Islandia. Przewodnik nieturystyczny

2010-11-19
2010-11-19
opracowanie zbiorowe
Islandia Krytyka Polityczna eseje kultura społeczeństwo polityka

Po książkę sięgnęłam , gdyż chciałam jak najwięcej czytać na temat Islandii na której byłam swego czasu i bardzo się cieszę, że miałam taką możliwość jej zwiedzenia..co do książki, rozczarowała mnie, strasznie długo ją czytałam,nudna,ciekawostek mało, głównie polityka.. kupować nie polecam.

Książka niezbyt przypadła mi do gustu, prawdopodobnie dlatego, że spodziewałem się po niej czegoś zupełnie innego... Wydawnictwo to zbiór artykułów i felietonów przesiąkniętych polityką, które w ogromnej mierze dotyczą kryzysu finansowego Islandii, jego przyczyn, skutków i kulisów. Jako osoba zafascynowana tym specyficznym krajem, bardzo się wynudziłem przedzierając się przez kolejne strony "Przewodnika", który porusza tematy interesujące, jednak głównie dla osób zainteresowanych polityką i sytuacją islandzkiego społeczeństwa. Książka z pewnością nie dla turystów, dla pasjonatów sytuacji międzynarodowej jak najbardziej.

Islandia - mroźna wyspa i obiekt mojej fascynacji. Zebrane w przewodniku artykuły starają się trochę przybliżyć Polakom ten odległy i dziwny kraj, ich mieszkańców a także głośny krach finansowy. Sporo tu polityki i ekonomii, ale też próby objęcia kultury, podejścia do świata i charakteru Islandczyków, którzy niezaprzeczalnie są wyjątkowi jak ich pełen sprzeczności kraj niczym lodowa czapa na wulkanie.. Dla wszystkich miłośników Skandynawii czy przyszłych turystów ciekawa pozycja, jednak przed przeczytaniem chyba dobrze co nieco już wiedzieć, bo jako pierwsze źródło wiedzy o Islandii może być trochę trudna i nużąca.

"przewodnik..." składa się z serii artykułu rożnych autorów, zarówno Polaków jak i Islandczyków. Kreślą oni obraz współczesnej Islandii, przybliżając ją czytelnikowi. Poruszają tematy kultury, polityki,emigracji....
Książka mnie wciągnęła i zaciekawiała. Przed jej przeczytaniem nie miałam wielkiego pojęcia o Islandii, poza tym, że jest to jeden z krajów skandynawskich. Zdecydowanym plusem jest to, że różni autorzy przedstawiają różne punktu widzenia, co w mojej ocenie czyni ksiazke bardziej obietywna. Choć muszę szczerze przyznać, że kilka artykułów irlandzkich autorów przeskoczylam.... były tak abstrakcyjnego napisane i pełne dygresji że - jak dla mnie- ciężko przyswajalne.... Po pól strony traciłam wątek.
Ale uważasz, ze lektura jest jak najbardziej godna polecenia. Minie na pewno zainteresowała odległa skandynawską kulturą więc sięgnę po kolejne dwie pozycje z serii: Szwecję i Norwegię.

"przewodnik" można za darmo i legalnie ściągnąć z internetu. Są dostępne wersje dopasowane do różnych czytników: PDF, mobi, ePub.

„Islandia – przewodnik nieturystyczny” to zbiór wywiadów i esejów o islandzkiej kulturze i duchowości. Próba spojrzenia z innej perspektywy na kraj gejzerów i galopującej recesji, który stanowi pigułkę problemów, przed jakimi stoi świat XXI wieku. To także zbiór opowieści o kulturze i wyspiarskiej duchowości, próby przełamania stereotypu ludzi z Północy i odpowiedź na pytanie o miejsce współczesnej Islandii w zamerykanizowanej rzeczywistości.
Islandia to kraj kontrastów – z nielegalnym striptizem, wiarą w nadprzyrodzone moce ale i premierem kobietą(do tego zdeklarowaną lesbijką),legalnymi małżeństwami homoseksualnymi i deklarowaną laickością. Kraj, w którym nawet na kryzys ludzie nie reagują paniką, ale z rozwagą wychodzą na ulicę, usuwają rządzących polityków, by w następnych wyborach wybrać partię prowadzoną przez Jóna Gnarra, znanego komika i aktora. Gdy wszystkie oczy zwróciły się na północ, gdy największe banki popadały w ruinę a miliarderzy w jednej chwili zamieniali się w biedaków, Islandczycy zapełnili baseny i teatry, we wspólnocie upatrując lekarstwa na obciążone hipoteki i przepadłe oszczędności. To, co w Islandii fascynujące to jej problemy, będące w rzeczywistości problemami zunifikowanego świata. Świata, w którym potrzeba niezależności walczy z kompleksem niższości wobec Ameryki, nieufność do polityków z wiarą w potęgę wspólnoty a pragmatyzm z wiarą w nadprzyrodzone moce
Książka napisana jest w niezwykle przystępny sposób, jednak komentarz na tylnej stronie okładki recenzujący ją jako zbiór ciekawostek o Islandii, nie oddaje ducha i celowości książki. To nie przewodnik po islandzkich absurdach, ale wnikliwa analiza historii wyspy, która izolowana od reszty świata, zachowała swój nacjonalizm i wspólnotowość. Zachęca do dyskusji o kraju, który nie stał się na tyle modny by o nim mówić ale który ma do zaoferowania coś więcej niż multikulturalną papkę hollywoodzkiego snu i francuskich rogalików.

Ocena "dobra". Tylko "dobra", bo ciągle czułam lewicę. Za mało mówienia o społeczeństwie, za dużo o polityce.

chwilami dość monotonna, ale dla koneserów - jak znalazł!

chwilami dość monotonna, ale dla koneserów - jak znalazł!

Spodziewałam się czegoś innego: więcej kultury, mniej polityki. Momentami wyjątkowo nużąca.

Dałbym ocenę wyżej ale jak wielu już zwróciło uwagi za dużo tu polityki. Wiadomo Krytyka to zatwardziałe lewaki i rzadko kiedy im się udaje zachować pozory bezstronności i rzetelności.

Ciekawa pozycja, dotycząca Islandii wyłącznie w kontekście kryzysu ekonomicznego w 2008 roku. Zbiór tekstów, napisanych z perspektywy Islandczyków i Polaków (artystów, socjologów, politologów etc.)

• Kindle
  • Ebooki