Jak powstawały i jak upadały zakłady przemysłowe w Polsce (1946–2012)

Okładka książki Jak powstawały i jak upadały zakłady przemysłowe w Polsce (1946–2012)
Andrzej KarpińskiStanisław Paradysz Wydawnictwo: Muza historia
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2013-05-27
Data 1. wyd. pol.:
2013-05-27
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377584033
Tagi:
przemysł historia polski przemysł
Średnia ocen

                8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Od uprzemysłowienia w PRL do deindustrializacji kraju Andrzej Karpiński, Stanisław Paradysz, Paweł Soroka, Wiesław Żółtkowski
Ocena 8,7
Od uprzemysłow... Andrzej Karpiński,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
243
90

Na półkach: ,

Przez ostatnie trzydzieści lat Polska przeszła ogromne przemiany polityczne, gospodarcze i społeczne. Można stwierdzić że transformacja skończyła się sukcesem. Warto pamiętać o kosztach zarówno ekonomicznych jak i społecznych które ponieśliśmy w tych latach. Często w debacie publicznej zjawiska niekorzystne towarzyszące przemianą, tłumaczy się pięćdziesięcioma latami komunizmu, pomijając błędy popełnione podczas ich przeprowadzania. Ponieważ interesuję się tematem transformacji postanowiłem sięgnąć po omawianą książkę.

Jest to praca zbiorowa w której został przeanalizowali i udokumentowali dorobek PRL-u w budowie zakładów przemysłowych i ich dalsze losy podczas przejścia od gospodarki planowej do gospodarki rynkowej w latach 1989-2012. Przedmiotem badania stało się 1615 przedsiębiorstw przemysłowych wybranych według kryteriów, opisanych w jednym z rozdziałów książki. Autorzy w swojej książce stawiają następującą tezę, iż koszty transformacji w Polsce zwłaszcza w przemyśle były za duże. Skala likwidacji majątku przemysłowego i skala bezrobocia, były o wiele większa niż w innymi krajach europy wschodniej, które przeszły transformację.

Oczywiście autorzy wskazują na potrzebę przeprowadzenia zmian w strukturze przemysłu, wynikających z innych potrzeb w gospodarce planowej, a innych w gospodarce rynkowej. Nie negują samego faktu upadku zakładów przemysłowych po 1989 r., jedynie krytycznie oceniają ich skalę i charakterystykę.

Wskazują oni również przyczyny niekorzystnych procesów i zjawisk zaistniałych w okresie transformacji: terapia szokowa, brak polityki gospodarczej, negatywny stosunek do państwowych przedsiębiorstw, dominacja krótkookresowego myślenia nad długookresowa perspektywą. Zbyt szybkie otwarcie naszego rynku dla zagranicznych towarów i braku okresu przejściowego, który dał by czas na dostosowanie się do konkurowania na światowym rynku.

Opisywana książka stanowi ciekawe źródło informacji. Czytając ją dowiadujemy się ile wybudowano przedsiębiorstw przemysłowych w słusznie minionym systemie, które stanowiły podwalinę pod dzisiejszy sukces naszego kraju. Jednocześnie transformacja, nie jest pasmem samych sukcesów, podczas jej przeprowadzania popełniano błędy, które miały znaczący wpływ na zwiększenie kosztów przemian, choć były one nieuniknione. Aktualne elity rządzące jak i przyślij politycy powinni zapoznać się z tą pracą i innymi poruszającymi podobną tematykę aby nie popełniać błędów przyszłości.

Przez ostatnie trzydzieści lat Polska przeszła ogromne przemiany polityczne, gospodarcze i społeczne. Można stwierdzić że transformacja skończyła się sukcesem. Warto pamiętać o kosztach zarówno ekonomicznych jak i społecznych które ponieśliśmy w tych latach. Często w debacie publicznej zjawiska niekorzystne towarzyszące przemianą, tłumaczy się pięćdziesięcioma latami...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    42
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    5
  • Teraz czytam
    3
  • Polityka
    1
  • Inwestowanie
    1
  • Historia
    1
  • Ekonomia
    1
  • Poradnik / Podręczniki / Rozwojowe
    1
  • Myśl ekonomiczna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Jak powstawały i jak upadały zakłady przemysłowe w Polsce (1946–2012)


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne