Krwawe dożynki. 1943

Okładka książki Krwawe dożynki. 1943
Mariusz Nowik Wydawnictwo: Prószyński i S-ka historia
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2023-08-29
Data 1. wyd. pol.:
2023-08-29
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788383520568
Średnia ocen

                8,4 8,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,4 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
216
212

Na półkach:

Dom Sylwii Warakomskiej-Grzyckiej oddalony był około półtora kilometra od niemieckiego obozu na Majdanku. Trzeciego maja 1943 r. widzi na terenie obozu wykopane doły, a tuż nad nimi jakby stoją ‘zapałeczki’. Słyszy strzał i ‘zapałeczka’ ginie z pola widzenia. Strzał następuje po strzale. Sylwia chowa się w domu. Tego dnia w obozie na Majdanku, w Poniatowej i w Trawnikach rozstrzelano 42 tys. Żydów.

‘Dożynki’, jak pięknie nazwano akcję wymordowania wszystkich Żydów z dystryktu lubelskiego, były największą egzekucją w dziejach niemieckich obozów koncentracyjnych. Dziś po tych wydarzeniach pozostała ubita ziemia, gdzieniegdzie kamień z inskrypcją upamiętniającą te tragiczne wydarzenia i spisane relacje świadków. Tyle. W ciągu dwóch dni zlikwidowano populację małego miasta.

W "Krwawych dożynkach" o tych przejmujących dniach autor opowiada głównie losami Estery i Ludwiki, które wyszły z grobu. Dosłownie. Przeżyły egzekucję, ale straciły wszystkich bliskich. Czy mają jeszcze po co żyć?

Poza wiernością źródłom, najcenniejsza w tej książce jest troska autora o to, byśmy w ofiarach zobaczyli ludzi, abyśmy uzmysłowili sobie ogrom tragedii, oraz że twarze, niezliczone twarze, posiadały imiona i nazwiska. Autor przedstawia nam relacje świadków, kopie dokumentów oraz stara się tworzyć własną, narracyjną opowieść. Finalnie ukazuje, jak w ciągu 48 godzin udało się pozbawić życia tak wiele osób. Osób, które miały imiona, bliskich, marzenia i troski. Przybliża nam tę zbyt mało znaną tragedię, która skryła się trochę w cieniu tych nieludzkich czasów.

I jakkolwiek to nie zabrzmi uważam, że to jest jedna z lepiej napisanych książek o tej tematyce niebędąca wspomnieniem byłego więźnia obozu.

Sandra

Dom Sylwii Warakomskiej-Grzyckiej oddalony był około półtora kilometra od niemieckiego obozu na Majdanku. Trzeciego maja 1943 r. widzi na terenie obozu wykopane doły, a tuż nad nimi jakby stoją ‘zapałeczki’. Słyszy strzał i ‘zapałeczka’ ginie z pola widzenia. Strzał następuje po strzale. Sylwia chowa się w domu. Tego dnia w obozie na Majdanku, w Poniatowej i w Trawnikach...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    62
  • Przeczytane
    27
  • Posiadam
    5
  • 2023
    2
  • Ulubione
    2
  • Idealna na prezent
    1
  • Polskie autorki i autorzy
    1
  • Elitki
    1
  • E-Booki
    1
  • 2023
    1

Cytaty

Więcej
Mariusz Nowik Krwawe dożynki. 1943 Zobacz więcej
Mariusz Nowik Krwawe dożynki. 1943 Zobacz więcej
Mariusz Nowik Krwawe dożynki. 1943 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne