Chemia między nami. Miłość, seks i naukowe podstawy przyciągania

Okładka książki Chemia między nami. Miłość, seks i naukowe podstawy przyciągania Brian Alexander, Larry Young
Brian AlexanderLarry Young Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
The Chemistry Between Us: Love, Sex, and the Science of Attraction
Wydawnictwo Naukowe PWN
2013-05-13
2013-05-13
Anna Klingofer
chemia związki miłość seks

„Miłość tak naprawdę nie przylatuje i nie odlatuje. Złożonymi zachowaniami otaczającymi te emocje rządzi kilka molekuł w naszych mózgach”.

DLA KOGO:
„Co sprawia, że dwie zupełnie obce sobie osoby dochodzą do wniosku, że nie tylko byłoby miło dzielić życie, lecz że wręcz muszą to zrobić? Jak mężczyzna może twierdzić, ze kocha swoją żonę, a jednocześnie uprawiać seks z inną kobietą? Co powoduje, że pozostajemy w związku nawet wtedy, gdy opadły już romantyczne uniesienia? Jak to możliwe, że zakochujemy się w „niewłaściwej” osobie? Co sprawia, że ludzie wybierają dany „typ”? Jak rodzi się miłość? Dlaczego matki opiekują się swoimi dziećmi? Co leży u podstaw płci osób, do których kierujemy nasze uczucia? Co to w ogóle oznacza, że ktoś jest kobietą albo mężczyzną?”.

Jeśli te pytania Cię zaciekawiły i chcesz poznać odpowiedź na nie z perspektywy neurochemicznej – to książka dla Ciebie. Oraz oczywiście jeśli nie boisz się stwierdzenia, że miłość, to chemia.

CO W ŚRODKU:
- Wytłumaczenie wymienionych w powyższym cytacie zjawisk na gruncie teorii psychologii ewolucyjnej oraz działania hormonów i neuroprzekaźników w mózgu. Neurochemiczny opis łączenia się w pary, dynamiki związków, tęsknoty i uzależnienia od partnera, różnic płciowych, a także relacji matki z dzieckiem i kształtowania się człowieka także na gruncie płciowości.

- Mnóstwo opisów badań, treść opiera się na wynikach naukowych analiz, a na końcu znajduje się prawie 30-stronicowa bibliografia do każdego rozdziału. Mimo to książka napisana jest bardzo przystępnie i nie trzeba mieć wcześniejszej styczności z budową mózgu czy wiedzy na temat biologii, by ją zrozumieć. Wiele zjawisk poprzedzonych jest prostymi historyjkami wprowadzającymi, Autorzy wplatają też luźne żarty (mnie akurat trochę irytowały, ale czynią lekturę bardziej lekką). Czasem gubiłam się też w ilości przytaczanych nazwisk, ale szybko się odnajdowałam :)

- Dużo odwołań do badań na zwierzętach, które w kwestii łączenia się w pary, rozmnażania, tworzenia więzi społecznych, a przede wszystkim działania neuroprzekaźników i innych substancji chemicznych są bardzo podobne do ludzi. Z tej książki dowiesz się na przykład, że mężczyzna bardziej niż nam się wydaje podobny jest do…nornika :)

- Polecam szczególnie osobom, które dopiero zaczynają interesować się daną tematyką. Dla dobrze zaznajomionych sporo informacji może być powtórką.

DLA KOGO:

Nie jest to książka dla zatwardziałych romantyków.
Pozwala spojrzeć na nasze myśli i uczucia z nieco większej perspektywy. Uświadamia też, jak niewiele wciąż wiemy na temat funkcjonowania mózgu i jak ogromne znaczenie w naszym życiu mają cząsteczki chemiczne, których nazw wiele osób nawet nie zna.
Lubię do niej wrócić od czasu do czasu.

Nie jest to książka dla zatwardziałych romantyków.
Lubię do niej wrócić od czasu do czasu.

Doskonała pozycja dla osób, które wierzą że miłość to coś więcej niż motylki w brzuchu niewiadomo skąd. Książka dogłębnie wyjaśnia w jakich częściach mózgu rozpoczyna się proces zauroczenia tudzież miłości oraz jakie substancje w nim wytwarzane są za za nie odpowiedzialne.

Bardzo ciekawa pozycja, przedstawiająca takie uczucia jak miłość, czy instynkt macierzyński, jako "skutek uboczny" działania hormonów. Oczywiście wszystko dla przetrwania gatunku. Przyjemna, choć niekiedy przeładowana informacjami. Polecam.

