Nasierowski, ty pedale, ty Żydzie!

Okładka książki Nasierowski, ty pedale, ty Żydzie! Jerzy Nasierowski
Okładka książki Nasierowski, ty pedale, ty Żydzie!
Jerzy Nasierowski Wydawnictwo: Reporter Seria: Tabu literatura piękna
Tabu
Reporter
1992-01-01
1992-01-01
LGBT literatura polska homoseksualizm Swinarski Kazimierz Orzechowski Mieczysław Gajda

Tytuł książki to "Nasierowski, ty pedale, ty Żydzie!", a moim zdaniem powinien on brzmieć "Nasierowski, ty grafomanie, ty erotomanie!". Może wtedy część potencjalnych czytelników nie sięgnęłaby po to pseudodziełko, chyba, że skończyłby im się papier toaletowy w wychodku na działce.
W publikacji pana Nasierowskiego najbardziej razi nie zwierzęcy homoseksualizm autora (byle gdzie, byle z kim, aby tylko włożyć),zresztą jest on osobą biseksualną. Zupełnie nie przeszkadza również nawiązywanie do tego, że Nasierowski czuje się Żydem, niejakim Grossmanem (nie wiadomo z jakiej paki, ciężko to wyłapać w książce). Tu najgorszy jest styl pisania. Przykład: "Supersamce z wolna pozwalają Reżyserowi wyplątać im konkursowe męskości z trykotek. Ów, rozchichotany, dyryguje gromadzie zupełnych golasów swą sterczącą poza konkursem batutą grubości musztardówki. Rozpoczyna się uwertura do drugiej "Nie-Boskiej Komedii...". To jest właśnie taki styl pisania, dla mnie po prostu grafomaństwo do potęgi. Pisanie o pierdoleniu zawoalowanymi słówkami.
Nie dałem jednak książce tylko jednej gwiazdki, bo uparcie lansujący swój pseudoliteracki styl pan Nasierowski sprzedał tu jednak kilka ciekawych informacji dotyczących ludzi kultury i sztuki. Dowiedziałem się np. o preferencjach seksualnych Konrada Swinarskiego (to o nim był powyższy fragment) oraz aktora-księdza Kazimierza Orzechowskiego, a także o mikrym wielkościowo przyrodzeniu słynnego malarza Franciszka Starowieyskiego (całe 5cm we wzwodzie!),a także o tym, że młody Andrzej Łapicki nie przepuścił żadnej ładniejszej aktorce, ale także statystce, charakteryzatorce na planie czy też nawet sprzątaczce. To są zawsze ciekawe informacje. I za to są u mnie trzy gwiazdki.
Na samym końcu książki Jerzy Nasierowski zamieścił następujące zdanie: "Moja 17-letnia czytelniczka stwierdziła, że wszystko piszę z perspektywy rozporka". Oczywiście autor się z tym nie zgodził. Natomiast wg mnie Nasierowski wszystko pisze z perspektywy własnego OGONKA, bo tak eufemistycznie nazywa swoje ponoć ogromne przyrodzenie. I może na tym poprzestańmy.

