Predator: Forever midnight

Okładka książki Predator: Forever midnight John Shirley
Okładka książki Predator: Forever midnight
John Shirley Wydawnictwo: DH Press Seria: Predator Books fantasy, science fiction
Predator Books
Predator: Forever midnight
DH Press
2006-05-01
2006-05-01
1595820345
predator science-fiction s-f

Okładka książki Szaleństwo Cthulhu Arthur C. Clarke, Heather Graham, Lois H. Gresh, Caitlín R. Kiernan, J.C. Koch, Joseph S. Pulver Sr., Daniel Schweitzer, Michael Shea, John Shirley, Robert Silverberg, William Browning Spencer, Melanie Tem, Jonathan Thomas, K.M. Tonso, Harry Turtledove, Donald Tyson
Szaleństwo Cth... Arthur C. Clarke, H...
Okładka książki The Complete Aliens Omnibus: Volume Six (Cauldron, Steel Egg) Diane Carey, John Shirley
The Complete A... Diane Carey, John S...

Jedna z pierwszych książek o Predatorze. Niestety autor trochę poszedł po bandzie i praktycznie sam sobie wymyślił całą ideologię dotyczącą środowiska Predatorów, która całkowicie nie współgra z tym co się przez lata nagromadziło. Na przykład są rasą, która potrafi zmieniać płeć, po pokonaniu przeciwnika sika (!) na pokonanego w celu zaznaczenia terenu, jakieś urządzenia do sterowania umysłami ludzi i kontrolowania ich... Drażnią też same rozmowy Predatorów, płaszczenie się przed przywódcą i kadzenie mu różnego rodzaju epitetami - jakoś to nie pasuje do wizerunku Predatora.
Jest rok 2117. Statek z kilkoma osobami na pokładzie zmierza na planetę Midnight, na której założono kiedyś osadę ludzką z trzystoma mieszkańcami. Ludzie nie wiedzą, że planeta ta jest miejscem „safari” dla Predatorów. Nagle zostaje zaatakowany przez drapieżców, większość załogi ginie, a resztka ląduje awaryjnym promem na powierzchni kilka tysięcy km od wspomnianej osady ludzkiej. Próbują dostać się do niej... Dowódca Randall Ness Komandor UNISC chce tam dotrzeć za wszelką cenę, bo w kolonii znajduje się jego była żona Elana i syn Derry. Po drodze spotykają plemię ludzi, którzy w XIX wieku zostali uprowadzeni przez Predatorów na tę planete, a którym udało się uciec przed polującymi Predatorami. Jest to zacofane społeczeństwo posługujące się zniekształconym angielskim. Potem dochodzi do tego jeszcze jedna, jaszczuropodobna, rasa Karna i poziom bzdur sięga coraz wyższy poziom. Tymczasem w kolonii kilku sterowanych przez Predatorów ludzi zaczyna siać popłoch i zabijać współtowarzyszy - przypomina to atak zombie. A po nich przylatują Predatorzy. Wątek z zacofanymi ludźmi w połowie książki zostaje zapomniany - przedstawicielka, która ucieka z Nessem zostaje ubita przez autora i potem już wcale nie jest to potrzebne.
Generalnie książka słaba. Ciężko dobrnąć do końca. Na niewielki plus można zaliczyć mnogość flory i fauny na planecie Midnight, która potrafi być zabójcza nawet dla samych Predatorów.

• Aliens Predator Books
  • English