Bardzo przystępny język, zabawne, obrazowe porównania i ładna puenta. Książka z gatunku "lekkiej" literatury popularnonaukowej. Gawędziarski styl, zupełnie inny niż np. u Damasio, który ociera się o rozprawę czysto naukową.

Brakowało mi trochę więcej wiedzy stricte neurologicznej, ale czytało się bardzo przyjemnie i można wiele zapamiętać. Polecam na początek przygody z tą tematyką, bo niestety wiele informacji przytoczonych w książce, było dla mnie oczywistych.

Miałam chyba za duże oczekiwania chemiczne jeśli chodzi o tą książkę. Sądziłam, że będą zawarte w niej ciekawości, którymi można zadziwić chemika. Co prawda, wszystko układa się w fajną całość jednakże tytuł chyba nie pasuje do ogółu. Z książki pamiętam głównie wątki z wazopresyną, oksytocyną, dopaminą i tego typu rzeczami. Niby ciekawe, niby fajnie się czyta i niby można polecić ale gdyby ktoś mnie pytał - to bez szału.

Jedna z najbardziej błyskotliwych książek tego pokroju, które miałem przyjemność przeczytać. Zabawna, przesiąknięta faktami, do bólu rozkładająca tak wzniosłe uczucie jak miłość czy bliskość na czynniki pierwsze.
Dla mnie jako biochemika wspaniała pożywka :)

Dla mnie jako biochemika wspaniała pożywka :)

Czym jest miłość, w jakich okolicznościach się rodzi oraz jaki mamy na to wszystko wpływ?
Przystępnie napisany, pasjonujący świat uczuć, emocji. Ujęty od strony neurobiologii oraz fizjologii.
Autorzy poruszają temat miłości, nie tylko od strony budowania związków, ale i relacji pomiędzy matką, a dzieckiem. Analizują co się dzieję w mózgu osoby zakochanej i porzuconej. Jak istotny może być naturalny poród czy karmienie, a także jak ważna jest fizyczna obecność i dotyk w kształtowaniu realcji społecznych. Wzięto również pod lupę, wpływ hormonów, na rozwój ciała i umysłu już w łonie matki oraz różnice pomiędzy miłością męską, a kobiecą. Nie zabrakło i problemu uzależnień, tak od drugiego człowieka, jak i substacji odurzających. Ciekawe badania i hipotezy.
Wartościowa wiedza, nie tylko dla badaczy, ale i zwykłych ludzi, którzy chcą wiedzieć coś więcej o naturze miłości, jak i o sobie samym, bądź bliskich.

Bardzo ciekawa książka próbująca odpowiedzieć na wiele pytań. Pytanie "Dlaczego kochamy?" jak sami autorzy podkreślają wciąż pozostaje bez odpowiedzi tak jak i pytanie "Dlaczego zdradzamy?". Hipotezy które przedstawili autorzy wydają się nieco przygnębiające, miłość jest uzależnieniem - dosłownie!. Miłość jest efektem działania substancji chemicznych (słyszeliśmy to wielokrotnie) w książce mamy okazję zapoznać się z badaniami nad zwierzętami i okazuje się że mężczyzna podobny jest do nornika ;) autorzy przekonują że od zwierząt różnimy się niewiele

Miłością ze strony molekularnej od niedawna zacząłem się interesować, lecz ciągle brakowało mi jakiejś lektury wyjaśniającej zależności między hormonami. Artykułów jak i informacje z wikipedii zdecydowanie mi nie wystarczyły. Planowałem wręcz nawet, czy by może kiedyś nie zająć się badaniami w tym temacie i samemu napisać podobnej książki. Do czasu, aż przypadkowo w biblioteczce pewnego użytkownika znalazłem tę książkę. Od razu chciałem ją przeczytać, tak też przeszukałem katalogi pobliskich bibliotek, a że nie była dostępna zdecydowałem się na zakup jej na znanym portalu aukcyjnym.

W skrócie książka wystarczająco wyjaśnia procesy jakie zachodzą u nas podczas miłości, zakochania, uzależnienia, pożądania jak i cudzołóstwa. Styl pisania jest pisana w charakterze ściśle naukowym, lecz jest jest dopasowany, by każdy ciekawy czytelnik był w stanie zrozumieć. Trudniejsze terminy wyjaśnione są w przejrzysty sposób, za pomocą luźnych porównań. Do dodatkowo wszystko jest potwierdzone dosyć obszerną bibliografią.

Bardzo polecam. Prosiłbym również osoby, które znają jakieś tytuły w tej tematyce, by mi je podesłały.

• Psychologia
  • Nauka
  • Naukowe

Dodaj cytat z książki Chemia między nami. Miłość, seks i naukowe podstawy przyciągania