Porozmawiajmy jak dorośli. Jak walczyłem z europejskimi elitami.

Okładka książki Porozmawiajmy jak dorośli. Jak walczyłem z europejskimi elitami.
Janis Warufakis Wydawnictwo: Krytyka Polityczna popularnonaukowa
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
Adults In The Room: My Battle With Europe’s Deep
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2019-01-22
Data 1. wyd. pol.:
2019-01-22
Język:
polski
ISBN:
9788365853653
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
395
359

Na półkach: ,

Wiarygodność niniejszej książki przytępia nieco nieznośne rozdęte ego autora, próbującego (począwszy od podtytułu) przedstawiać się jako samotnego wojownika, otoczonego wyłącznie przez kanalie, wiarołomców, w najlepszym razie mięczaków.
Z pewnością perspektywa pana Warufakisa próbuje dać jednak przynajmniej wskazówkę odpowiedzi na słynne pytanie Kissingera: Unia Europejska? A do kogo tam trzeba zadzwonić?
***
Niemniej gdyby spróbować opowiedzieć przedstawione w niej dylematy językiem greckiej tragedii, premier Tsipras jawi nam się jako Antygona postawiona przed wyborem: wypełnić nakazy Bogów i zbudować stos żałobny na którym spłonie radosna przeszłość Grecji wraz z wszystkimi jej zobowiązaniami. Wkurwiając jednocześnie na dłuższy czas wierzycieli i żegnając szczątki reputacji.
Lub utrzymywać trupa, procesy gnilne maskując dowolną ilością pudru.
***
Nie, żebyśmy nie uważali, że długi należy ostatecznie spłacać, niemniej z pewną ostrożnością traktowaliśmy zawsze argumenty o endemicznym lenistwie i kunktatorstwie Greków, zadając sobie pytanie: ile dokładnie dzbanów oliwy trzeba wyprodukować i sprzedać aby uzyskać ekwiwalent zakupionej uprzednio prasy do ich wyciskania made in Germany.
Jakby ktoś jednak pytał to w 2020 wszystkie zsumowane razem państwa założyciele strefy euro osiągnęły saldo handlu zagranicznego w wysokości niespełna połowy niemieckiego.
Pachnie nam to troszeczkę jak problem systemowy.
***
Ostatecznie przedstawiający się jako antysystemowiec (och, ci antysystemowcy) premier-Antygona wybiera opcje z pudrowaniem. Jak można przypudrować kilkaset miliardów euro długu zapytają pewnie w myślach ci, którym wizja WIBORu rączo mijającego 5% lub CHF w okolicach 5 zł wyraźnie podnosi potliwość dłoni. Ano, może to nie jest łatwe odnośnie naszych żałosnych kredytów hipotecznych, ale w przypadku naprawdę dużych pieniędzy ich radosne transfery z jednej księgi rachunkowej na drugą zdają się być, o czym dobitnie świadczą rozmowy bohaterów niniejszej opowieści niczym specjalnie trudnym.
***
Warstwa pudru na nieboszczyku wydaje się dziś być naprawdę gruba bo w 2020 długowi greckiemu stuknęło ponad 200% GDP (w 2015 około 170%), zaś GDP liczone na statystyczną grecką głowę w 2020 spadło poniżej dna z 2015-16.
***
Czasy się zmieniają , ale Jeff Sachs nadal dzielnie służy jako przewodnik i podpora państwowym bankrutom. Niezależnie od tego czy idzie o raczkujących neoliberałów z Polski czy postkomunistów z Grecji. Z czyjego ramienia?
No właśnie..

Wiarygodność niniejszej książki przytępia nieco nieznośne rozdęte ego autora, próbującego (począwszy od podtytułu) przedstawiać się jako samotnego wojownika, otoczonego wyłącznie przez kanalie, wiarołomców, w najlepszym razie mięczaków.
Z pewnością perspektywa pana Warufakisa próbuje dać jednak przynajmniej wskazówkę odpowiedzi na słynne pytanie Kissingera: Unia...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    78
  • Przeczytane
    19
  • Posiadam
    6
  • Teraz czytam
    2
  • 2021
    2
  • Do kupienia
    1
  • Filozofia
    1
  • Politologia i prawo
    1
  • Do zdobycia
    1
  • 2019
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Porozmawiajmy jak dorośli. Jak walczyłem z europejskimi elitami.


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne