Knut Wielki. Król Anglii, Danii i Norwegii (ok. 995-1035)

Okładka książki Knut Wielki. Król Anglii, Danii i Norwegii (ok. 995-1035)
Jakub Morawiec Wydawnictwo: Avalon biografia, autobiografia, pamiętnik
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Avalon
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788377300916
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki W świecie bogów, ludzi i zwierząt. Studia ofiarowane Profesorowi Leszkowi Pawłowi Słupeckiemu Michał Dzik, Remigiusz Gogosz, Jakub Morawiec, Leszek Poniewozik
Ocena 0,0
W świecie bogó... Michał Dzik, Remigi...
Okładka książki Liber Romani. Studia ofiarowane Romanowi Michałowskiemu w siedemdziesiątą rocznicę urodzin Agnieszka Bartoszewicz, Andrzej Buko, Marian Dygo, Tomasz Jurek, Robert Kasperski, Halina Manikowska, Jakub Morawiec, Grzegorz Pac, Zbigniew Pianowski, Aneta Pieniądz, Jerzy Pysiak, Maksymilian Sas, Krzysztof Skwierczyński, Jerzy Strzelczyk, Jarosław Wenta, Leszek Wetesko
Ocena 0,0
Liber Romani. ... Agnieszka Bartoszew...
Okładka książki Pogranicza w polskich badaniach mediewistycznych Michał Dzik, Jerzy Ginalski, Andrzej Janeczek, Grzegorz Jawor, Sylwia Jędrzejewska, Adrian Jusupović, Małgorzata Kołacz-Chmiel, Piotr N. Kotowicz, Renata Leśniakiewicz-Drzymała, Jakub Morawiec, Łukasz Neubauer, Michał Parczewski, Aleksander Paroń, Joanna Srholec-Skórzewska, Krzysztof Stopka, Tadeusz Mikołaj Trajdos, Renata Trawka
Ocena 0,0
Pogranicza w p... Michał Dzik, Jerzy ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
295
295

Na półkach: ,

Muszę przyznać, że srogo się zawiodłem na biografii Knuta Wielkiego. Jakkolwiek Jakub Morawiec należy do najwybitniejszych znawców dziejów Skandynawii w średniowieczu, celując szczególnie w przełom X i XI wieku, to muszę z przykrością stwierdzić, że przekaz informacji w jego wydaniu jest wyjątkowo nużący. Im dalej w las, tym drzewa zbyt gęste, tak, że ledwo można między nimi przejść. A sporo sobie obiecywałem po tej pozycji, tym bardziej, że w polskim piśmiennictwie historycznym próżno szukać książek o tej tematyce. Można powiedzieć nawet, że wypełniona została tutaj pewna luka. Zdawałem sobie wprawdzie sprawę z typowo naukowego charakteru tej biografii, aczkolwiek liczyłem na bardziej strawny "kąsek". Jeśli chodzi o aparat naukowy, to wzbudza on oczywiście uzasadniony podziw, lecz warto by było postarać się o ciut inną formę, biorąc pod uwagę to, że praca została wydana w komercyjny sposób.
Odnosząc się do samej treści warto zauważyć, że postać władcy Danii i Anglii jest dosyć mało znana szerszej publiczności w Polsce. Jest to o tyle dziwne, jeśli się zważy, że mamy tutaj przecież do czynienia z wnukiem Mieszka I. Sam fakt pokrewieństwa dynastii Piastów (Knut otrzymał na chrzcie jako drugie imię - Lambert, co wzmacnia przeświadczenie o jego pokrewieństwie z rodem pierwszych władców Polski) z jednym z najpotężniejszych władców średniowiecza powinien powodować większe zainteresowanie w naszej historiografii. Tymczasem obowiązuje w niej jeszcze sporo mitów. Na przykład w powszechnej świadomości funkcjonuje jako pewnik imię matki Knuta jako Sygryda Storrada (słowiańska Świętosława), co zdaniem Morawca, w oparciu o krytykę źródeł, jest nieweryfikowalne.
Jeśli wiadomości o piastowskiej proweniencji Knuta należą jeszcze do tych ciekawszych, to nie można tego powiedzieć o bardzo szczegółowym opisie autora odnośnie relacji władcy z jego dworem oraz historii politycznej okresu jego panowania w Danii i w Anglii. Morawiec do tego stopnia dzieli włos na czworo, że w połowie książki nie ma się już zbytniej ochoty brnąć dalej. Wielka szkoda.
Książkę, jeśli już miałbym ją komuś polecać, to chyba tylko wyłącznie jako pozycję w bibliografii pracy magisterskiej z tej tematyki.

Muszę przyznać, że srogo się zawiodłem na biografii Knuta Wielkiego. Jakkolwiek Jakub Morawiec należy do najwybitniejszych znawców dziejów Skandynawii w średniowieczu, celując szczególnie w przełom X i XI wieku, to muszę z przykrością stwierdzić, że przekaz informacji w jego wydaniu jest wyjątkowo nużący. Im dalej w las, tym drzewa zbyt gęste, tak, że ledwo można między...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    35
  • Przeczytane
    33
  • Posiadam
    19
  • Historia
    8
  • Średniowiecze
    4
  • Biografie
    2
  • Skandynawia
    2
  • Historia - średniowiecze
    2
  • Ulubione
    2
  • HISTORIA I PODRÓŻE
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Knut Wielki. Król Anglii, Danii i Norwegii (ok. 995-1035)


Podobne książki

Przeczytaj także