Interwencjonizm

Okładka książki Interwencjonizm Ludwig von Mises
Okładka książki Interwencjonizm
Ludwig von Mises Wydawnictwo: Arcana filozofia, etyka
148 str. 2 godz. 28 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
Interventionism: An Economic Analysis
Wydawnictwo:
Arcana
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
148
Czas czytania
2 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
83-86225-73-4
Tłumacz:
Agnieszka Łaska, Jan M. Małek
Tagi:
Mises socjalizm interwencjonizm kapitalizm
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wstęp do austriackiej szkoły ekonomii. Wybór tekstów Dominick T. Armentano, Jörg Guido Hülsmann, Peter Klein, Mateusz Machaj, Carl Menger, Ludwig von Mises, Robert Murphy, Llewellyn Rockwell, Murray Newton Rothbard, praca zbiorowa
Ocena 6,7
Wstęp do austr... Dominick T. Armenta...
Okładka książki Wstęp do libertarianizmu. Wybór tekstów Stephen P. Halbrook, Henry Hazlitt, Jesús Huerta de Soto, Jörg Guido Hülsmann, Stephan Kinsella, Ludwig von Mises, Robert Murphy, Llewellyn Rockwell, Wilhelm Röpke, Murray Newton Rothbard, James Sadowsky, praca zbiorowa
Ocena 6,4
Wstęp do liber... Stephen P. Halbrook...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
47 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
60
60

Na półkach:

"Interwencjonizm" to esej przedstawiający krytyczną analizę polityki interwencjonizmu państwowego w rynek.
Mises przedstawia podstawowe, najczęściej wykorzystywane przez rząd interwencje, założenia takiej polityki i problemy jakie z niej wynikają.
Różnice między kapitalizmem, socjalizmem, a interwencjonizmem, czym jest korporacjonizm i syndykalizm, płace minimalne, inflacjonizm, kontrole cen i wymiany waluty zagranicznej, konfiskata mienia i subwencje, czy gospodarka w czasie wojny (gdzie Mises wyjaśnia, między innymi, ekonomiczne powody, które spowodowały taką różnicę w sile militarnej nazistów względem państw zachodnich na początku wojny.),to tylko cześć poruszonych przez autora tematów.
Szkoda, że nie znalazła się tutaj austriacka teoria cyklu koniunkturalnego, która jest jednym z największych sukcesów naukowych Ludwiga von Misesa i austriackiej szkoły ekonomii.
Esej napisany jest w miarę prostym językiem i tylko czasem zdarzają się trudniejsze fragmenty. Dlatego też jest to dobry wybór jeśli ktoś chce zdobyć podstawową wiedzę na temat interwencjonizmu. Dla głębszego zaznajomienia się z tematem polecam książkę "Interwencjonizm, czyli władza a rynek".

"Interwencjonizm" to esej przedstawiający krytyczną analizę polityki interwencjonizmu państwowego w rynek.
Mises przedstawia podstawowe, najczęściej wykorzystywane przez rząd interwencje, założenia takiej polityki i problemy jakie z niej wynikają.
Różnice między kapitalizmem, socjalizmem, a interwencjonizmem, czym jest korporacjonizm i syndykalizm, płace minimalne,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
492
349

Na półkach:

W licznej literaturze historycznej oraz ekonomicznej zawarte są konstatacje, jakoby kryzysom gospodarczym winny był wredny kapitalizm. Historycy nie decydują się jednak pokusić o bliższe wyjaśnienie, w czym dokładnie zawinił system oparty na własności prywatnej. Dogmatycznie głoszą, że tak było i już. Natomiast ekonomiści interpretują problem w zależności od linii ideowej, której poświęcili lata badań.

Recesja powstaje na polu zaburzeń popytu lub podaży, kiedy ludzie, nie wiedząc czemu, zaprzestaną momentalnie konsumpcji, przyczyniając się do strat producentów, którzy zainwestowali i wyprodukowali ponad stan równowagi rynkowej. Jak wiemy jednak z historii, źródło kryzysu należy szukać nie w drastycznym ograniczeniu konsumpcji, a popełnionej przez inwestorów nadprodukcji, która odpowiada za spadek cen, w końcu pogarszające się finanse przedsiębiorstw, czego wynikiem jest kryzys. A zatem podaż, nie popyt. Co jednak sprawia, iż producenci podejmują decyzję odnośnie zwiększenia produkcji? W systemie kapitalistycznym funkcję nośnika informacji pełni system cenowy. Rosnące ceny wskazują bowiem na potencjalny zysk, zaś spadające na potencjalne straty. Każdy kryzys poprzedzony jest wzrostem cen, spowodowanym ekspansją kredytu oraz pieniądza, kiedy na rynek wpływają kolejne porcje gotówki, zachęcając do nadmiernej produkcji, kompletnie zaburzając naturalny proces gospodarowania. Następnie, gdy przedsiębiorcy zorientują się, iż proces rosnących cen został wywołany nienaturalnie, następuje całkowite załamanie się cen (spowodowane nadpodażą dóbr konsumpcyjnych),generujące niebotyczne straty. Odpowiedzmy sobie teraz na pytanie. Kto kształtuje politykę pieniężną i kredytową w państwach? Czy to wolny rynek przy pomocy naturalnych stóp procentowych, określających cenę kredytów, a może państwo, które ustala ogólny kierunek tych założeń, zaniżając najczęściej stopy procentowe? W Polsce (również w większości innych państw) za tę działalność odpowiedzialne jest państwo (Rada Polityki Pieniężnej),zatem to one jest odpowiedzialne za kryzysy gospodarcze, a nie prywatni przedsiębiorcy.

