Kobiety, komunizm i industrializacja w powojennej Polsce

Okładka książki Kobiety, komunizm i industrializacja w powojennej Polsce Małgorzata Fidelis
Okładka książki Kobiety, komunizm i industrializacja w powojennej Polsce
Małgorzata Fidelis Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Seria historyczna historia
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Seria historyczna
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2015-06-03
Data 1. wyd. pol.:
2015-06-03
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328015326
Tłumacz:
Maria Jaszczurowska
Tagi:
gender feminizm
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Ludowa historia kobiet Anna Dobrowolska, Małgorzata Fidelis, Olga Gitkiewicz, Barbara Klich-Kluczewska, Małgorzata Kołacz-Chmiel, Jaśmina Korczak-Siedlecka, Monika Piotrowska-Marchewa, Aneta Prymaka-Oniszk, Anna Sosnowska, Katarzyna Stańczak-Wiślicz, Magdalena Toboła-Feliks, Alicja Urbanik-Kopeć, Przemysław Wielgosz, Elwira Wilczyńska, Tomasz Wiślicz
Ocena 6,9
Ludowa histori... Anna Dobrowolska, M...
Okładka książki Kobiety w Polsce, 1945–1989: Nowoczesność - równouprawnienie - komunizm Małgorzata Fidelis, Barbara Klich-Kluczewska, Piotr Perkowski, Katarzyna Stańczak-Wiślicz
Ocena 8,2
Kobiety w Pols... Małgorzata Fidelis,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
49 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
80
27

Na półkach:

Niektóre fragmenty ciężko się czyta trochę jak prace magisterską ale sama historia jest niezwykle wciągająca i interesująca jak np. fragment opisujący młode robotnice z Zambrowa, ich hotel, pracę i życie w powojennej Polsce.

Niektóre fragmenty ciężko się czyta trochę jak prace magisterską ale sama historia jest niezwykle wciągająca i interesująca jak np. fragment opisujący młode robotnice z Zambrowa, ich hotel, pracę i życie w powojennej Polsce.

Pokaż mimo to

avatar
655
38

Na półkach: ,

Bardzo wartościowa książka, napisana przejrzyście i przystępnie.

Mieszkam w okolicy Śląska i często w dyskusjach na temat feminizmu przywoływany jest odwieczny argument "a te feministki to chcą równouprawnienia, ale do kopalni na dół by nie zjechały." Otóż właśnie zjechałyby, gdyby im było wolno. Zakaz pracy "na dole" dla kobiet został w Polsce wprowadzony w 1924 i z wyjątkiem kilku lat w dobie planu sześcioletniego (dokładnie między 1951 a 1957),obowiązywał aż do 2008, kiedy ktoś wreszcie zrozumiał, że zakazywanie jakiejkolwiek pracy, a już na pewno tak dobrze płatnej i prestiżowej, jaką była praca górnika, to jawna dyskryminacja. Dopiero osiem lat temu! W latach 50tych pod ziemią pracowało blisko tysiąc kobiet, które chwaliły sobie tę pracę, ponieważ była paradoksalnie lżejsza (i zdecydowanie bardziej intratna) niż ciężka praca np. w sortowni. W trakcie postalinowskiej odwilży wszystkie zostały zwolnione lub przeniesione na inne stanowiska, a o ich istnieniu zapomniano - do tego stopnia, że na początku XXI wieku, kiedy autorka przeprowadzała z nimi wywiady, o ich krótkiej przygodzie "pod ziemią" nierzadko wiedziała tylko najbliższa rodzina. Nic dziwnego, że teraz Ślązacy i Ślązaczki do krytyki feminizmu używają nieprawdziwego argumentu, który jednakże zamyka wszystkim usta, ponieważ nikt nie wie, ani nie pamięta, jaka była prawda.

Chociażby za te informacje, ale również za wiele ciekawych wniosków na temat podłoża polskiej niechęci do kobiecej emancypacji, warto sięgnąć po książkę Małgorzaty Fidelis. Pisana jest ewidentnie pod anglojęzycznego czytelnika niezaznajomionego z polską historią, ale wychodzi to jej na plus, ponieważ jest dostępna nawet i dla osób nieinteresujących się historią najnowszą. Autorka dochodzi do bardzo konkretnych wniosków, które są logiczne i czytelnie przedstawione. Polecam dla każdego, kto chciałby zrozumieć obecną sytuację kobiet w Polsce, a także podwaliny polskiego feminizmu.

Bardzo wartościowa książka, napisana przejrzyście i przystępnie.

Mieszkam w okolicy Śląska i często w dyskusjach na temat feminizmu przywoływany jest odwieczny argument "a te feministki to chcą równouprawnienia, ale do kopalni na dół by nie zjechały." Otóż właśnie zjechałyby, gdyby im było wolno. Zakaz pracy "na dole" dla kobiet został w Polsce wprowadzony w 1924 i z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
503
138

Na półkach:

To prawda, że czyta się to jak pracę magisterską, ale ja nie uważam tego za minus. Pełna informacji i trochę interpretacji autorki.

To prawda, że czyta się to jak pracę magisterską, ale ja nie uważam tego za minus. Pełna informacji i trochę interpretacji autorki.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    338
  • Przeczytane
    61
  • Posiadam
    24
  • Historia
    11
  • Feminizm
    9
  • Teraz czytam
    5
  • Polska
    5
  • Historyczne
    4
  • Chcę w prezencie
    2
  • 2020
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kobiety, komunizm i industrializacja w powojennej Polsce


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne