Dlaczego Rumunia jest inna?

Okładka książki Dlaczego Rumunia jest inna?
Lucian Boia Wydawnictwo: Międzynarodowe Centrum Kultury Seria: Biblioteka Europy Środka historia
500 str. 8 godz. 20 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Biblioteka Europy Środka
Tytuł oryginału:
De ce este Romania altfel?
Wydawnictwo:
Międzynarodowe Centrum Kultury
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
500
Czas czytania
8 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363463465
Tłumacz:
Joanna Kornaś-Warwas
Tagi:
Rumunia Rumuni Lucian Boia historia Rumunii literatura rumuńska literatura faktu rumunistyka
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
42 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
82
62

Na półkach:

Bardzo dobra książka, w przystępny sposób pozwalająca zrozumieć co nieco z Rumunii: dlaczego to oczywiste że ich samochód nazywa się Dacia; czemu w górskich dolinach Rumunii nie ma wsi; kim byli w latach 90 „Rumuni” znani w Polsce z kultowej (sic) „Pieśni o smutnym Rumunie”; dlaczego łatwo im rozumieć włoski, ale w drugą stronę nie bardzo — ogółem świetne wprowadzenie do historii, kultury i nawet specyficznego sposobu myślenia.

Książka ma też parę wad. Przede wszystkim są to dwie książki tego samego autora wydane razem. Pierwsza dla czytelnika zagranicznego, druga na użytek wewnętrzny. Pierwsza jest bardziej przystępna i stanowi niezły wstęp do bardziej posępnej i rozliczeniowej książki drugiej, ale że obie prowadzą zasadniczo ten sam wywód, bardzo trudno oprzeć się wrażeniu powtórzenia. Następnie - czasy współczesne opisane są najgorzej; próbując przedstawić w zarysie losy poszczególnych rządów, parlamentów, partii i prezydentów młodej rumuńskiej demokracji, autor sieje jeno wielki zamęt (być może celowo, w takim razie na plus).

Trzeci zarzut najtrudniej wyrazić. W książce spojrzenie wiele razy pada ku Polsce i Polakom. Nie wiem czy Rumuni, czy sam autor, ale darzeni jesteśmy tam podziwem, jako ci, którzy nie ustąpili, dopięli swego, lepiej wyszli. Otóż czytając książkę, uświadomiłem sobie, że rzeczywiście - przynajmniej pod jednym względem to prawda. Jesteśmy lata do przodu w dyskursie na temat katastrof XX wieku. Naprawdę! U Boi temat przeorania społeczeństwa przez komunizm jest jeszcze zarysowany jako tako, ale udział Rumunii w wojnach światowych i przede wszyskich potraktowanie tematu Holocaustu… mój Boże, zostawiło moje oczy wielkie jak spodki. „Mordowaliśmy w Transnistrii i deportowaliśmy tam Cyganów i Żydów na śmierć, ale nie wydaliśmy później reszty swoich Żydów Hitlerowi, więc bilans jest nierozstrzygnięty, a sytuacja niejasna”. Żyjąc w Polsce, nie wiedziałem że w XXI w. tak się jeszcze da o tym pisać.

Bardzo dobra książka, w przystępny sposób pozwalająca zrozumieć co nieco z Rumunii: dlaczego to oczywiste że ich samochód nazywa się Dacia; czemu w górskich dolinach Rumunii nie ma wsi; kim byli w latach 90 „Rumuni” znani w Polsce z kultowej (sic) „Pieśni o smutnym Rumunie”; dlaczego łatwo im rozumieć włoski, ale w drugą stronę nie bardzo — ogółem świetne wprowadzenie do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    209
  • Przeczytane
    50
  • Posiadam
    20
  • Historia
    7
  • Rumunia
    6
  • Teraz czytam
    5
  • Chcę w prezencie
    3
  • Reportaże
    2
  • Do kupienia
    2
  • Bałkany
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dlaczego Rumunia jest inna?


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne