Niezwyciężona jedenastka

Okładka książki Niezwyciężona jedenastka
György Moldova Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
214 str. 3 godz. 34 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1980-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1980-01-01
Liczba stron:
214
Czas czytania
3 godz. 34 min.
Język:
polski
ISBN:
83-07-00349-0
Tłumacz:
Tadeusz Olszański, Magdalena Schweinitz-Kulisiewicz
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Literatura na świecie nr 3/1975 (47) Endre Ady, Gyula Illyés, Ferenc Juhász, György Moldova, Iris Murdoch, István Örkény, Miklós Radnóti, Redakcja pisma Literatura na Świecie
Ocena 0,0
Literatura na ... Endre Ady, Gyula Il...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1058
1010

Na półkach: , , , ,

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej mogą być też ciekawą inspiracją do poszukiwania lektur. Dzięki jednemu z artykułów na portalu udało mi się zidentyfikować autora opowiadania „Więzienna jedenastka”, o fikcyjnych oczywiście mistrzostwach świata drużyn z narodowych z .. zakładów karnych, wydrukowanego w poświęconej tematyce sportowej Literaturze na świecie nr 7/1976 (skądinąd pełnej świetnych tekstów, obok wspomnianych w rekordzie w LC także m.in. "Rollerball" Williama Harrisona), które przeczytałem będąc w ogólniaku. Znając nazwisko autora zlokalizowałem zbiór opowiadań w bazie portalu LC i … jednej z najbliższych wypożyczalni bibliotecznych, a dalej … już z górki.
Książka zawiera 12 opowiadań, w tym tytułowe i oczywiście „więzienne”. I chociaż wszystkie poświęcone są sportowi (oprócz piłki nożnej także lekka atletyka, boks i pływanie) tylko pierwsze napisane jest w stylu realistycznym. Pozostałe trzymają się konwencji satyryczno-absurdalnej z elementami ironii, sarkazmu bądź groteski. Pisane są w narracji pierwszo- lub trzecioosobowej, zaś w obu przypadkach z punktu widzenia Gezy K. (jak kłamca) Kovacsa, działacza klubu Ferencvaros Budapeszt (popularni Fradi), który roztacza swoje opowieści - nierealne, ale śmieszne i pełne nie tylko ironicznych, absurdalnych i groteskowych smaczków. Powtarzają się także postacie drugoplanowe jak doktor Ubul Schön (po madziaryzacji nazwiska – Szaman Ubul) czy największy kaperownik wszystkich czasów Vilmos Forgacs, Bela Brankovics i inni.
Autor, piszący swoje opowiadania głównie w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych minionego stulecia, w kraju gulaszowego socjalizmu Kadara, zręcznie łączył prześmiewczą krytykę ludzkich przywar sknerstwo, alkoholizm, korupcja, kombinatorstwo), węgierskiej megalomanii narodowej ale i właśnie komunizmu, a raczej jego najbardziej widocznych elementów propagandowych. Obśmiał m.in. radziecką książkę Wasyla Nikiforowicza Riecza ”Co pewne, to pewne – porady praktyczne dla obrońców i syberyjskich drwali”, wyższość socjalistycznego więziennictwa, „amatorski” sport wyczynowy w demoludach, nazwy klubów i instytucji a także umieścił w opowiadaniu pracownika, który jako że był w niewoli znał rosyjski, co było aluzja do historii Węgier w II wojnie światowej i po jej zakończeniu.
I dlatego każde z opowiadań czyta się z przyjemnością, aczkolwiek już dawka dwóch większych czy trzech mniejszych dziennie to akurat, ze względu na powtarzalność stylu, na dłuższą metę nużącą.

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej mogą być też ciekawą inspiracją do poszukiwania lektur. Dzięki jednemu z artykułów na portalu udało mi się zidentyfikować autora opowiadania „Więzienna jedenastka”, o fikcyjnych oczywiście mistrzostwach świata drużyn z narodowych z .. zakładów karnych, wydrukowanego w poświęconej tematyce sportowej Literaturze na świecie nr 7/1976 (skądinąd...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    29
  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    7
  • 9) Literatura węgierska
    1
  • Beletrystyka
    1
  • Literatura węgierska
    1
  • Humor
    1
  • 8) Proza
    1
  • Opowiadania
    1
  • Moja własna domowa biblioteczka
    1

Cytaty

Więcej
György Moldova Niezwyciężona jedenastka Zobacz więcej
György Moldova Niezwyciężona jedenastka Zobacz więcej
György Moldova Niezwyciężona jedenastka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także