Piąta kobieta

Okładka książki Piąta kobieta
Henning Mankell Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Komisarz Wallander (tom 6) Seria: Mroczna Seria kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Wallander (tom 6)
Mroczna Seria
Halina Thylwe
Literatura szwedzka XXI wiek kryminał

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

To moje pierwsze spotkanie z Wallanderem. I już wiem, że nie ostatnie. Znalazłem ją u siebie na półce. Zastanawiałem się, czy to dobry pomysł zaczynać od szóstej części. Lubię poznawać bohatera serii od początku, ale nie zawiodłem się. Trochę musiałem się przestawić, że policjanci nie pracują na smartfonach, googlach, mapach satelitarnych itp. Wszystko to dłużej trwa niż we współczesnych kryminałach. Ale to ma też swój urok :). I przede wszystkim byłem zmęczony naszymi współczesnymi autorami, gdzie opisy zbrodni są takie brutalne. A Mankel prócz intrygi kryminalnej wplata dużo informacji o społeczeństwie, ich nastrojach i przemyśleniach. To mi bardzo odpowiada. Muszę przyznać, że z przyjemnością pochłonąłem tę część i zaczynam kompletować całą serię.
Mogę polecić z czystym sumieniem. Do przeczytania :)

Kolejny Wallander przeczytany, znów kawał dobrego policyjnego śledztwa. Nie porwało bardzo, ale poziom raczej utrzymany, póki co Mankell to gwarancja określonego stylu, poniżej dobrego poziomu autor nie schodzi. Miło raz na jakiś czas przeczytać skandynawski kryminał. Odhaczone

To moje drugie spotkanie z komisarzem Wallanderem, chyba bardziej udane ,niż poprzednie. (Psy z Rygi). Tym razem to czyste dochodzenie kryminalne, oczywiście podrasowane na potrzeby trzymającej w napięciu akcji. Plusy to odsłanianie kolejnych mrocznych tajemnic denatów, powiązań między zbrodniami i sama postać komisarza. Minus to niezbyt przekonujący motyw zabójcy/czyni- czemu nie zaczęła od zemsty na jakimś fundamentalistycznym imamie ? I jej nadzwyczajna fizyczna siła i sprawność.

Obiektywnie to kryminał dobry, ale subiektywnie to nie mój klimat. To było moje drugie spotkanie z Mankellem i chyba na tym się skończy, bo wolę kryminały z szybszym tempem. Tutaj, jak dla mnie przynajmniej, śledztwo się wlekło i chociaż było poprowadzone dobrze, zagadka kryminalna ciekawa, podobnie jak rozwiązanie, to jednak zarówno Mankellowi, jak i, mam wrażenie, Kurtowi Wallanderowi nie było spieszno do finału. Zrzuciłabym winę na czas publikacji tej książki, bo był to 1996 rok, przez te 25 lat gatunek zdążył się zmienić i kryminały z ostatnich lat są nieco inne. Pamiętam też, że gdy czytałam pierwszą część z serii o Wallanderze, nie spodobała mi się warstwa językowa. Trudno mi powiedzieć, czy to wina tłumacza, czy sam Mankell tak pisał, ale nic się nie zmieniło – nadal miałam wrażenie, że dialogi są miejscami zbyt suche i sztuczne, nie brzmią po prostu jak żywy język, a to przekłada się na podobne postrzeganie bohaterów. W ogóle styl wydał mi się bardzo prosty, często stało obok siebie kilak czy nawet kilkanaście zdań pojedynczych i to się po prostu źle czytało. Podsumowując, w warstwie fabularnej okej, ale wszystko poza tym, a głównie styl i tempo akcji, nie za bardzo przypadło mi do gustu.

Po więcej moich recenzji zapraszam na Instagram: https://www.instagram.com/niefikcyjna/

W moim odczuciu jak na razie najlepsza część o komisarzu Wallanderze. Świetnie się czyta, i zaskakuje. A rozdziały pokazane z oczów mordercy rewelacja.

Książki o Walllanderze zawsze były świetne. Ale minęło już trochę czasu od ich wydania i teraz styl pisania (współczesnych?) autorów jest nieco inny.
I ta wyraźna różnica mi już przeszkadza. Nie przestanę czytać Wallandera, ale też żałuję, że nie przeczytałam go wcześniej.

Bardzo dobra książka, językowo i pod kątem szczegółu, ale jako kryminał, nie porywa. Świetne tło obyczajowe i niesamowity styl Mankella przykryły dłużyzny, których nie akceptuję w kryminałach, bo to nieuczciwe ze względu na czytelnika, spowalnianie akcji tak, żeby stracił wątki. Zatem nie jako kryminał, ale jako "literatura" - polecam!!

Kolejny rewelacyjny kryminały spid pióra Mankella.

Kolejny rewelacyjny kryminały spid pióra Mankella.

1953

Bardzo dobry kryminał. Po prostu Wallander. Okrutne morderstwa. Nieuchwytny, inteligentny zabójca. Surowy, naturalistyczny klimat. Czego chcieć więcej.

Niespiszny kryminał o fajnym skandynawskim klimacie.

Niespiszny kryminał o fajnym skandynawskim klimacie.