Prof. Ludwig von Mises nie poruszył na łamach książki jedynie austriackiej teorii cyklu koniunkturalnego, ale również inne przewinienia ze strony władz państwowych, ingerujących oraz zaburzających na co dzień procesy gospodarcze. Pozycja godna polecenia.

W licznej literaturze historycznej oraz ekonomicznej zawarte są konstatacje, jakoby kryzysom gospodarczym winny był wredny kapitalizm. Historycy nie decydują się jednak pokusić o bliższe wyjaśnienie, w czym dokładnie zawinił system oparty na własności prywatnej. Dogmatycznie głoszą, że tak było i już. Natomiast ekonomiści interpretują problem w zależności od linii ideowej,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
222
144

Na półkach: ,

Jest to krótki esej napisany na początku II wojny światowej. Mises porusza w niej podstawowe problemy związane z interwencjonizmem. Autor rozpoczyna od wyjaśnienia różnicy między systemem kapitalistycznym, socjalistycznym i interwencjonizmem. Autor umieszcza interwencjonizm jako stan pośredni między "czystą" gospodarką rynkową a "czystym" socjalizmem. Wyjaśnia też różnice między sowieckim modelem socjalizmu a niemieckim.

Ludwig von Mises w kolejnych rozdziałach wyjaśnia problemy związane z różnymi formami interwencjonizmu. Porusza takie tematy jak regulacje, kontrola cen, ekspansja kredytowa oraz subwencje. Autor wyjaśnia także czym jest syndykalizm i korporacjonizm.

Pod koniec Mises wyjaśnia także przyczyny zwycięstwa III Rzeszy w początkach wojny. Hitler ograniczył konsumpcję do minimum, przestawiając gospodarkę Rzeszy na gospodarkę wojenną. Socjaliści oczywiście twierdzą, że przyczyną klęski aliantów było to, że trzymali się gospodarki kapitalistycznej a nie socjalistycznej. Mises obala te twierdzenie, twierdząc że postępowcy z krajów wrogich Rzeszy doprowadzili do 100% konfiskaty zysków z przemysłu zbrojeniowego(ponieważ zysk z wojny jest niemoralny),co całkowicie zniechęciło przedsiębiorców do przestawiania swoich fabryk na produkcję zbrojeniową kiedy była taka potrzeba. Przez to alianci mieli duże problemy z uzbrojeniem. Na dowód skuteczności prywatnych producentów broni podaje sytuację z I wojny światowej, kiedy prywatne firmy były wstanie produkować znacznie szybciej i taniej niż państwowe. Dodatkowo, alianci zamiast przystąpić do wojny, woleli wysyłać samoloty z ulotkami do niemieckich robotników, aby przekonać Niemców do obalenia Hitlera. Nie byli jednak świadomi, że Hitler został wyniesiony do władzy właśnie przez niemieckich robotników, którzy chcieli usunąć złych żydowskich bankierów ze społeczeństwa, ponieważ uważali że byli przez nich wyzyskiwani.

Książka jest prosta w odbiorze, przez co nadaje się dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z wolnorynkową ekonomią.

Jest to krótki esej napisany na początku II wojny światowej. Mises porusza w niej podstawowe problemy związane z interwencjonizmem. Autor rozpoczyna od wyjaśnienia różnicy między systemem kapitalistycznym, socjalistycznym i interwencjonizmem. Autor umieszcza interwencjonizm jako stan pośredni między "czystą" gospodarką rynkową a "czystym" socjalizmem. Wyjaśnia też różnice...

więcej Pokaż mimo to

avatar
43
33

Na półkach: ,

Spojrzenie Ludwiga von Misesa na temat interwencji państwowej w wolny rynek

Spojrzenie Ludwiga von Misesa na temat interwencji państwowej w wolny rynek

Pokaż mimo to

avatar
231
150

Na półkach: ,

W logiczny i spójny sposób udowadnia jakie problemy generuje i do czego prowadzi polityka "umiarkowanego" interwencjonizmu państwowego.

W logiczny i spójny sposób udowadnia jakie problemy generuje i do czego prowadzi polityka "umiarkowanego" interwencjonizmu państwowego.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    110
  • Przeczytane
    59
  • Posiadam
    15
  • Ekonomia
    12
  • Teraz czytam
    2
  • Ulubione
    2
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
    1
  • Posiadam Popularnonaukowe
    1
  • A1) -- ULUBIONE
    1
  • Polityka/Gospodarka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Interwencjonizm


Podobne książki

Przeczytaj także