Hobbit, czyli tam i z powrotem

Okładka książki Hobbit, czyli tam i z powrotem
J.R.R. Tolkien Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
The Hobbit or There and Back Again
Wydawnictwo Iskry
2004-01-01
8320714745
Maria Skibniewska
Gandalf Bilbo Baggins

O historii Bilba raczej większość już słyszała, więc nie będę się rozpisywać. Polecam książkę wszystkim fanom fantasy i poszukiwaczom (lierackich) przygód.

Prosta, piękna historia.

Prosta, piękna historia.

Gdy czytałam tę książkę jako lekturę w szkole, nie dałam rady doczytać do końca, wydawała mi się o niczym. Dalsze przygody z Tolkienem na studiach też zakończyły się fiaskiem.
Bałam się tej lektury (jako że muszę ją teraz omawiać z tej drugiej strony - jako nauczycielka). I bardzo się cieszę, że jestem nauczycielką i mogłam mieć kolejne podejście, bo tym razem wędrówka Bilba mnie urzekła. Może do pewnych gatunków trzeba dojrzeć?

Czytając pierwszy raz "Hobbita" nie byłam już dzieckiem, ale świat wykreowany przez Tolkiena zachwycił mnie do tego stopnia, że wiele razy wracałam do powieści - zarówno "Hobbita", jak i "Władcy".
Za każdym razem podczas czytania odkrywałam go na nowo.
Tolkien stworzył genialny świat, nie mam co do tego wątpliwości!
Powieść ma słodko-gorzkie zakończenie, nie jest tak mroczna jak "Władca Pierścieni", ale stanowi jego przedsionek.
Warto przeczytać ... w każdym wieku. Polecam!

Za każdym razem podczas czytania odkrywałam go na nowo.
Tolkien stworzył genialny świat, nie mam co do tego wątpliwości!
Powieść ma słodko-gorzkie zakończenie, nie jest tak...

Uważajcie. Gandalf nadchodzi, a wraz z nim banda głodnych Krasnoludów. I co z tego wynika? Wjeżdżają na chatę Bilbo, biednego Hobbita, wyżerają wszystko co ma, wypijają każdy trunek, przy tym jeszcze marudzą i wplątują Bilbo w przygodę, na którą nie miał ochoty. No i jeszcze do tego ten pierścień i wkurzony Gollum. Nie wspominając innych znerwicowanych stworów. A co z Bilbo? Nabawił się nerwicy i ściągnął pierścień do domu, okłamując Gandalfa. Oj, nie ładnie, nie ładnie.

Możliwość śledzenia metamorfozy Bilba-złodzieja była czymś fascynującym.

Możliwość śledzenia metamorfozy Bilba-złodzieja była czymś fascynującym.

Wspaniale stworzony świat Hobbitów, urzeka opisami, nakreślonymi postaciami.
Kanon literatury fantasy!

Wspaniale stworzony świat Hobbitów, urzeka opisami, nakreślonymi postaciami.
Kanon literatury fantasy!

Hobbit jest to jedna z najlepszych książek jaką przeczytałem zakochałem się w niej po prostu. Gdy ją pierwszy raz czytałem, a przeczytałem ją parokrotnie zatraciłem się w tym świecie i w historii Bilba czytało mi się ja z taką lekkością i przyjemnością, że pewnie jeszcze nie raz do niej wrócę. Niestety moim największym zawodem jest film o przygodach Hobbita... Gdy go obejrzałem to bardzo się zawiodłem. Zwłaszcza w ostatniej części gdy doszło do bitwy. Jedynym w sumie plusem jest smok, który był zrobiony genialnie i to w sumie tyle jeśli chodzi o plusy. Wracając jednak do książki polecam ją każdemu kto chce rozpocząć swoją przygodę z J.R.R. Tolkienem.

Do "Hobbita" podeszłam po raz kolejny. Książka wprowadza czytelnika we wspaniały klimat Śródziemia. Poznajemy Bilbo Bagginsa - hobbita, który nie lubi ruszać się ze swojej norki i wygodnego fotela przed kominkiem, uwielbia celebrować posiłki, jest fanem fajkowego ziela. Wszystko się zmienia, gdy pewnego dnia, ni stąd ni zowąd, na jego drodze, a ściślej w jego chatce, pojawia się czarodziej Gandalf... I tu zaczyna się cała przygoda.
Myślę, że "Hobbit" to książka dla całej rodziny, nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Porusza wiele ważnych kwestii - przyjaźń, lojalność, odwaga. Ja za każdym razem odkrywam w niej coś nowego.

Nie wyobrażam sobie nie przeczytać Hobbita znając trylogię WP. Niestety pożyczyłam książkę i nie wiem czy jeszcze do mnie wróci :(