Nagi umysł. Dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy. Ludzka natura bez złudzeń

Okładka książki Nagi umysł. Dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy. Ludzka natura bez złudzeń
Bogusław PawłowskiTomasz Ulanowski Wydawnictwo: Agora nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2016-02-25
Data 1. wyd. pol.:
2016-02-25
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326823268
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Academia. Magazyn Polskiej Akademii Nauk nr 2 (42)/2015 Ewelina Ciecierska, Jerzy Duszyński, Mirosława Grabowska, Elżbieta Jackowicz, Wysieńska Kinga, Michał Kozakiewicz, Szymon Kozłowski, Paweł J. Mazurkiewicz, Włodzimierz Oniszczenko, Bogusław Pawłowski, Jerzy Zdanowski, redakcja pisma Academia
Ocena 6,0
Academia. Maga... Ewelina Ciecierska,...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa Philip Lymbery, Isabel Oakeshott
Ocena 7,7
Farmagedon. Rz... Philip Lymbery, Isa...
Okładka książki Chemia między nami. Miłość, seks i naukowe podstawy przyciągania Brian Alexander, Larry Young
Ocena 7,3
Chemia między ... Brian Alexander, La...
Okładka książki Gdzie ci mężczyźni? Nikita D. Coulombe, Philip G. Zimbardo
Ocena 6,6
Gdzie ci mężcz... Nikita D. Coulombe,...

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
95 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2475
697

Na półkach: ,

Mam spory problem z tą niewielką książeczką. Z jednej strony temat mnie „rajcuje” od wielu lat, nie mogę postawić jej żadnych merytorycznych zarzutów, ale… To nie jest to, czego się spodziewałem. Nawet jej ewidentne plusy są jednocześnie jej minusami. Zacznijmy od formy. Czyta się szybko i lekko. Książka jest luźnym zbiorem kilku rozmów-wywiadów ze znanym polskim antropologiem na temat zachowań człowieka, co nami kieruje, dlaczego, na co mamy wpływ a na co praktycznie żadnego. Pokazuje, jak bardzo steruje nami biologia i biochemia organizmu. A jednocześnie jaki wpływ mają interakcje biologii i chemii naszego organizmu ze środowiskiem, w jakim żyjemy. Nazywając rzecz po imieniu – jest to książka z zakresu psychologii ewolucyjnej z poważną domieszką ewolucjonizmu, etologii i ekologii człowieka, socjobiologii, kognitywistyki i paru innych dziedzin, które od kilkudziesięciu lat rozwijają się wręcz w lawinowym tempie. I tu leży pies pogrzebany. Moim skromnym zdaniem taka luźna rozmowa autorów bardziej pasuje do programu telewizyjnego czy do różnych dodatków naukowych dołączanych do prasy niż do książki popularnonaukowej. Ilość tematów i informacji jest tak duża, że wręcz rozsadza tę książeczkę. Siłą rzeczy każdy wątek potraktowany jest bardzo powierzchownie, przyczynkarsko. Czytelnicy, którzy z tą tematyką stykają się od niedawna mogą czuć się nieco zagubieni. Nie są wprowadzani łagodnie w temat a od razu rzuceni na głęboką wodę. Dla humanistów często nadal zakotwiczonych w XIX wiecznych ( i starszych) teoriach istoty człowieczeństwa (a te teorie mają się nadal dobrze w naukach humanistycznych) argumentacja może być niezbyt przekonywująca i zagmatwana. Taki sceptyk sceptykiem pozostanie. Tymczasem osoby, które śledzą literaturę popularnonaukową (w języku polskim!) w tym temacie – nic nowego się nie dowiedzą. Książka jest po prostu boleśnie odtwórcza. Nie ma żadnej bibliografii, do której zaciekawionego czytelnika można by odesłać. A przecież od kilkunastu lat na ten temat wychodzi całkiem sporo dobrej literatury, by wymienić takie nazwiska, jak Buss, Baker, Wright, Wrangham, Ridley i wielu innych. Robiąc jedynie spis w stylu "Lektury polecane" książek wydanych po polsku, zebrało by się dobre dwie strony tytułów, jeśli nie więcej. Owszem, pan Ulanowski przywołuje w rozmowie cztery czy pięć tytułów, z czego dwa to niemal nowości („Małpa w każdym z nas” de Waala oraz „Prawy umysł” Haidta), ale przecież o tym wszystkim w mniejszym czy większym zakresie pisali już inni. Wystarczy przywołać choćby „Ewolucję pożądania” Bussa wydaną w Polsce w 1999 roku, „Wojny plemników” Bakera wydano w 2003, wspominane „Moralne zwierzę” Wrighta w 2004! Dwie pierwsze pozycje zresztą w międzyczasie wznawiano. Tak więc „Nagi umysł” może zaskoczyć co najwyżej zupełnego laika, komu temat do tej pory był zupełnie obcy. Tyle, że zamiast jakiegoś spójnego, sensownego obrazu pozostanie zbiór ciekawostek, o których szybko się zapomni. A szkoda. Przeczytałem, szybko zapomniałem.

Mam spory problem z tą niewielką książeczką. Z jednej strony temat mnie „rajcuje” od wielu lat, nie mogę postawić jej żadnych merytorycznych zarzutów, ale… To nie jest to, czego się spodziewałem. Nawet jej ewidentne plusy są jednocześnie jej minusami. Zacznijmy od formy. Czyta się szybko i lekko. Książka jest luźnym zbiorem kilku rozmów-wywiadów ze znanym polskim...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    260
  • Przeczytane
    114
  • Posiadam
    29
  • Popularnonaukowe
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • Teraz czytam
    4
  • Psychologia
    3
  • Ulubione
    2
  • Ebook
    2
  • Nauka
    2

Cytaty

Więcej
Bogusław Pawłowski Nagi umysł. Dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy. Ludzka natura bez złudzeń Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także