnorodność tego kraju, a także wyzwania, z jakimi Ukraina musiała się zmierzyć w swojej historii.

Książka jest niezwykle pouczająca i daje nam głębszy wgląd w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
520
346

Na półkach:

Nazwałabym tę książkę raczej historiozoficzną niż historyczną. Jest to bardzo ciekawe rozważanie o tożsamości narodowej Ukraińców, o tym czym jest państwowość i o roli historii wobec państwowości. Fakty historyczne służą tu jedynie jako ilustracja procesów, są wspominane a nie opowiadane. Czytelnik troszkę pogłębi znajomość historii Ukrainy, z naciskiem na troszkę. Natomiast wiele zagadnień na wpół filozoficznych, jak choćby to czym jest naród, zostało przemyślanych bardzo dogłębnie. Wyraźnie też widać że Hrycak jest specjalistą od historii nowszej, wszystkie procesy sprzed wieku XIX zostały potraktowane bardzo pobieżnie (mi zabrakło szczególnie omówienia „mitu Kozaczyzny” - wspominany i wpływu folwarku na sytuację społeczną na wschodnich terytoriach Rzeczpospolitej - w ogóle pominięty). Podobnie Hrycak jest historykiem idei i wielkich postaci, tematy społeczne dominuje elita, gospodarcze pojawiają się tylko w roli ilustracji. Jarosław Hrycak porusza się w szerokim kontekście intelektualnym, nie jest dogmatyczny i dobrze się go czyta.

Natomiast w samych poglądach Hrycaka widzę sprzeczność. Określa się jako zwolennik „wielkich teorii i interpretacji” w historii i pisze „nie mogę znieść studiów nad pamięcią historyczną”, a jednocześnie cała książka tej pamięci dotyczy. Wydaje mi się też, że z góry zakłada, że z dobrze przepracowanej historii wyłoni się jakaś pozytywna i ogólna prawda. De facto historia w interpretacji Hrycaka jest zaprzęgnięta w służbę państwowości (mimo że Hrycak nie uważa że np. w XIX wieku sprawa była już rozstrzygnięta i państwo ukraińskie musiało powstać),cały czas uzasadnia powstanie państwa. Dochodzi do ideologizacji nauki. (Co moim zdaniem w przypadku historii jest nieuniknione, ale Hrycak zdaje się wierzyć w idealną, bezstronną historię).

Hrycak nie unika mówienia o ciemnych kartach z przeszłości Ukrainy, ale przymiotnik faszystowski w odniesieniu wobec jakiegokolwiek elementu tej historii nie przechodzi mu przez usta – tu też się z nim nie zgadzam, postrzegam faszyzm jako ideologię która nie ominęła żadnego europejskiego narodu w przededniu lub w czasie II wojny.

Spojrzenia Hrycaka na historię Polski może zaskoczyć i tu znowu szkoda, że wiele tematów nie zostało potraktowanych szerzej:
„Gdyby Piłsudski nie zastosował polityki polonizacji wobec mniejszości ukraińskiej na terenach przekazanych Polsce na mocy traktatu ryskiego, Bandera zostałby zwykłym agronomem.” Cytat za Marianną Kijanowską.
„Z punktu widzenia Ukraińców Polska międzywojenna była państwem o katastrofalnej kondycji.”
„Przyznaję rację tym historykom, którzy uważają ze trzeba patrzeć na ten okres całościowo [I wojna, międzywojnie, II wojna], jako na długą polsko-ukraińską wojnę trzydziestoletnią XX wieku.”

Ogólnie „Zrozumieć Ukrainę” to książka zdecydowanie warta przeczytania. Hrycak skłania do myślenia nie tylko o Ukrainie, o możliwych konsekwencjach toczonej przez Ukrainę wojny z rosyjskim agresorem, ale o Polsce (gorzkie i celne podsumowanie ostatnich lat naszej polityki zagranicznej: „ Kaczyński i PiS nie widzą przyszłości Polski we współczesnej Europie, ale w międzywojennym modelu autorytarnych państw narodowych.”) o Europie, przyszłości demokracji, o Rosji (z lektury wyłaniają się niezwykle interesujące pytania o rosyjską tożsamość narodową).

Nazwałabym tę książkę raczej historiozoficzną niż historyczną. Jest to bardzo ciekawe rozważanie o tożsamości narodowej Ukraińców, o tym czym jest państwowość i o roli historii wobec państwowości. Fakty historyczne służą tu jedynie jako ilustracja procesów, są wspominane a nie opowiadane. Czytelnik troszkę pogłębi znajomość historii Ukrainy, z naciskiem na troszkę....

więcej Pokaż mimo to

avatar
465
380

Na półkach:

Rozmowa Izy Chruślińskiej z Jarosławem Hrycakiem to prawdziwa uczta intelektualna, która stanowi miód dla oka i balsam dla umysłu. Zrozumieć Ukrainę znaczy pojąć złożony proces jej wielowiekowego tworzenia z kilku perspektyw. Aspekt historyczny jest jednym z wielu elementów tej skomplikowanej układanki. Iza Chruślińska czuwa nad właściwym podziałem tematycznym rozmowy. Stawia celne pytania, na które Jarosław Hrycak wyczerpująco odpowiada, a każda z jego wypowiedzi utwierdza czytelnika w przekonaniu o potrzebie holistycznego podejścia do tematu powstania Ukrainy, albowiem nie można rozmawiać o przeszłości z pominięciem aspektów socjologicznych, kulturowych, a nawet filozoficznych, z jakimi zderzyłem się w tej porywającej książce. Jej wartość edukacyjna jest nieoceniona. Lektura kolejnych rozdziałów uświadomiła mi niewielki zasób wiedzy na temat Ukrainy, co zamiast budzić frustrację, zrodziło we mnie potrzebę wzmożonego poszukiwania źródeł informacji na temat państwa nad Dnieprem. Rozmowa Izy Chruślińskiej z Jarosławem Hrycakiem staje się pasjonującą opowieścią z nagłymi zwrotami akcji, o jakiej dyskutują z wyraźnym zaangażowaniem. Rozmówcy oddzielają fakty od własnych zapatrywań oraz spostrzeżeń, które nasuwa im dynamika zdarzeń z przeszłości Ukrainy. „Historię mówioną” czytałem z ogromnym podekscytowaniem. Z podziwem spoglądam na rozmówców, ich wiedzę, sposób wyrażania myśli, jak również kulturę wypowiedzi. Oboje są stonowani, stronią od bałwochwalstwa Ukrainy, strzepują z jej historii martyrologiczny nalot, który mógłby zniekształcić ich szalenie wciągającą rozmowę.

Rozmowa Izy Chruślińskiej z Jarosławem Hrycakiem to prawdziwa uczta intelektualna, która stanowi miód dla oka i balsam dla umysłu. Zrozumieć Ukrainę znaczy pojąć złożony proces jej wielowiekowego tworzenia z kilku perspektyw. Aspekt historyczny jest jednym z wielu elementów tej skomplikowanej układanki. Iza Chruślińska czuwa nad właściwym podziałem tematycznym rozmowy....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    84
  • Przeczytane
    26
  • Posiadam
    5
  • Teraz czytam
    4
  • Legimi
    3
  • 2023
    2
  • Ukraina
    2
  • Kupione
    1
  • Polityka
    1
  • Ulubione
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zrozumieć Ukrainę. Historia mówiona


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne