Darkness Becomes Her

Okładka książki Darkness Becomes Her Kelly Keaton
Okładka książki Darkness Becomes Her
Kelly Keaton Wydawnictwo: Simon & Schuster Cykl: Bogowie i potwory (tom 1) fantasy, science fiction
Bogowie i potwory (tom 1)
Simon & Schuster
2011-02-22
2011-02-22
144240924X

Lubię bardzo wątki mitologiczne w literaturze. Trochę zagmatwania tu było. Ale czytało się szybko.

Właśnie takiej książki potrzebowałam, dobrej starej fantastyki😄😄

Ubolewam, że żadne wydawnictwo nie wydało kolejnych 3 tomów z tej serii😐 A niestety ciężko dostać je po angielsku (jak już to troszkę trzeba zapłacić).

Mega opisy Nowego 2. Na jażdym kroku czuć klimat Nowego Orleanu. Myślę, że im dalrj tym tylko lepiej. Może uda mi się gdzieś wychaczyć kontynuację w rozsądnej cenie🙂

Właśnie takiej książki potrzebowałam, dobrej starej fantastyki😄😄

Taki trochę misz masz, ale raczej przyjemny w odbiorze. Lekka lektura z tych na jeden raz

1997

Jest tam mitologia grecka, wampiry wilkołaki i co tylko i ich tak na ziemi czyta się ją szybko

Szczerze spodziewałam się czegoś więcej. Zaciekawiło mnie to że pojawia się tu wątek mitologiczny ale jakoś mnie ta historia nie urzekła. Główna bohaterka może być ale uczucie które pojawiło się między Ari a Sebastianem wydaję się za szybko rozwijające. Poznali się i co? Od razu czują do siebie coś więcej? Albo akcja która działa się za szybko. Jesteśmy w jednym miejscu a za chwilę dzieje się coś innego. To jest takie czytadełko które przeczytałam tylko raz i raczej do tego już więcej nie powrócę.

Wchodząc w smutną rzeczywistość, naznaczoną okrutną przeszłością porzuconego dziecka w wieku czterech lat, współczesnej nastolatki jaką była główna bohaterka tej powieści, Ari, produktu, jak sama o sobie mówiła, "niedofinansowanego i olewanego przez wszystkich systemu opieki społecznej", nie przypuszczałam, że dzieli mnie tylko kilka stron od Obręczy. Granicy, za którą rozciągała się ziemia zapomniana, wyjęta spod obowiązującego prawa ogólnokrajowego. Kiedyś będąca Nowym Orleanem, a po niszczącej klęsce żywiołowej, nazwana Nowym 2, "ogromnym, niszczejącym, zagubionym miastem". Enklawą i jedynym schronieniem świata oficjalnie istniejącego od zawsze tylko w baśniach, legendach, mitach i podaniach, które na tym zburzonym, zagubionym wśród mokradeł skrawku ziemi, dało azyl i poczucie bezpieczeństwa ludzkim odmieńcom, chronionym tajemnicom i mocom potępionym przez ludzi spoza Obręczy. Wyrzutkom społeczeństwa rządzonych przez syndykat prastarych rodów. To tutaj, siedemnaście lat temu w 2009 roku, jeszcze przed pojawieniem się niszczycielskich huraganów, urodziła się Ari i tutaj, wracając po latach tułaczki po rodzinach zastępczych, chciała poznać swoją przeszłość, rozwikłać tajemnicę samobójstwa matki, odnaleźć ojca i wyjaśnić zagadkę przyczyny jej znienawidzonej odmienności – srebrzystych, długich, niezniszczalnych (czego wielokrotnie próbowała) włosów, migrenowych ataków bólu głowy i nienaturalnie zielonych oczu.
Ale to, z czym przyszło się zmierzyć Ari w poszukiwaniu korzeni biologicznej rodziny, przeszło moje najskrytsze oczekiwania od dobrze skonstruowanej opowieści urban fantasy.
Zachwyciłam się zróżnicowaną atmosferą dzielnic Nowego 2, w których żyli tajemniczy ludzie o ekscentrycznych osobowościach, wyróżniającym się wyglądzie i paranormalnych zdolnościach. Zrodzonych zarówno z ludzi, z istot do ludzi podobnych z wyglądu, z mitycznych bogów, jak i z potworów stworzonych przez tych ostatnich. Tworzący społeczność o przebogatej plejadzie istot, stworów, odmieńców i hybryd, żyjących na mrocznych, wilgotnych, dusznych, przesyconych lepkim złem bagnach, w zniszczonej i zarośniętej Dzielnicy Ogrodów czy kolorowej, radosnej, biznesowej Dzielnicy Francuskiej. Z atmosferą pulsującą skrajnymi emocjami od zachwytu po obrzydzenie, od pożądania fizycznego po miłość, od euforii po przygnębienie, od lęku po heroizm i wreszcie od zniewalającego zła po wyzwalającą miłość. Tych dwóch odwiecznych wartości, stale ścierających się o władzę nad światem, a która teraz miała się toczyć o Ari. Od wyniku której zależały nie tylko losy samotnej dziewczyny, Nowego 2, jej nowo poznanych przyjaciół i kochanego przez nią Sebastiana, ale i losy całego świata. Od walki, która mogła wywołać w szale wojny kolejną falę morderczych żywiołów, tym razem niszczących całą Ziemię.
A ogrom ciężaru odpowiedzialności za jej rozpętanie, rozwój i wynik leżał na barkach nastolatki.
Chciałam napisać „kruchych barkach”, ale nie. Ari była zahartowana przez tułacze życie. Dobrze przygotowana na niespodzianki z przeszłości, która odebrała jej szczęśliwe dzieciństwo i przyszłości, która chciała pozbawić nowych przyjaźni i miłości. Znała sztukę samoobrony, potrafiła posługiwać się bronią, umiejętnie wykorzystywała swoją inteligencję, spryt i intuicję, a jak trzeba było to i przeklęła, ale przede wszystkim była silna psychicznie. Na tyle silna, by zmierzyć się z tajemnicą drzemiącą w jej wnętrzu, powoli uświadamianą sobie w miarę rozwoju fabuły, a która miała objawić swoją całkowitą moc w dniu dwudziestych pierwszych urodzin.
Przy tym napięcie potęgowane zagrożeniem i niepewnością rosło od momentu przekroczenia Obręczy do kropki kończącej ostatnie zdanie.
Autorka wykorzystując przyciągającą siłę świata paranormalnego oraz elementy baśni tak naprawdę opowiedziała o bardzo silnej w okresie dorastania potrzebie poszukiwania, poznawania i odnajdowania własnej tożsamości, potrzebie przynależności do grupy rówieśniczej i o potrzebie akceptacji przez środowisko, w którym się wychowuje. Zwłaszcza wśród dzieci, które dorastały w oderwaniu od rodziców biologicznych czy rodziny w ogóle, w osamotnieniu spowodowanym odmiennością lub w atmosferze stałego piętnowania i braku akceptacji ze strony społeczeństwa. To także ostrzeżenie, że na końcu poszukiwań niekoniecznie można znaleźć to, czego się oczekiwało i co się wymarzyło. Podróż w przeszłość i walka o akceptację własnej odmienności, to również duże ryzyko ożywienia demonów, do walki z którymi trzeba mieć nie tylko chęci, ale również odwagę i odporność psychiczną poniesienia często jej tragicznych skutków.
Ari, pomimo wielu chwil zwątpienia, łez, bólu i rozczarowań, radziła sobie znakomicie. Przynajmniej w pierwszej części, bo jak ostatecznie skończy się ta historia i z czym jeszcze będzie musiała się zmierzyć, dowiem się w dalszych częściach kontynuujących opowieść o losach tej walki, która jest zaledwie początkiem jej niebezpiecznej drogi ku sobie i swojej niewiadomej, mrocznej i pełnej niespodzianek przeszłości.

"- Więc... kim właściwie jesteś?
- Zawsze myślałem, że wybrykiem natury.
- Ha! Ten tytuł jest już zajęty."

"- Więc... kim właściwie jesteś?
- Zawsze myślałem, że wybrykiem natury.
- Ha! Ten tytuł jest już zajęty."

Przyznam, że zabierałam się za tę książkę z nie małym zapałem. Obok takiej hipnotyzującej okładki nie mogłam przejść obojętnie. Pomysł na fabułę bardzo mi się spodobał. Dziewczyna, na której spoczywa klątwa, bogini Atena, bohaterowie ze zdolnościami nadprzyrodzonymi, to zdecydowanie moje klimaty. Jednak sposób pisania autorki pozostawia wiele do życzenia. Akcja słabo rozbudowana, wszystko zbyt szybko się dzieje. Spokojnie można by było bardziej rozwinąć wątki i więcej wycisnąć z tej książki. A szkoda, bo zapowiadała się świetnie.

Ciekawa fantasy, wciągająca, a historia jest niepowtarzalna. Mity greckie ożywają tutaj w pełnej krasie i wcale nie są nudne. Akcja jest pełna zaskoczeń, bohaterowie pełni charakteru, a świat zbudowany jest bardzo dobrze. Niewiele jest bohaterek literackich. które starają się walczyć o swój los same. Niewiele jest ciekawych książek, które wciągają tak bardzo, że nie śpi się po nocach, a czyta do późna. Jedyne ale to dlaczego nie ma dalszych części wydanych po polsku. To niezmiernie pouczająca lektura, fascynująca fabuła oraz akcja od początku do końca. Polecam serdecznie to warto przeczytać.

Pomieszanie z poplątaniem. Historia jak dla mnie nie trzyma się kupy.

Pomieszanie z poplątaniem. Historia jak dla mnie nie trzyma się kupy.

• 2011