Powstanie Styczniowe

Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Korespondencja. Stefan Kieniewicz - Henryk Wereszycki 1947-1990 Stefan Kieniewicz, Elżbieta Orman, Henryk Wereszycki
Ocena 0,0
Korespondencja... Stefan Kieniewicz, ...
Okładka książki Mówią wieki. Antologia tekstów 1958–2007 Władysław Bartoszewski, Jan Baszkiewicz, Marian Biskup, Maria Bogucka, Jerzy Dowiat, Aleksander Gieysztor, Jerzy Głosik, Stefan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Michał Kopczyński, Stefan Maria Kuczyński, Tadeusz Łepkowski, Paweł Machcewicz, Antoni Mączak, Marian Małowist, Stefan Meller, Andrzej Nadolski, Andrzej Nieuważny, Andrzej Paczkowski, Emanuel Rostworowski, Izabella Rusinowa, Henryk Samsonowicz, Jerzy Skowronek, Paweł Sowiński, Jacek Staszewski, Jerzy Strzelczyk, Anna Świderkówna, Andrzej Szwarc, Janusz Tazbir, Tadeusz Wasilewski, Marek Węcowski, Ewa Wipszycka, Waldemar Wojnar, Andrzej Wyczański, Andrzej Zahorski, Benedykt Zientara
Ocena 8,0
Mówią wieki. A... Władysław Bartoszew...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
45 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
547
335

Na półkach: , , ,

Książka prof. Kieniewicza, specjalisty od historii Polski XIX wieku to nie jest lektura łatwa w odbiorze jak ktoś nie ma pojęcia o tym fragmencie naszej historii. Koncentruje się głównie na polityce, stąd mamy opisane rozgrywki bialych z czerwonymi, walkę o władze w Rządzie Narodowym, wcześniej TRM i KCN, mamy też wiele innych aspektów ówczesnej polityki jak np. uwłaszczenie chłopów. Strony militarnej powstania jest mało, charakterystyki uzbrojenia czy taktyki trudno szukać. Odnoszę się tutaj do pozycji wydanej w ramach "Dzieje narodu i...", bo mamy jeszcze monumentalne dzieło prof. Kieniewicza o tym samym tytule. Książka sprzed 1989 r więc czasem dało się wyczuć uwagi zgodne z duchem tamtych czasów :)
Wyzwanie LC 2023/Styczeń "Akcja w zimie"

Książka prof. Kieniewicza, specjalisty od historii Polski XIX wieku to nie jest lektura łatwa w odbiorze jak ktoś nie ma pojęcia o tym fragmencie naszej historii. Koncentruje się głównie na polityce, stąd mamy opisane rozgrywki bialych z czerwonymi, walkę o władze w Rządzie Narodowym, wcześniej TRM i KCN, mamy też wiele innych aspektów ówczesnej polityki jak np....

więcej Pokaż mimo to

avatar
20
6

Na półkach:

Niekwestionowany nr 1 od lat w tym temacie!

Niekwestionowany nr 1 od lat w tym temacie!

Pokaż mimo to

avatar
306
209

Na półkach: , , ,

Mini opracowanie tematu Powstania Styczniowego autorstwa specjalisty od historii XIX wieku Stefana Kieniewicza nie jest z pewnością lekturą łatwą. Sprawdza się tutaj dość standardowa konwencja przedstawienia przyczyn, przebiegu i konsekwencji wydarzenia. Metodyczne podejście do tematu widoczne jest od samego początku dziełka. Autor często cytuje teksty źródłowe, mowy, dekrety i ukazy jednak spora ilość zamieszczonych fotografii zdecydowanie ułatwia i uprzyjemnia odbiór. Wąski temat i specyficzna specyfika publikacji sprawiają, że rozprawka nada się raczej dla historyków czy miłośników tematu.

