rozwiń zwiń

Biała mapa

Okładka książki Biała mapa
Cecilie Enger Wydawnictwo: Smak Słowa Seria: Arcydzieła literatury norweskiej literatura piękna
324 str. 5 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Arcydzieła literatury norweskiej
Tytuł oryginału:
Det hvite kartet
Wydawnictwo:
Smak Słowa
Data wydania:
2022-03-16
Data 1. wyd. pol.:
2022-03-16
Data 1. wydania:
2021-01-01
Liczba stron:
324
Czas czytania
5 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366420779
Tłumacz:
Karolina Drozdowska
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
41 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3698
1547

Na półkach: , ,

Czy słyszeliście kiedykolwiek o dwóch kobietach: Berthcie Torgersen i Hannie Brummenæs? Jeśli nie, to nie jesteście sami, też nie miałam pojęcia, że takie kobiety kiedykolwiek istniały. Nie mówiło się o nich w szkołach, nie spotkałam się z nimi też w żadnej powieści. A jednak te dwie bohaterki żyły naprawdę, mało tego, były pionierkami! Jako pierwsze kobiety w Norwegii zostały armatorkami! Miały odwagę marzyć, kochać i te marzenia realizować! W powieści Cecilie Enger „Biała mapa” możemy zapoznać się z ich historią i już na samym początku mogę Wam napisać, że ta książka po prostu zachwyca.

Wszystko zacznie się w małym miasteczku Haugesund. Tam, jako półsierota przyjdzie na świat Bertha i to śledząc wydarzenia z jej życia poznamy także Hannę. Mała Bertha, była dzieckiem dorastającym w wielodzietnej rodzinie, wychowywana przez macochę, która była ciągle zmęczona opieką nad przyrodnim rodzeństwem i nie miała czasu ani czułości dla dziewczynki,. Bohaterka miała od małego wpajane, że miejsce kobiety jest przy mężu. Wyjście za mąż i urodzenie mu dzieci – taki plan miała zrealizować każda kobieta, bo co niby miałaby robić w środowisku górniczym i zdominowanym przez mężczyzn pod koniec XIX wieku. Światopogląd Berthy zmienia się w momencie poznania Hanny. Ta nosząca męski płaszcz marynarski ma w sobie tajemnicę i coś takiego, co przyciąga i każe nieustannie o sobie myśleć. Kobiety bardzo szybko zauważyły, że mają podobne marzenia – związane ze sklepem z sukniami i akcesoriami. Gdyby te marzenia jednak wcielić i pójść jeszcze dalej – poprowadzić taki sklep? I Bertha i Hanna nie bały się ciężkiej pracy i dążyły do tego, by zmieniać rzeczywistość. Swoją postawą udowodniały, że nie ma nic gorszącego w noszeniu męskiego płaszcza, a kobiety nie są wcale gorsze od mężczyzn. Między bohaterkami zacznie rodzić się też uczucie, autorka bardzo delikatnie o tym jednak wspomina. Jednak przez wiele lat kobiety musiały trzymać swą miłość w tajemnicy. W pewnym momencie pada stwierdzenie, że kobieta niezamężna jest „trzecią płcią”, pozostaje wciąż aktualne pytanie – czy to naprawdę coś złego? Jak to się stało, że marzenie o prowadzeniu sklepu zostało zastąpione marzeniem o własnym wielkim statku? Mogę zdradzić, że bohaterki miały aż dwa żaglowce! Warto też przeczytać, bo to wyjątkowa historia!

Cecilia Enger opowiada o dwóch pionierkach w fantastyczny sposób. Książka nie ma co prawda szybkiego tempa, lecz to nawet i lepiej! Piękny język i ciekawa fabuła sprawiają, że nie zauważa się upływu czasu, książka tak wciąga! Przed rozpoczęciem lektury zastanawiał mnie sam tytuł, co może znaczyć? „Biała mapa” to przede wszystkim walka o marzenia, pokazaniu mężczyznom, że kobiety też potrafią, a ich głos jest również istotny. Bardzo się cieszę, że mogłam poznać historię tych dwóch kobiet!

Czy słyszeliście kiedykolwiek o dwóch kobietach: Berthcie Torgersen i Hannie Brummenæs? Jeśli nie, to nie jesteście sami, też nie miałam pojęcia, że takie kobiety kiedykolwiek istniały. Nie mówiło się o nich w szkołach, nie spotkałam się z nimi też w żadnej powieści. A jednak te dwie bohaterki żyły naprawdę, mało tego, były pionierkami! Jako pierwsze kobiety w Norwegii...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    155
  • Przeczytane
    51
  • Posiadam
    9
  • 2022
    8
  • Literatura skandynawska
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Powieść
    2
  • Lit. norweska
    1
  • [Stan:] Posiadam
    1
  • Po norwesku
    1

Cytaty

Więcej
Cecilie Enger Biała mapa Zobacz więcej
Cecilie Enger Biała mapa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także