Bzdiety. Czego nie powie ci dietetyk

Okładka książki Bzdiety. Czego nie powie ci dietetyk
Traci Mann Wydawnictwo: Buchmann, Grupa Wydawnicza Foksal nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Secrets From the Eating Lab
Wydawnictwo:
Buchmann, Grupa Wydawnicza Foksal
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328028531
Tłumacz:
Agata Trzcińska-Hildebrandt
Średnia ocen

                6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Nie i tak. Adam Ferency w rozmowie z Mają Jaszewską Adam Ferency, Maja Jaszewska
Ocena 7,1
Nie i tak. Ada... Adam Ferency, Maja ...
Okładka książki Posłuszni do bólu Dariusz Doliński, Tomasz Grzyb
Ocena 7,2
Posłuszni do bólu Dariusz Doliński, T...
Okładka książki Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta. Jak świadomie wyćwiczyć ciało i umysł Anders Hansen, Carl Johan Sundberg
Ocena 6,3
Projekt zdrowi... Anders Hansen, Carl...
Okładka książki Między nami samicami. O kobietach, mężczyznach i życiu A. Piotrowska, Irena A. Stanisławska, Dorota Sumińska
Ocena 6,2
Między nami sa... A. Piotrowska, Iren...

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
68 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
953
773

Na półkach: ,

Zabawna i interesująca książka o zdrowym stylu życia, ale przede wszystkim o zdrowym jedzeniu, o tym jak jeść zdrowej, i żyć zdrowej.

Autorka przedstawia wiele prawdziwych, chociaż jednocześnie zabawnych, badań naukowych nad tym dlaczego ludzie właściwie jedzą niezdrowe jedzenie, dlaczego jedzą go za dużo i za często, dlaczego raczej wybierają słodkie i tłuste przekąski, a nie zdrowe warzywa.

Nie jestem otyła i nie mam nawet nadwagi, więc nie szukałam w książce diety -cud, ale zawsze interesuje mnie jak sprawić, żeby mój nastoletni syn jadł raczej zdrowe jedzenie, czyli raczej warzywa niż chipsy; i oczywiście jak sprawić, żebym i ja sama jadła zdrowej.

W tej książce są nie tylko ciekawe pomysły, cześć już znałam wcześniej, na ułatwienie sobie sięgania po zdrowe jedzenie, ale są tez opisane badania naukowe, które pozwalają zrozumieć mechanizmy, w pewnym zakresie oczywiscie, które kierują naszymi wyborami.

Czyli - co należy napisać na marchewce, jeśli proponuje się ją jako zdrową przekąskę np na konferencji, żeby więcej ludzi sięgnęło po marchewkę, a nie po słodkie przekąski.?
Czy lepiej napisać tylko "marchewka" ?
Czy może "zdrowa marchewka" ? czy "przekąska energetyczna".?
Z badań wynika, że inna etykieta tej samej marchewki może naprawdę znacznie zmienić jej postrzeganie jako produktu atrakcyjnego albo nieatrakcyjnego.

Tak samo napój mleczny można nazwać różnie, i przy takim samym identycznym napoju, ale innej nazwie, ci sami ludzie będą go postrzegali jako bardzo smaczny i kaloryczny; albo jako zdrowy i niesmaczny.

Gdzie postawić warzywa na szkolnej stołówce i w jakiej formie, żeby dzieci je zjadały w w większej ilości ?
Drobne zmiany w tym zakresie potrafią istotnie zmienić jadalność warzyw przez dzieci.

Nie spodziewałam się, że ktoś robi o tym poważne badania naukowe.
Chociaż z drugiej strony sama robiłam takie badania domowe na sobie i swoich dzieciach.

Jeśli się poda głodnym dzieciom surówkę przed obiadem - prawdopodobnie całą zjedzą bez marudzenia. i dość szybko Jeśli na długą wycieczkę, czy plac zabaw weźmie się warzywa, w przystępnej do zjedzenia formie, np paprykę w plasterkach, i żadnych słodkich przekąsek, to dzieci, i dorośli, schrupią z apetytem wszystkie zabrane warzywa.

Niby proste i oczywiste, ale często się o tym zapomina. I potem na placu zabaw, czy na wycieczce, gdy głodne dziecko zjadłoby i kapustę i paprykę i wszystkie inne zabrane warzywa, dorośli wyciągają dla nich słodkie bułki i słodkie kanapki, np z nutellą. i słodycze. A potem w rozmowie narzekają, że ich dzieci to zupełnie nie jedzą i nie lubią warzyw.

Ciekawe są tez badania o uzależnieniu się od wysiłku fizycznego i aktywności fizycznej.
Autorka bardzo się rozpisuje o tym jak ważna jest aktywność fizyczna, przy czym kładzie nacisk na to, co i moim zdaniem jest w tym najważniejsze, aktywność fizyczna powinna być przyjemna sama w sobie. Czyli trzeba spróbować wielu rzeczy, żeby wybrać tą właściwą dla siebie - a nie rezygnować po pierwszych niepowodzeniach.
Jedni się odnajdą w akrobatyce powietrznej, a inni po prostu wolą pracować w swoim ogródku. I to jest w porządku.

Bardzo ważnym tematem poruszanym przez autorkę jest problem stygmatyzacji ludzi otyłych. Dla mnie , mimo, że nie mam nawet nadwagi, bardzo nieprzyjemne są wszelakie akcje, jak ostatnio te obrzydliwe plakaty na przystankach, których celem jest stygmatyzacja ludzi otyłych.
Lepiej być szczupłym niż otyłym, ale co z tego? Lepiej tez być szczupłym niż chudym, bo ludzie bardzo chudzi, a widuje takich, wyglądają okropnie i nieestetycznie, ale przecież nie ma akcji typu " jesteś tak obrzydliwy chudy, ze wyglądasz jak szkielet -połóż się do trumny". A w stosunku do otyłych bywają bardzo brzydkie, okrutne po prostu akcje tzw społeczne, i bywają bardzo brzydkie reakcje ludzi na czyjąś nadwagę.

Mówienie ludziom otyłym, że są otyli, brzydcy, grubi , i zaraz umrą itd - jest jedynie dozwolonym społecznie okrucieństwem, bo w żaden sposób nie przekłada się na ich chudnięcie. Wręcz przeciwnie.

Tak więc -warto przeczytać, żeby poznać, albo sobie tylko przypomnieć dobre , a jednocześnie proste sposoby na ułatwienia w jedzeniu zdrowych rzeczy , żeby pośmiać się z z jedzeniowych eksperymentów , i przypomnieć sobie, jeśli się zapomniało, że osoby otyłe też są ludźmi.

I owszem wygodniej być szczupłym, bo szczupłym jest łatwiej w życiu, ale jednak sama otyłość nie może być powodem do dyskryminacji i okrucieństwa.

Zabawna i interesująca książka o zdrowym stylu życia, ale przede wszystkim o zdrowym jedzeniu, o tym jak jeść zdrowej, i żyć zdrowej.

Autorka przedstawia wiele prawdziwych, chociaż jednocześnie zabawnych, badań naukowych nad tym dlaczego ludzie właściwie jedzą niezdrowe jedzenie, dlaczego jedzą go za dużo i za często, dlaczego raczej wybierają słodkie i tłuste...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    82
  • Chcę przeczytać
    76
  • Posiadam
    14
  • 2018
    5
  • Teraz czytam
    4
  • 2019
    3
  • Audiobooki
    3
  • Audiobook
    2
  • 2019
    2
  • Zdrowie
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bzdiety. Czego nie powie ci dietetyk


Podobne książki

Przeczytaj także