rozwiń zwiń

Dom głuchego

Okładka książki Dom głuchego
Peter Krištúfek Wydawnictwo: Książkowe Klimaty Seria: Słowackie Klimaty literatura piękna
588 str. 9 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Słowackie Klimaty
Tytuł oryginału:
Dom hluchého
Wydawnictwo:
Książkowe Klimaty
Data wydania:
2016-05-30
Data 1. wyd. pol.:
2016-05-30
Data 1. wydania:
2012-01-01
Liczba stron:
588
Czas czytania
9 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364887185
Tłumacz:
Olga Stawińska
Tagi:
ironia literatura słowacka relacje rodzinne rozrachunek z przeszłością tajemnica ucieczka od rzeczywistości ucieczka od życia zagadka kryminalna
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Best European Fiction 2010 Inga Ābele, Naja Marie Aidt, David Albahari, Andrej Blatnik, Steinar Bragi, Juhani Brander, Stephan Enter, Antonio Fian, Josep M. Fonalleras, Jon Fosse, Georgi Gospodinow, Julian Gough, Alasdair Gray, Aleksandar Hemon, George Konrád, Peter Krištúfek, Valter Hugo Lemos, Deborah Levy, Cosmin Manolache, Christine Montalbetti, Giulio Mozzi, Orna Ní Choileáin, Mathias Ospelt, Wiktor Pielewin, Giedra Radvilavičiūtė, Julián Ríos, Penny Simpson, Goce Smilevski, Zadie Smith, Peter Stamm, Igor Štiks, Peter Terrin, Jean-Philippe Toussaint, Neven Ušumović, Elo Viiding, Ornela Vorpsi, Michał Witkowski
Ocena 6,0
Best European ... Inga Ābele, Naja Ma...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
43 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1054
1006

Na półkach: , , , ,

Powieść o dwudziestowiecznej Słowacji widzianej przez pryzmat losów jednej rodziny, od lat trzydziestych XX wieku do wstąpienia kraju do Unii Europejskiej. Narratorem jest Adam, syn miasteczkowego lekarza, żonatego z Żydówką. A kolejne części odnoszą się tematycznie do „czarnych” obrazów Goyi z tzw. Domu Głuchego, obecnie znajdujących się w madryckim Prado. I tytuł jest symboliczny, bowiem nawiązuje nie tylko do hiszpańskiego malarza.
Poznajemy zatem historię słowackiej, a w pewnym sensie słowacko-żydowskiej rodziny w przedwojennej Czechosłowacji, faszystowskiej Słowacji księdza Tiso, pod okupacją niemiecką, w krótkim okresie koalicyjnych rządów powojennych w latach 1945-48 oraz po przejęciu władzy przez komunistów, wliczając w to okres stalinowski, praską wiosnę i normalizację husakowską.
Widzimy jak układają się losy poszczególnych członków rodziny w kieracie historii reżimów dyktatorskich. Co robią, aby przeżyć i jak to potem wychodzi na jaw.
Autor nie oszczędza własnych rodaków. I nie chodzi tylko o aryzację (rabunek żydowskiego mienia) i eksterminację Żydów, ale także Niemców po wojnie i prześladowania własnych rodaków.
Z kontaktów ze słowacką Służbą Bezpieczeństwa nikt nie wychodził czysty, a agenta można było zawsze znaleźć wśród sąsiadów albo w rodzinie.
Czy dzieci wychowywane od przedszkola do życia w podwójnym świecie – oficjalnym i prawdziwym – mogły sobie potem poradzić w życiu? Czy syn ofiary ma ochotę przyjaźnić się z synem tego, który donosił na jego ojca?
I jak to z reguły bywa okazuje się, że ci, którzy należeli do hlinkowskiej gwardii, później byli zatwardziałymi komuchami, a jak dożyli do końca „jedynego prawdziwego ustroju”, na powrót stawali się nacjonalistami. Skąd my to znamy.
Ale powieść to nie tylko polityka i historia przez duże „H”. To przede wszystkim opowieść o dorastaniu na słowackiej prowincji, pierwszych przyjaźniach, miłościach, inicjacji seksualnej, nauce i pracy. O tym, czym żyli wówczas ludzie i jak radzili sobie w życiu. I o przemianach, zarówno sfery materialnej rodzinnego miasteczka, jak i sfery duchowej. Co przeminęło, a co nastało i jak to wpłynęło na owe pokolenie mieszkańców.
Zawiera też kilka niesamowitych scen, jak historia śmierci Armina, chrzest 200 Żydów jednocześnie w kościele ewangelickim w czasie wojny, śmierć Monaco oraz Ambiego Krebsa i towarzyszy czy kulisy tego, jak „zdradzono” Filipa.
Hindusi używają określenia „masala” jako mieszanki różnych gatunków, np. filmowych. Słowacka masala serwuje nam i dramat, i historię, parę scen komediowych, sporo obyczajowych, a nawet podróżniczych i popularnonaukowych. Jest też kryminalna tajemnica kości znalezionych na podwórku domu głównego bohatera. Z tym że w odróżnieniu od kina hinduskiego wszystko jest realne i prawdziwe. Bez upiększeń. I to wielka zaleta książki.

Powieść o dwudziestowiecznej Słowacji widzianej przez pryzmat losów jednej rodziny, od lat trzydziestych XX wieku do wstąpienia kraju do Unii Europejskiej. Narratorem jest Adam, syn miasteczkowego lekarza, żonatego z Żydówką. A kolejne części odnoszą się tematycznie do „czarnych” obrazów Goyi z tzw. Domu Głuchego, obecnie znajdujących się w madryckim Prado. I tytuł jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    209
  • Przeczytane
    56
  • Posiadam
    49
  • Teraz czytam
    4
  • Literatura słowacka
    4
  • Literatura piękna
    3
  • E-booki
    3
  • Ulubione
    2
  • 2023
    2
  • Słowacja
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dom głuchego


Podobne książki

Przeczytaj także