Koleje wąskotorowe na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej Polskiej

Okładka książki Koleje wąskotorowe na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej Polskiej
Carlheinz BeckerBogdan Pokropiński Wydawnictwo: Kolpress historia
376 str. 6 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Kolpress
Data wydania:
2020-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2020-01-01
Liczba stron:
376
Czas czytania
6 godz. 16 min.
Język:
polski
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1160
938

Na półkach: ,

"Mam mieszane uczucia..."
Przebrnąłem przez tą książkę i po jej przeczytaniu nie mogę jednoznacznie zachęcić do sięgnięcia po nią. Temat kolejek wąskotorowych na kresach to bardzo ciekawe zagadnienie. Zdaję sobie sprawę z ogromnych trudności w kwerendzie, gdyż wiele dokumentów uległo zniszczeniu, wskutek burzliwych dziej tych ziem. Mimo wszystko uważam, że można to było zrobić nieco lepiej.
Książkę pisało czterech autorów i to niestety widać. Jest ona momentami nierówna, ale po kolei...
Zacznijmy od wstępu. Niestety nie jest on najlepszy. Przebija przez niego nieobiektywna tęsknota za tymi ziemiami i jest bardzo nudny. Może lepiej gdyby pisał to zawodowy historyk?
Po wstępie czeka nas charakterystyka poszczególnych kolejek. Pisana według jednego schematu. Powstanie, I wojna światowa, pod polskim zarządem, lata 1939 -44 i losy powojenne (po przejęciu przez Rosjan).
Te ramy sprawdzają się o ile nie są zaburzane tematami "około kolejowymi". Czasami wskutek nadmiernych wtrąceń gubimy wątek główny. Możemy przeczytać miedzy innymi o historii domu Mickiewicza. Tylko, czy w takiej książce to naprawdę jest potrzebne? Tak samo charakterystyka większych miast, zakładów pracy itp. Mnie takie pobocza nie interesują i stanowią niepotrzebny wypełniacz.
Rozdział o kolejkach gospodarczych i leśnych powiela też te błędy.
Opis taboru stosowanego na kolejkach w kwestii wagonów bardzo lakoniczny i na pewno będzie wymagał dalszych badań.
Niekiedy autorzy cytują w całości całe dokumenty. Szczególnie jeśli dotyczą opisu kolejki. To też dobry krok.
Ponadto mamy wspomnienia ludzi jeżdżących daną kolejką a także obszerne cytaty z przewodników turystycznych.
Wiele danych zebranych jest w tabelach.
Tekstowi głównemu towarzyszą zdjęcia. Są one dobrej jakości i wielkości. Opisy tych fotografii też są zrobione porządnie. Czasami zastanawia ich dobór. Tu również autorzy czasami zbaczają z tematu i możemy dostrzec jakieś pałac myśliwski - opisywany w tekście. Jego związek z koleją jest taki, że właściciel przyjechał nią na polowanie...
Czasami autorzy przedstawiają na zdjęciach artykuły o działalności firmy mającej tyle wspólnego z koleją, że woziła nią drewno. Możemy natrafić też na zbiór reklam firm drzewnych... też woziły swoje towary koleją. Ale czy to jest wystarczający powód by zamieszczać je w książce?
Moim zdaniem nie...
Oprócz zdjęć mamy schematy linii. Są one dwóch rodzai. Dobre i fatalnie wykonane. Te drugie wyglądają jakby je robił uczeń po kilku lekcjach painta...
Schematy stacji są małe i nieliczne - szkoda.
Wydanie staranne- twarda lakierowana oprawa i bardzo dobrej jakości kredowy papier. Tutaj wydawnictwo Kolpress pokazało klasę.
Podsumowując mam wrażenie, że autorzy nie do końca ogarnęli wielkość tematu. Nie wiem czy nie lepiej było podzielić całość i skupić się na mniejszych fragmentach.
Tak dostajemy zarys całości, który nie do końca wyczerpuje temat (wiem, że jest to trudne zagadnienie i prawie niemożliwe do wyczerpania, ale pobieżne prześlizgiwanie się też nie jest dobre) i może służyć za wstęp do poszukiwań.
Każdy kupuje na własną odpowiedzialność, warto przejrzeć przed wydaniem kasy.

"Mam mieszane uczucia..."
Przebrnąłem przez tą książkę i po jej przeczytaniu nie mogę jednoznacznie zachęcić do sięgnięcia po nią. Temat kolejek wąskotorowych na kresach to bardzo ciekawe zagadnienie. Zdaję sobie sprawę z ogromnych trudności w kwerendzie, gdyż wiele dokumentów uległo zniszczeniu, wskutek burzliwych dziej tych ziem. Mimo wszystko uważam, że można to było...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Kolej
    1
  • Chcę przeczytać
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Koleje wąskotorowe na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej Polskiej


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne