Husaria

Okładka książki Husaria
Jerzy CichowskiAndrzej Szulczyński Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej historia
242 str. 4 godz. 2 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
Data wydania:
1981-06-01
Data 1. wyd. pol.:
1981-06-01
Liczba stron:
242
Czas czytania
4 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
8311065683
Tagi:
Husaria Cichowski Szulczyński
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
37 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
494
492

Na półkach:

Interesujące i zmusza do wysiłku z zakreślaczem i ołówkiem.
Początek poświęcony jest pochodzeniu husarii od jednostek złożonych z Serbów, początkowo znikomo opancerzonych, a następnie główny nacisk położony jest na roztrwonienie siły tej formacji z uwagi na (ugruntowany wprawdzie sukcesami) mit elitarności powodujący nadmierne umiłowanie przepychu, tworzenie mitu sarmatyzm, do których ostatecznie dołożyło się ogólne osłabienie Polski po potopie szwedzkim.
Część druga--poświęcona uzbrojeniu--dla mnie najciekawsza--nie tylko osławiona husarska szabla (którą cytowany olimpijczyk, Wojciech Zabłocki uważa za wszechstronniejszą od katany), ale również kopie (w odróżnieniu od lanc i rohatyn) budzące postrach nawet w piechocie z bronią palną, łuki odwrócone, broń palna husarii, koncerze ("szpikulce" do przebijania zbroi), pancerz husarza, który wytrzymywał strzały z pistoletu... Jest też o słynnych skrzydłach.
Część trzecia--konie--autorzy przytaczają rozmaite źródła, np. pamiętniki, opisy dawnych hipologów, z których wnioskować można o tym jakie rasy koni wykorzystano do stworzenia polskiego konia husarskiego i jak ten ostatni--będąc tylko mieszańcem konia wschodniego--mógł prześcignąć pierwowzór.
Część czwarta--sposoby walki--o tym jak zachód stawiał na piechotę i siłę ognia, a przeoczył siłę kawalerii, której Polska nie zarzuciła ze względu na niemożność pokonania Tatarów innymi formacjami i udoskonaliła tak, że piechota z bronią palną mogła przeżyć trudne chwile.
Część ostatnia--wielkie bitwy husarii: Kircholm, Kłuszyn, Chocim, Trzciana, Wiedeń... Cóż, opisy tych bitew są bardzo emocjonalne i można przy opisie odsieczy wiedeńskiej się wzruszyć i poczuć dumę narodową. Wspomnianych jest też kilka bitew przegranych, gdzie mimo potencjału husarii, nie został on wykorzystany przez dowódców, a wreszcie zmierzch husarii po wprowadzeniu broni szybkostrzelnej, choć nawet i tu husaria przy dużych już stratach własnych zdolna była przełamać linię nieprzyjaciela.
Na plus książki oprócz poważnego potraktowania niezbędnych zagadnień dochodzi pasja autorów, która mocno bije z tekstu. Z pewnością, jest to jedna z tych książek, przy których czuje się żal, że "to już koniec".
I jeszcze dodam, że o ile dobrze naliczyłem, książka opiera się na 107 pozycjach literatury--wydaje mi się całkiem sporo aby w pełni zaufać wiedzy autorów. Jeśli dodać do tego, że na rynku wtórnym książka jest do zdobycia za śmieszne pieniądze (ja dostałem za 9,60zł), to nic tylko mogę polecić.

Interesujące i zmusza do wysiłku z zakreślaczem i ołówkiem.
Początek poświęcony jest pochodzeniu husarii od jednostek złożonych z Serbów, początkowo znikomo opancerzonych, a następnie główny nacisk położony jest na roztrwonienie siły tej formacji z uwagi na (ugruntowany wprawdzie sukcesami) mit elitarności powodujący nadmierne umiłowanie przepychu, tworzenie mitu sarmatyzm,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    48
  • Chcę przeczytać
    37
  • Posiadam
    20
  • Historia
    11
  • Historyczne
    2
  • Nowożytność
    2
  • Wojskowość
    2
  • Ulubione
    2
  • Wujowe
    1
  • Bib
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Husaria


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne