Religia Słowian i jej upadek

historia
Wydawnictwo Naukowe PWN
1986-01-01
1986-01-01
mitologia słowiańska religia pogaństwo prasłowianie

Książka ewidentnie "akademicka". Autor skupił się nie na założeniach religii (rytuały, panteon bóstw, praktyki) ale na kwestiach jej funkcjonalnych aspektów aż do okresu chrystianizacji. Dlatego ktoś kto chciałby poznać same wierzenia dawnych Słowian nie znajdzie tutaj właściwie żadnych informacji. Ciężki język, typowy dla pozycji naukowych, też nie zachęca do lektury. Jako uzupełnienie wiedzy można tę pozycję przeczytać. Ale należy raczej sięgać po inne książki.

Dość długo zastanawałam się nad oceną tej książki. Bardzo duży zakres przedstawionych informacji, a zwłaszcza imponująca liczba cytatów ze źródeł średniowiecznych, przemawiają zdecydowanie na jej korzyść. Mimo to, książka nie wciąga, czyta się ją raczej ciężko - jest to opracowanie zdecydowanie naukowe, a nie popularno-naukowe. W wielu miejscach miałam również wrażenie, że autor wielokrotnie powtarza te same informacje i wnioski. Przy całym bogactwie przedstawionych informacji, dat i imion, mam jednocześnie poczucie zbyt powierzchownego potraktowania kwestii upadku religii przedchrześcjańskich wśród słowian - przymusowy charakter chrystianizacji jest tu potraktowany dość powierzchownie.

"Religia Słowian i jej uadek" wydano w roku 79, lecz przedstawia świeży stosunek do życia naszych przodków. Mimo tego, że jest napisana ciężkim, naukowym językiem i watrto przygotować sobie słownik języka polskiego do czytata warto po nią sięgnąć. Na wyjątkową uwagę zasługuje tu szczegółowo przeanaizany początek chrystianizacji na ziemiach Polskich. Autor przytacza na ten temat wiele cytatów z kronik i rysuje obraz rzucający nowe światło na ten okres funkcjonowania naszego kraju, szczególnie na ziemiach Pomorza. Jeśli więc szukacie infrmacji natemat pierwszej reakcji na nową religię ta pozycja może okazać się nieoceniona. Książka podzielona jest na wygodne rozdziały, więc łatwo się poruszać po informacjach w niej zawartych. Znajdziemy tu informacje na temat pochodzenia religii słowiańskiej, samej religii z podziałem na rejony kraju, początków chrystianizacji, jej postępie i metodach mijsji oraz funcji nowej religii. Ostatnie działy mogą zdawać się nddne, ciągną w nieskończoność i niewiele mogą mieć bezpośrednio z terenami Polski, gdyż autor przytacza tu głównie źródła rosyjskie. Polecam zainteresowanym pojęciem chrystianizacji samej w sobie.
Główną wadą publikacji moim zdaniem są nieprzetłumaczone źródła. Cytaty znajdujące się w przypisach są głównie w językach oryginalnych - m.inn rosyjskim, niemieckim i oczywiście łacinie. Więc jeśli nie znacie tych języków, a będziecie mieli ochotę zapoznać się ze źródłami, będziecie musieli szukać gdzie indziej.

Ujęcie historyczne tematu z podziałem na Słowian południowych, wschodnich, połabskich i zachodnich (I część książki).

Jeden z kanonów wiedzy o gusłach i wiarach Słowian przed chrystianizacją.

Jeden z kanonów wiedzy o gusłach i wiarach Słowian przed chrystianizacją.

• Słowianie
  • Religia