Planety. Gwiazdy. Wszechświat

Okładka książki Planety. Gwiazdy. Wszechświat
Tadeusz Zbigniew DworakLudwik Zajdler Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza astronomia, astrofizyka
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
astronomia, astrofizyka
Wydawnictwo:
Krajowa Agencja Wydawnicza
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
8303024914
Tagi:
niebo obserwacje nieba gwiazdy
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Problemy teledetekcyjnego monitoringu środowiska. Tom II - teledetekcja wód i powierzchni ziemi Tadeusz Zbigniew Dworak, Beata Hejmanowska, Krystian Pyka
Ocena 6,0
Problemy teled... Tadeusz Zbigniew Dw...
Okładka książki Science Fiction 2004 02 (35) Roman Danak, Tadeusz Zbigniew Dworak, Tomasz Kilian, Rafał Kosik, Krzysztof Maciejewski, Andrzej Miszczak, Tomasz Pacyński, Barbara Uznańska, Sebastian Uznański, Rafał A. Ziemkiewicz
Ocena 6,0
Science Fictio... Roman Danak, Tadeus...
Okładka książki Fenix 2000 7/8(96) Paulina Braiter-Ziemkiewicz, Miłosz Brzeziński, Tadeusz Zbigniew Dworak, William Gibson, Jarosław Grzędowicz, Feliks W. Kres, George R.R. Martin, Romuald Pawlak, Terry Pratchett, Redakcja magazynu Fenix, Izabela Szolc, Andrzej Zimniak
Ocena 7,5
Fenix 2000 7/8... Paulina Braiter-Zie...
Okładka książki Nowa Fantastyka 210 (3/2000) Andrzej Drzewiński, Tadeusz Zbigniew Dworak, Konrad T. Lewandowski, Robert Reed, John Whitbourn
Ocena 0,0
Nowa Fantastyk... Andrzej Drzewiński,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
836
554

Na półkach: , , ,

Badania kosmosu są trochę jak badania nad szklanką wody wyciągniętej z oceanu, po obserwacji której stwierdziliśmy, że nie ma w niej ryb. Nie wiem czyje to słowa. “Sprzedał” mi je kolega, który gdzieś kiedyś je przeczytał i on też nie pamięta autora, uważam jednak, że bardzo obrazowo oddają stan naszej wiedzy o wszechświecie.

Na pewno od 1989, czyli roku, w którym została wydana ta książka, wiemy dużo więcej, a jednak nadal wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Na szczęście autorzy Planet, Gwiazd, Wszechświata, czyli Zbigniew Dworak i Ludwik Zajdler, wcale nie aspirują do próby choćby teoretycznej odpowiedzi na którekolwiek z nich, więc książka się nie zdezaktualizowała bardzo mocno, choć trochę na pewno. Autorzy opisują głównie to, co możemy zobaczyć na niebie, a niebo zasadniczo się nie zmienia.

Gwiazdy i planety

Z książki dowiemy się przede wszystkim o tym, jak wygląda i z czego składa się wszechświat. Gwiazdy to głównie wodór, który jest również paliwem napędowym – dzięki niemu Słońce świeci. Planety zaś są bardzo różnorodne, na przykład Wenus ma atmosferę z dwutlenku węgla i padają na niej deszcze z kwasu siarkowego. Znajdziemy też wykresy oraz tabele widocznych z Polski gwiazd. Generalnie książka przybliża informacje, które w latach osiemdziesiątych były dostępne tylko w bibliotekach, zaś dzisiaj można je spokojnie znaleźć w Wikipedii i innych źródłach internetowych.

Autorzy czasami posługują się naukowym żargonem, przez co nie zawsze wszystko rozumiałam, ale prawdę mówiąc nawet się nie starałam. Czytając szukałam raczej ciekawostek, informacji niecodziennych. Nie planowałam stać się znawcą nieba, raczej dowiedzieć się odrobinę więcej, być może złapać bakcyla, żeby się w temat wgłębić i sięgnąć po książkę uzupełnioną o wiedzę zdobytą współcześnie. Wszak książka jest wydana przed wieloma ważnymi odkryciami. Na przykład dopiero trzy lata po jej wydaniu poznaliśmy planety spoza naszego systemu słonecznego.

Prawdopodobnie dzisiaj mamy też o wiele bardziej szczegółową wiedzę na inne tematy w niej poruszone, nie zmienia to jednak faktu, że lektura była całkiem przyjemna. Dowiedziałam się na przykład jak długo będzie świeciło Słońce oraz dlaczego księżyc nazywano siódmym kontynentem.

Na pewno są jakieś bardziej aktualne źródła, które mają już pełniejszą wiedzę z ostatnich lat, jednak ta mała książeczka nadal może być ciekawa, nawet jeśli wiedza w niej zawarta nie zawsze jest aktualna lub autorzy pisali w czasie przyszłym o rzeczach, które się wydarzyły przed jej wydaniem (książka wydana w 1989 roku, pisze o najbliższych wydarzeniach na niebie, które można zobaczyć w 1988).

Badania kosmosu są trochę jak badania nad szklanką wody wyciągniętej z oceanu, po obserwacji której stwierdziliśmy, że nie ma w niej ryb. Nie wiem czyje to słowa. “Sprzedał” mi je kolega, który gdzieś kiedyś je przeczytał i on też nie pamięta autora, uważam jednak, że bardzo obrazowo oddają stan naszej wiedzy o wszechświecie.

Na pewno od 1989, czyli roku, w którym została...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    2
  • #powiedzmy nauki ścisłe
    1
  • MJ5
    1
  • Mam papier
    1
  • Literatura popularnonaukowa
    1
  • Papier
    1
  • Mam
    1
  • Polskie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Planety. Gwiazdy. Wszechświat


Podobne książki

Przeczytaj także