Rozważania o przemocy

Okładka książki Rozważania o przemocy
Georges Sorel Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Cykl: Seria Krytyki Politycznej (tom 44) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Cykl:
Seria Krytyki Politycznej (tom 44)
Tytuł oryginału:
Réflexions sur la Violence
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2014-09-19
Data 1. wyd. pol.:
2014-09-19
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363855857
Tłumacz:
Marek J. Mosakowski
Tagi:
przemoc socjalizm pesymizm
Średnia ocen

                5,6 5,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Enneagram. Dziewięć typów osobowości Andreas Ebert, Richard Rohr OFM
Ocena 7,4
Enneagram. Dzi... Andreas Ebert, Rich...
Okładka książki Ból emocjonalny. Strategie i ćwiczenia, dzięki którym przezwyciężysz cierpienie psychiczne Patrick Fanning, Matthew McKay, Patricia Zurita Ona, Erica Pool
Ocena 10,0
Ból emocjonaln... Patrick Fanning, Ma...
Okładka książki Homoseksualność i homoerotyzm w świecie starożytnym Paweł Sawiński, Andrzej Wypustek
Ocena 7,4
Homoseksualnoś... Paweł Sawiński, And...
Okładka książki Narcystyczna osobowość naszych czasów W. Keith Campbell, Carolyn Crist
Ocena 8,1
Narcystyczna o... W. Keith Campbell, ...
Okładka książki Dlaczego narody przegrywają Daron Acemoglu, James A. Robinson
Ocena 7,5
Dlaczego narod... Daron Acemoglu, Jam...
Okładka książki Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy Ann Frederick, Peter A. Levine
Ocena 7,5
Obudźcie tygry... Ann Frederick, Pete...

Oceny

Średnia ocen
5,6 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
174
158

Na półkach:

Przystępując do czytania pracy Sorela, dziwiłem się że nikt wcześniej nie przetłumaczył jej na język polski. Po zakończeniu lektury, wiem już dlaczego: pomimo nośnego i często przywoływanego tytułu, nie jest tego warta.

W większej swojej części jest to polemika autora z myślami i tendencjami reformistycznymi w socjalizmie i koncepcjami, które dziś moglibyśmy nazwać "państwa opiekuńczego". Sorel słusznie obawia się, że zmierzają one do rozładowania rewolucyjnego potencjału proletariatu w kierunku utrwalenia władzy demoliberalnej oligarchii. Dostaje się zatem Jeanowi Jauresowi, Alexandre'owi Millerandowi, Aristide'owi Briandowi, katolikom społecznym i kilku jeszcze mniej znanym politykom i publicystom francuskim początku XX w.

Pierwszy problem z wywodem Sorela jest jednak taki, że nie ma on charakteru teoretycznego, tylko po części anegdotyczny, a po części publicystyczny. Raczeni jesteśmy serią osobistych złośliwości wobec nielubianych przez autora polityków, zupełnie dziś już nieczytelnych odwołań do debat parlamentarnych i publicystycznych z epoki, komentarzy na temat spraw autorowi bieżących. Stwierdzenia ogólne, ponadczasowe, uniwersalne, które można by uznać za wykład doktryny i cytować również dziś, dadzą się dosłownie policzyć na palcach.

Druga kwestia to chaotyczność wywodu i zagęszczenie cytowań i parafraz; a to z Renana, a to z Nietzschego, a to z prasy codziennej. Sorel przyznaje we wstępie, że jego książka powstawała jako "strumień myśli" wyrażanych w komentarzach do akurat przeczytanych lektur lub bieżących informacji politycznych, co niestety widać. Wywód autorski gubi się tu wręcz często w gąszczu omówień, komentarzy i parafraz, a myśl przewodnią trudno jest wyłowić.

W związku z powyższym, nie wiem czy jest sens zarzucania wydawcy, że zupełnie zaniedbał przypisy. Objaśnienie wszystkich aluzji i odwołań czynionych przez Sorela musiałoby wymagać benedyktyńskiej cierpliwości koniecznej do przewertowania prasy i stenogramów parlamentarnych z epoki. Tym bardziej heroicznej, że objaśnienia takie nie wzbogaciłaby naszej wiedzy o żadne znaczące informacje, służąc jedynie zaspokojeniu ciekawości wyjątkowo dociekliwych czytelników.

Kpiną z czytelnika jest natomiast wstęp pióra Igora Stokfiszewskiego, który po omówienie biografii i kontekstu ideowego myśli Sorela odsyła do prac Stanisława Brzozowskiego i Piotra Laskowskiego, sam zaś serwuje pozbawiony treści kilkustronicowy poprawny politycznie demoliberalny bełkot. Skoro wydawnictwo uzyskało zamiast wstępu jedynie taką fuszerkę, to mogło sobie z korzyścią dla czytelnika zupełnie odpuścić jej publikowanie.

Podsumowując zatem: praca G. Sorela zdecydowanie nie oparła się próbie czasu. Dziś to bezwartościowa makulatura, a godziny spędzone na jej lekturze można z powodzeniem zagospodarować bardziej pożytecznie.

Przystępując do czytania pracy Sorela, dziwiłem się że nikt wcześniej nie przetłumaczył jej na język polski. Po zakończeniu lektury, wiem już dlaczego: pomimo nośnego i często przywoływanego tytułu, nie jest tego warta.

W większej swojej części jest to polemika autora z myślami i tendencjami reformistycznymi w socjalizmie i koncepcjami, które dziś moglibyśmy nazwać...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    65
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    8
  • Teraz czytam
    1
  • Polityka
    1
  • Kupić
    1
  • 2015 - przeczytane
    1
  • Filozofia i Polityka
    1
  • "Seria idee" Krytyki Politycznej
    1
  • 🎓 Popularnonaukowe, naukowe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rozważania o przemocy


Podobne książki

Przeczytaj także