rozwiń zwiń

Dziennik wydarzeń 1939-1944

Okładka książki Dziennik wydarzeń 1939-1944
Jędrzej Moraczewski Wydawnictwo: LTW biografia, autobiografia, pamiętnik
1015 str. 16 godz. 55 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
LTW
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
1015
Czas czytania
16 godz. 55 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375655025
Tagi:
II wojna światowa Generalne Gubernatorstwo Pamiętnik wojenny II Rzeczpospolita
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Korespondencja czasu przełomu 1916-1918 Zofia Moraczewska, Jędrzej Moraczewski
Ocena 8,0
Korespondencja... Zofia Moraczewska, ...
Okładka książki Jędrzej Moraczewski. Wspomnienia. Ludzie, czasy i zdarzenia. Część pierwsza. Młodość i praca inżynierska. Tom 1. Lata nauki 1870–1896 Ilona Florczak, Jędrzej Moraczewski
Ocena 6,0
Jędrzej Moracz... Ilona Florczak, Jęd...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
80
71

Na półkach: ,

"Dziennik wydarzeń 1939-1945" Jędrzeja Moraczewskiego czytany w drugiej dekadzie XXI wieku, a więc epoce natychmiastowego niemal dostępu do informacji o bieżących wydarzeniach, pokazuje, czym była okupacja niemiecka ujmowana pod tym właśnie kątem. Można bowiem powiedzieć, że w dużej mierze ich tematem są nieoficjalne obiegi informacyjne, jakie wyłoniły się po zastosowaniu przez Niemców całkowitego embarga w tej dziedzinie. Dziennik Moraczewskiego uświadamia nam, jak ostrożni musimy być w ocenianiu decyzji Polaków znajdujących się pod okupacją, właśnie z powodu przepastnej dysproporcji, jaka występuje między naszą wiedzą a ich wiedzą o przebiegu zdarzeń. Zasięg informacji pochodzących z prasy podziemnej czy nielegalnych nasłuchów radiowych był bardzo ograniczony. Polacy pod niemiecką okupacją żywili się więc głównie krążącymi pogłoskami, miejskimi legendami, jednostkowymi opiniami, a także wszelkiego rodzaju wróżbami i przepowiedniami. To była codzienność informacyjna Warszawy i podwarszawskiego Sulejówka. Trzeba powiedzieć, że sam Jędrzej Moraczewski, jako przedstawiciel przedwojennego establishmentu,dzięki szerszym kontaktom, i tak był uprzywilejowany pod tym względem. Niemniej chyba do końca życia nie dowiedział się na przykład, czym było Auschwitz, w którym, nawiasem mówiąc, zginęło dwoje jego dzieci, Adam i Wanda.

Autor dziennika budzi sympatię. Za punkt honoru uznał bowiem optymizm. Uczynił z niego niemal zasadę moralną, według której klasyfikował ludzi, z którymi miał kontakt. Nie cierpiał pesymistów i defetystów. Nic więc dziwnego, że jego dziennik jest też swoistego rodzaju antologią dowcipu okupacyjnego, w którym widział ważny oręż w walce o podtrzymanie ducha oporu.

"Dziennik wydarzeń 1939-1945" Jędrzeja Moraczewskiego czytany w drugiej dekadzie XXI wieku, a więc epoce natychmiastowego niemal dostępu do informacji o bieżących wydarzeniach, pokazuje, czym była okupacja niemiecka ujmowana pod tym właśnie kątem. Można bowiem powiedzieć, że w dużej mierze ich tematem są nieoficjalne obiegi informacyjne, jakie wyłoniły się po zastosowaniu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    10
  • Przeczytane
    2
  • Polskie Kamienie Milowe
    1
  • Pro publico
    1
  • Historia
    1
  • Historia Polski
    1
  • Wspomnienia/biografie...
    1
  • Memuarystyka
    1
  • Chcę mieć priorytet
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dziennik wydarzeń 1939-1944


Podobne książki

Przeczytaj także