Postać Autora jest dla współczesnych czytelników już trochę zapomniana i nie budzi tak wielu emocjonalnych skojarzeń niż dla wcześniejszych pokoleń. Ileż pięknych młodych kobiet zachwycało się w latach sześćdziesiątych przystojnym bohaterem z filmu Godzina pąsowej róży, skrycie marząc o chwilach spędzonych z nim w jego ramionach, z tym jego charakterystycznym błyskiem w oczach, i wsłuchane w czułe romantyczne słowa wypowiadane nieustannie przez niego, bo sypał nimi jak z rękawa. Wyrastał na amanta, który dorównywał aktorskim znakomitościom kina amerykańskiego, i nie raz na łamach prasy pojawiały się porównania sugerujące, że jego uroda i talent sceniczny wróżą mu wielką karierę nie tylko w Polsce ale i na świecie. A jego opowieści o jego niedostępności i o jego pełnym ideałów myśleniu o prawdziwej miłości podsycały zainteresowanie nim i wzbudzały rozliczne pragnienia zdobycia go, usidlenia i stabilizacji. I choć gdybyśmy porównali ówczesne możliwości i standardy takich uwielbień do dzisiejszych to wywołałyby tylko nasz uśmiech na twarzy, bo dziś w dobie paparazzi i internetu kreowanie się na kogoś tajemniczego jest po prostu niemożliwe i nie ma na to szans. Nie mniej jednak wtedy był to jak najbardziej możliwy do realizacji scenariusz wpisany w tworzenie pewnego mitu, legendy o sobie. Jakież więc było zdziwieni i zaskoczenie a następnie ile słów potępienia i oburzenia padło, kiedy okazało się, że ulubiony kobiecy aktor jest po pierwsze homoseksualistą od lat żyjącym w otwartym związku z innym aktorem – Mieczysławem Gajda kojarzonym dziś dzięki charakterystycznemu głosowi Gargamela z kreskówki o Smerfach, a po drugie, że uczestniczył on w zuchwałym napadzie na siedemdziesięcioletnią gosposie znanej aktorki i piosenkarki Miry Zimińskiej, który to napad przeprowadził ze swoim 16 letnim kochankiem, a który skończył się zamordowaniem owej gosposi, w którym choć sam nie brał udziału to namawiał i uczestniczył pośrednio, nie chcąc by ktokolwiek dowiedział się o napadzie a on jako świadek zeznawał w sądzie. Zresztą jak wykazało postępowanie sądowe, nie był to jedyny taki przypadek i będący ciągle w potrzebie, mimo, że pochodzący z arystokratycznego rodu i posiadający wiele wartościowych i drogocennych przedmiotów aktor, cały czas potrzebował pieniędzy, by utrzymywać swych kochanków i spełniać swe najróżniejsze zachcianki, a życie na wysokim poziomie niosło ze sobą ogromne koszty, które pozyskiwał przez takie kradzieże, bo adrenalina płynąca z takich działań tylko go nakręcała. Karę 25 lat pozbawienia wolności odsiedział i wychodząc na wolność jednym z życiowych celów, które sobie postawił było pamiętnikarskie upamiętnienie osób i wydarzeń związanych z jego bujnym i pełnym ekscesów życiem, tym bardziej ciekawym, że postanowił w owych wspomnieniach ze wszystkimi szczegółami i bez żadnych zahamowań opowiedzieć pikantne sytuacje i przeżycia wskazując z imienia i nazwiska osoby będące persona dramatis, co stało się wielkim obyczajowym skandalem, bo jak się okazało uderzył on w kruche fundamenty wielu pseudo świętości i moralnych autorytetów, które zaatakowane nawet jeśli próbowały się bronić, to i tak owym błotem zostały opryskane i nieuchronnym stało się, że opinia publiczna nie mogła już inaczej ich postrzegać jak tych zbrukanych. Nie szczędzi przy tym Autor wielu gorzkich słów prawdy i złośliwości odkłamując i odbrązowując wielu, którzy tkwią w obłudnym i pełnym fałszu życiu na pokaz. Jego erotyczne życie zarówno z kobietami jak i mężczyznami odsłania kulisy siermiężnego socjalistycznego szołbiznesu epoki Gomułki i dodaje nowy barwny element do historycznych interpretacji. I tak jest też z tą lekturą, obrazoburczą, demaskatorską, prześmiewczą, napisaną z polotem i bez retuszu. Postacie panteonu polskiej kultury, takie jak Konrad Swinarski czy Emil Karewicz, ale i wielu innych, nabierają całkiem innego odcienia Czy celem tego pisania jest prawda, czy zemsta, to niech ocenią czytelnicy.

Skandalizujące, ale bardzo słabe. Nasierowski ciągle się powtarza, widać że nie ma czym zapełnić przestrzeni książki, a przecież ma jeszcze dwie części do zapełnienia (nasierowski, ty antychryście i nasierowski, ty). Ale daję dwie gwiazdki bo niezłe zwyrolstwa jak na wtedy już w sumie s tarego (bo 59-letniego) faceta. Stary Nasierowski mówił i mówi rzeczy, które do dziś nawet wielu młodym nie przeszły by przez gardło i za to go podziwiam, za tę bezpruderyjność.

Nie jest to dzieło wysokich lotów, ale z przyjemnością można przeczytać.

Nie jest to dzieło wysokich lotów, ale z przyjemnością można przeczytać.

• LGBT
  • LGBT
  • Biografie / autobiografie / wspomnienia / dzienniki
  • Queer powieści
  • Praca
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Nasierowski, ty pedale, ty Żydzie!