Mini opracowanie tematu Powstania Styczniowego autorstwa specjalisty od historii XIX wieku Stefana Kieniewicza nie jest z pewnością lekturą łatwą. Sprawdza się tutaj dość standardowa konwencja przedstawienia przyczyn, przebiegu i konsekwencji wydarzenia. Metodyczne podejście do tematu widoczne jest od samego początku dziełka. Autor często cytuje teksty źródłowe, mowy,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
78
33

Na półkach:

Biblia dla miłośników tego okresu historycznego ze wskazaniem na powstanie - dla pozostałych może być uciążliwa przez duże ilości przypisów i szczegółów.

Biblia dla miłośników tego okresu historycznego ze wskazaniem na powstanie - dla pozostałych może być uciążliwa przez duże ilości przypisów i szczegółów.

Pokaż mimo to

avatar
395
359

Na półkach: ,

Onegdaj wpadliśmy w sporą konfuzję będąc poinformowanymi, że gdzieś tam w pięknym cywilizowanym Świecie działają przy szacownych uniwersytetach wydziały filologii polskiej.
Cóż bowiem można robić posiadając certyfikat ukończenia takich studiów w kieszeni?
Drapaliśmy się po głowach długo, po czym oświeciło nas.
Można być mianowicie Polakiem.
Ponieważ jednak z naszych już długoletnich badań terenowych i pielgrzymek po Ojczyźnie wynika, że owo bycie Polakiem to zadanie skomplikowane i wielowektorowe posłużymy się nieśmiertelnym dziełem profesora Kieniewicza aby zidentyfikować i opisać kilka możliwych w tej materii strategii postępowania.
a. można jak Polak Mierosławski, niesiony sławą swych kampanii włoskich zebrać kasę, skrzyknąć kupę, dwukrotnie wpierdolić sromotnie w bitwach granicznych, chwilę poopowiadać androny o konieczności wprowadzenia do walki jakiejś wunderwaffe, koncepcji tej jednak nie rozwijając, by ostatecznie obrazić się na wszystkich i powrócić na swoją posadę emigranta
b. można jak ks. Czartoryski mozolnie wydeptywać ścieżki do kierownika Francuzów, próbując wyjednać jakąś łaskę lub przynajmniej czuły gest, zanim taki kierownik zostanie zdetronizowany przez Niemców. Przy czym czujemy się w obowiązku nadmienić, że taka strategia (nazwijmy ją dyplomatyczną) jest zdecydowanie mniej wśród Polaków popularną.
c. można jak Romuald Traugutt podjąć się misji niemożliwej i próbować koordynować co skoordynować się nie da.
d. można jak kierownictwo części emigracyjnej upatrzyć słabości powstania w nieposiadaniu jednostek floty wojennej i próbować wynająć statek do prowadzenia działań na Morzu Czarnym
c. można jak Galicjanie, zbiorowo nie stawić się w punktach zbornych celem dołączenia do tych w Kongresówce
d. można też jak ci Galicjanie, którzy dla odmiany się stawili i poszli mimo iż razem mogli obsadzić nie więcej niż jeden stolik brydżowy
e. można wreszcie jak ci wszyscy, którzy mrozili dupy po lasach, dzierżąc w dłoniach jedynie myśliwskie dubeltówki i próbując z nich jakoś trafić do kozackiej dziczy, która z kolei mogła się im celnie odwdzięczać z dwukrotnie większej odległości, ci którzy z reguły szybko z myśliwego zmieniali się w zwierzynę i los zasadniczo miał dla nich dwie podstawowe propozycje: litościwa kula lub wycieczka na Syberię.
A wszystko to pomieścił w jednej, monumentalnej książce profesor Kieniewicz.
Must read dla wszystkich kandydatów na Polaków.

Onegdaj wpadliśmy w sporą konfuzję będąc poinformowanymi, że gdzieś tam w pięknym cywilizowanym Świecie działają przy szacownych uniwersytetach wydziały filologii polskiej.
Cóż bowiem można robić posiadając certyfikat ukończenia takich studiów w kieszeni?
Drapaliśmy się po głowach długo, po czym oświeciło nas.
Można być mianowicie Polakiem.
Ponieważ jednak z naszych już...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2070
910

Na półkach: , , ,

Przeczytane dawno temu, ale tak bardzo kojarzyło mi się z pracą, że w kąciku związanym z przyjemnościami się nie znalazło. A teraz obejrzałam tę knigę jeszcze raz. Z przyjemnością. Wielką. I refleksją, że bardzo oddaliliśmy się od tamtych czasów. Trudno dziś zrozumieć, jaka siła gnała przedstawicieli małego, przegranego narodu do walki z molochem. Jak można było uwierzyć, że można z nim wygrać niemal gołymi rekami. W początkowym okresie powstańcy byli uzbrojeni tylko w strzelby myśliwskie i kosy. Nie całkiem prawdziwy jest też mit, że cała szlachta ruszyła do powstania, a chłopi nie. W tym powstaniu nic nie było jednoznaczne, a postawy ludzi wobec niego bardzo różne. Fascynuje mnie to już od dawna.

Przeczytane dawno temu, ale tak bardzo kojarzyło mi się z pracą, że w kąciku związanym z przyjemnościami się nie znalazło. A teraz obejrzałam tę knigę jeszcze raz. Z przyjemnością. Wielką. I refleksją, że bardzo oddaliliśmy się od tamtych czasów. Trudno dziś zrozumieć, jaka siła gnała przedstawicieli małego, przegranego narodu do walki z molochem. Jak można było uwierzyć,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1228
263

Na półkach: ,

Odkryłam, że istnieją dwie książki tego autora o tym samym tytule!
Parę lat temu wypożyczyłam tę cieńszą i dla laika - lepszą. A dzisiaj trafiłam na tę monumentalną, nudną cegłę z tonami przypisów.

Odkryłam, że istnieją dwie książki tego autora o tym samym tytule!
Parę lat temu wypożyczyłam tę cieńszą i dla laika - lepszą. A dzisiaj trafiłam na tę monumentalną, nudną cegłę z tonami przypisów.

Pokaż mimo to

avatar
461
90

Na półkach: , ,

Jestem fanką tej książki. Ma ona jedynie 80 stron, w tym 30% stanowią obrazki. Mimo tego zawiera najważniejsze wiadomości i ciekawostki dotyczące powstania styczniowego, dzięki którym sporo się dowiedziałam. Oprócz tego została ona wzbogacona o oryginalne teksty, np. zeznania Romualda Traugutta czy odezwę Stefana Bobrowskiego, liczne fotografie i rysunki satyryczne, a także biogramy najważniejszych osób związanych z powstaniem. Nie jest to książka wyczerpująca temat, ale dla laików wystarczy.

Jestem fanką tej książki. Ma ona jedynie 80 stron, w tym 30% stanowią obrazki. Mimo tego zawiera najważniejsze wiadomości i ciekawostki dotyczące powstania styczniowego, dzięki którym sporo się dowiedziałam. Oprócz tego została ona wzbogacona o oryginalne teksty, np. zeznania Romualda Traugutta czy odezwę Stefana Bobrowskiego, liczne fotografie i rysunki satyryczne, a także...

więcej Pokaż mimo to

avatar
637
47

Na półkach:

Monumentalne dzieło. Niezwykle szczegółowe, z masą ciekawostek.

Monumentalne dzieło. Niezwykle szczegółowe, z masą ciekawostek.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    81
  • Przeczytane
    68
  • Posiadam
    29
  • Historia
    14
  • Teraz czytam
    4
  • Chcę w prezencie
    2
  • Historia Polski
    2
  • historia
    2
  • Posiadam - w kolejce do przeczytania
    1
  • Gestas Polonorum
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Powstanie Styczniowe


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne